Takže milé dámy, je zbytečné se natřít ochranným faktorem 15 několikrát, protože počet vrstev neznamená větší ochranu. Pro další mýty a pravdy o chránění pleti před sluncem i na horách, čtěte dále.
Věděli jste, že s každými třemi sty metry výšky stoupne intenzita záření UV paprsků o čtyři procenta? A že opalovací krémy se dělí na chemické a minerální? Já taky ne, dokud jsem neslyšela přednášky přední londýnské dermatoložky a skutečné expertky v oboru, doktorky Sam Bunting.
Takže milé dámy, je zbytečné se natřít ochranným faktorem 15 několikrát, protože počet vrstev neznamená větší ochranu. Pro další mýty a pravdy o chránění pleti před sluncem i na horách, čtěte dále.
Měla byste se mazat krémem s ochranným faktorem každé dvě hodiny bez ohledu na jeho výši. Jediný rozdíl mezi faktorem 70 a faktorem 30 je kolika paprskům zablokuje přístup k vaší kůži. Oba ale působí jenom po dobu dvou hodin. Důležitá je i dostatečná dávka krému. Uvádí se, že na obličej a dekolt byste měla spotřebovat 5 ml krému (tzn. 22 mg na centimetr čtvereční). Vždy aplikujte na vyčištěnou plet, po vašem denním krému.
Zatímco UVB záření, které dopadá na zemský povrch ve středních vlnách proniká jen do vrchních vrstev epidermis, dlouhovlnné UVA paprsky pronikají až do podkoží. Právě tento typ záření dokáže projít například mraky či sklem. UVA paprsky také tvoří 90 % sluneční radiace, zatímco UVB a UVC patří do zbylých 10 %. UVB paprsky vyvolávají akutní reakci kůže, jakou je například zarudnutí nebo syntéza důležitého vitaminu D (stačí hodina týdně). Nebezpečná je ale dlouhodobější reakce, která způsobuje karcinom kůže, tedy rakovinu. UVA paprsky mají na svědomí spíše pozdější reakce, jakým je třeba narušení a následné stárnutí kožních buněk.
Mraky jsou schopny redukovat sluneční záření jen o 20 %, takže se musíme chránit i když je venku sychravo.
Síla UV záření závisí na nadmořské výšce, odrazu od povrchu (písek vs. sníh) a i na geografické poloze. Je dokázáno, že na každých 300 metrů nadmořské výšky je procento síly paprsků o 4 % vyšší. To znamená, že pokud jedeme na hory do nadmořské výšky 1500 m n. m. je o 20 % vyšší než v Chorvatsku u moře. Je pravda že jsme chráněni tlustou vrstvou oblečení, přes kterou paprsky neproniknou, neměli bychom ale podceňovat alespoň ochranu obličeje, rtů a očí. Určitě vás zaujme například švýcarská horská sluneční kosmetika Piz Buin, která nabízí kompletní péči o pokožku namáhanou horským větrem a sluníčkem.
Rozhodně je na místě se při výběru opalovacího krému ohlížet i na typ pleti či na jakou aktivitu je určen. Zatímco na horách nepotřebujete krém s tak vysokou voděodolností jako třeba na dovolenou u moře, potřebujete zároveň i ochranu proti větru a mrazu. Obecně také platí, že mastnější pokožka bude lépe reagovat na opalovací mléko než na olej či krém. Opalovací mléko ale zase díky své lehké konzistenci drží hůře ochranný faktor. Výjimkou je ale v této kategorii je Anthelios AC ochranný matující fluid na obličej SPF 30 od La Roche-Posay. V dnešní době se dají koupit také opalovací krémy které jsou cílené na vrásky, atopickou pleť, či extrémně citlivou pleť.
Sunscreeny alias ochranu před UV zářením můžeme rozdělit dle mechanismů, kterými nás před sluníčkem chrání. Chemické sunscreeny pracují na principu vstřebání paprsků a jejich přeměny na teplo, které následné uvolní z pokožky pryč. Fyzikální neboli minerální sunscreeny zase paprsky odrážejí či rozptylují. Oba typy mají své výhody a nevýhody, a tak nejlepší ochranu zaručují krémy s kombinací obou.
Chemické opalovací krémy často obsahují škodlivé látky jako například oxybenzon, ethylhexyl, benzofenon, které se rozkládají na volné radikály a karcinogeny a jsou nebezpečné při vdechnutí. Jsou nevhodné pro děti nebo lidi s citlivou pletí. Zato ale jsou kosmeticky příznivější, protože nezanechávají mastný ani bílý film, dá se na ně nanést make-up a zmatňují pleť. Kvalitní chemický blokátor na pleť je například Elisabeth Arden Eight Hour Cream ochranný balzám SPF 50.
Minerální alias fyzické opalovací krémy se hodí pro citlivou pleť a jsou celkově přátelštější k naší pokožce, ale aby správně fungovaly, tak musíme nanést štědrou vrstvu. Proto ze začátku tvoří bílý mastný film a hůř se roztírají. Také se snadněji otřou, a proto je musíme pravidelně natírat. Vždy, když vybíráme minerální opalovací krém, zajímá nás co největší podíl oxidu zinečnatého a také obsah tzv. non-nano částic (mikročástic), které nemají šanci proniknout do pokožky. Nanočástice a jejich vliv na organismus při proniknutí do pokožky ještě nebyly řádně prozkoumány.
Než se vydáte na sjezdovku, vyplatí se věnovat pár extra minut péči o vaši pleť. Tyhle tři kroky vám zaručí dostatečnou ochranu v horském počasí:
Krok č 1: Na vyčištěnou a tonizovanou pleť naneste vaše oblíbené sérum (nejlépe s vitaminem C) a hydratační denní krém. Jako bázi pod make-up využijte lehký krém s ochranným faktorem a nechte důkladně uschnout. Já jsem si zamilovala Eight Hour Cream s SPF 50 od Elisabeth Arden.
Krok č 2: Naneste make-up s SPF nejméně 30. Je také důležité, aby byl make-up voděodolný. Nebudete sice plavat v moři, ale budete se s největší pravděpodobností potit. Zkuste třeba Sun Foundation SPF 30 od Shiseido.
Krok č 3: Make-up nakonec zapudrujte minerálním pudrem s ochranným faktorem. Nanesete tak velmi účinnou vrstvu čistě fyzického blokátoru, a ještě tím krásně sjednotíte pleť na konec. Vyzkoušejte například tento super pudr od Bare Minerals Matte s SPF 15.