Myslíte si, že děláte pro svou pleť maximum. Každé ráno ji důkladně čistíte a večer svědomitě odličujete. Používáte kvalitní kosmetiku. Nezapomínáte na pleťová séra ani denní a noční krém. A určitě by se dalo ještě chvíli pokračovat. Přesto sami cítíte, že vaše pleť momentálně není v ideální kondici. Čím to je? Možná nevědomky děláte jednu z těchto chyb:
1. Zapomínáte na hydrataci
Někdo kdysi vypustil do světa fake news, že se v zimních měsících nesmí používat hydratační krémy, protože obsahují částice vody, které v zimě na pleti zamrzají a tím jí škodí. Kdepak! Pleti nesvědčí časté přechody z tepla do zimy, přetopené místnosti ani suchý vzduch. Kvůli tomu je právě v zimním období velmi často vysušená.
„Ve složení krémů hledejte hydratační složky a zaměřte se na produkty s obsahem probiotik.“
Hydratační krém vytváří na povrchu pleti ochranný film, který brání úniku vlhkosti. Vaše pleť ho proto v průběhu zimy nutně potřebuje. Oproti teplejším měsícům v roce ale můžete sáhnout po těch hutnějších.
„Ve složení hledejte hydratační složky, k jakým patří glycerin a kyselina hyaluronová, ale nezapomínejte ani na ceramidy, lipidy, oleje a peptidy. Zaměřte se také na produkty s obsahem probiotik pro posílení kožního mikrobiomu,“ doporučuje Kristýna Majerová, odborná kosmetička z @better_skin_now.
2. Kompletně změníte svou rutinu
Někdo pečuje o pleť po celý rok stejnými přípravky, jiný se změnou ročního období kompletně vymění kosmetiku, na kterou byla jeho pleť už nějaký ten pátek zvyklá. Ani jeden z těchto radikálních kroků ale není úplně správně. Pro pleť to bude doslova šok a nejspíš odpoví podrážděním. Zkuste proto empaticky naslouchat potřebám své pleti a při prvních náznacích jejího diskomfortu šetrně zareagujte.
„Jestliže jste zvyklí téměř celoročně používat spíše lehké a gelové krémy na obličej, nemůžete najednou přejít třeba na stoprocentní bambucké máslo. Na pleti se může objevit akné nebo se výrazně zhorší jeho aktuální stav. Doporučuji proto měnit kosmetické produkty opatrně,“ radí kosmetička a majitelka skincare studia Jekatěna Nagy.
Pleťové séra pro citlivou zimní skincare
3. Nepoužíváte žádné SPF
Zatažená obloha a teploty na bodu mrazu vám příliš nepřipomenou ochranu před sluncem. Na tu si musíte pamatovat sami. Sluneční záření působí v zimě nevinně, ale opak je pravdou. I když má UVB v průběhu zimy o něco nižší intenzitu, o UVA to ani zdaleka neplatí. To dokáže spolehlivě proniknout přes mraky, nebo dokonce přes sklo.
„Doporučuji SPF 30 nebo 50. Třicítka by měla stačit ve městě, po padesátce sáhněte určitě na horách.“
„UVA záření zvyšuje riziko rakoviny kůže. Kromě toho způsobuje i její předčasné stárnutí, které se projevuje ztrátou elasticity pleti, tvorbou vrásek a nelichotivými pigmentacemi,“ popisuje kosmetička Veronika Michalová z @veronika.skincare.
Bez ohledu na to, jestli na obloze svítí slunce nebo ne, používejte proto přípravek s SPF 365 dní v roce. Ideální jsou denní krémy, které už SPF na dostatečně vysoké úrovni obsahují. „Doporučuji SPF 30 nebo SPF 50. Nižší SPF 30 by vám mělo stačit ve městě. Po SPF 50 ale určitě sáhněte na horách a nikdy nezapomínejte na reaplikaci krému během dne,“ nabádá kosmetička.
Paprsky i ve městě pod kontrolou
4. Málo pijete a pleť mechanicky dráždíte
V zimě máme tendenci pít méně vody, jenže voda je pro náš organismus – a potažmo i pro pleť – v chladných dnech neméně důležitá. Zkuste proto denně vypít alespoň dva džbány naplněné neperlivou vodou s plátky citronu a skořice. Skvělý efekt mají také čaje s prohřívacím efektem a poctivý horký vývar.
Kromě dostatečného pitného režimu si dávejte pozor i na svou garderobu. Kousavé roláky a drsné šály mohou pokožku třením dráždit a oslabovat. Volte proto příjemnější materiály, které jsou vůči pleti už na první dotek šetrnější.
A jakou chybu jste ve své zimní skincare právě odhalili vy? Pokud jste se jen utvrdili v tom, že děláte všechno správně, právem vám gratulujeme!
Náš tip
Pleti i pokožce celého těla prospěje ( a to nejen v zimě) také pravidelné doplňování kolagenu. Nejúčinnější způsob je kolagen jako doplněk stravy. Získává se z živočišných zdrojů – z hovězích nebo vepřových tkání či z ryb. Právě rybí (který můžete znát i jako mořský) kolagen se v těle velmi dobře vstřebává a je zdrojem celé řady aminokyselin. Mimo jiné i hydroxyprolinu, který je nejdůležitější složkou pro produkci kolagenu v buňkách.
Vyberte si nejúčinnější kolagen