Přejít na hlavní obsah

Energie ve flakonku. Tohle jsou ty nejlepší citrusové parfémy

5. 7. 2024

Jana Krajčová

Čtení na 4 minuty

Svěží a šťavnaté, ale také hořké, sladké nebo květinové. Citrusové parfémy jsou tak trochu chameleoni parfémového světa, a proto jich nikdy nemáme dost. Zveme vás na voňavou procházku citrusovým rájem!

Citrusy pro každý den 

Místo pro citrusové akordy je nejčastěji v hlavě parfémů, tedy mezi svrchními tóny. To sice znamená, že poměrně rychle odvanou, ale na druhou stranu je cítíte nejdříve a vytváří první dojem celého parfému. A o jejich důležitosti ve světě vůní tak není pochyb.  

Nejlepší citrusové parfémy pro ni

Důvodů, proč je parfuméři milují a využívají v mnoha dámských i pánských vůních, je ale víc. Citrusové vůně jsou úžasně variabilní a doplňují se s mnoha dalšími tóny, ať už jde o květinové, bylinné, dřevité, nebo kořeněné vůně. To z nich navíc dělá dobrou volbu pro každé roční období. I když se totiž může zdát, že citrusy jednoznačně křičí létem, nemáme vůně pomeranče a mandarinky spojené hlavně s Vánocemi a zimou?   

Nejlepší citrusové vůně pro dobrou náladu 

Je to potvrzené studiemi, ale poznáte to sami na vlastní čich. Není náhoda, že se esenciální oleje z citrusů používají v aromaterapii, ovládají totiž umění odhánět stres a přivolávat dobrou náladu i spoustu fyzické i emocionální energie. Tak si ji pojďte navodit citrusem podle svého gusta! 

  • citron 

Je kyselý, tak trochu pikantní, výrazný a evokuje v nás samé příjemné věci – osvěžující limonádu, skvělé dezerty nebo moře. A proto si také výborně notuje s vodními vůněmi a tóny mořského vánku a slané vody.  

  • limeta 

Je o něco lehčí a sladší než citron a nejspíš ji v parfémech objevíte po boku dalších citrusových tónů. Celé kompozici dokáže dodat šťavnatý a lehce kyselý nádech. A skvěle jí to ladí i po boku květinových vůní.  

  • bergamot 

Pokud jde o hlavní hvězdu citrusových parfémů, vítěz je jasný. Bergamot je oblíbený pro svou komplexnost, kdy má v sobě vedle citrusových tónů také cosi bylinného, ovocného a květinového, a také v něm můžete cítit pepřové nebo levandulové aroma. Není divu, že je miláčkem parfémových mágů.     

  • pomeranč 

Pomeranče ukazují v parfémech různé tváře. Podle toho, pro jakou odrůdu se parfuméři rozhodli, mohou být krásně sladké, ale i velmi hořké. V každém případě ale do vůní vnášejí slunce a dobrou náladu, které rozzáří každý den. 

Nejlepší citrusové vůně pro něj

  • mandarinka 

Je ztělesněním joie de vivre, tedy radostného užívání si života, a jejím sladkým a nahořklým tónům se těžko odolává. Jestli hledáte vůni, která vám nastartuje den a zařídí úsměv kdykoliv si k ní přičichnete, je to ta s mandarinkou.  

  • grapefruit 

Kde je grapefruit, tam je život. Stačí si vybavit jeho nahořklou, pikantní a svěží vůni ve sprchových gelech nebo tělových krémech a víte, o čem je řeč. Pravda, pokud jde o parfémy, není to ta nejpopulárnější složka na světě. A je to trochu škoda, protože především spojení grepu s levandulí, mátou, jasmínem nebo cedrem či ylang-ylang stojí za to.  

  • yuzu 

Stojí někde na pomezí mezi citronem a limetkou, voní sladce, velmi hořce a trochu kysele. Specialitou ovoce yuzu ale je především to, že je velmi vzácné, a v parfémech se s ním proto nesetkáte zrovna často. Ale jestli chcete vůni s nádechem luxusu, yuzu ve složení je sázkou na jistotu.  

Parfémová sbírka nemůže být bez citrusových parfémů kompletní. Už víte, jaké jsou pro vás ty nejlepší citrusové parfémy? 

Objevujte další citrusové parfémy