Přejít na hlavní obsah

Miniseriál o akné III: Jak se zbavit jizev po akné?

30. 7. 2018

Jana P

Čtení na 3 minuty

Starat se o pleť, léčit ji a vědět, jak se zbavit pupínků, není v případě problematické pleti jediný obtížný úkol. Zásadní je také mít přehled o tom, jak se zbavit jizev po akné (nebo ideálně minimalizovat jejich vznik).

Předpokladem hladkého průběhu akné je, aby léčba byla všestranná. Od změny jídelníčku, přes pitný režim, dostatek spánku až po používání vhodné kosmetiky. Důležité je pochopitelně čištění problematické pleti, protože i to rozhodne o tom, zda a jaké jizvy po akné nakonec zůstanou. Bioderma Sébium Gel Moussant krásně pění a má skvělé ohlasy. Stejně tak jako Čisticí voda pro problematickou pleť od Eucerinu. Pupínků se pak nikdy nezbavujte vymačkáváním. Právě jejich neodborné odstranění bývá hlavní příčinou zbytečně hlubokých jizev. Místa se zanesou nečistotami, zanítí, a i z malého pupínku je velký „kráter“.

Máte správný krém na akné?

Pochopitelně, ani mazat se nemůžete jen tak něčím. A existují nejen produkty přímo určené pro problematickou pleť, ale dokonce krémy na akné, které si rovnou poradí i s jizvičkami. K takovým patří La Roche-Posay Effaclar A.I., emulze, jež nabízí hloubkovou korekční péči. Zastavuje bakteriální procesy, čímž předchází vzniku jizev, a aktivuje regenerační procesy (obnovu pokožky). Podobně funguje také Effaclar H od téže značky, jenž se zaměřuje na obnovu kožní bariéry narušené snahou o vysušování problematické pleti. A pomůže vám také sérum Eucerin DermoPure.

Zkuste oleje, aloe vera nebo med!

Co se zdá jako nesmysl (proč by problematická, obvykle mastná pleť, měla dostat další nálož?!), nesmyslem není. Jde totiž o to, jaký olej vyberete. Na jizvičky po akné funguje například šípkový olej (pro vyšší obsah kyseliny linolové, jež hojí) nebo pupalkový olej (s kyselinou gama-linolenovou, která působí protizánětlivě a regeneruje). Na zesvětlení jizev po akné i jejich lepší hojení se pak hodí také olej kokosový. A pokud by vám nesedl ani jeden z nich, zkuste gel z aloe vera. Je pro změnu silně antibakteriální a hojí. (A pozor, podobně funguje i aplikace medu!)

Lékařská podpora

Někdy je ale všechna péče a síla kosmetiky i přírodních produktů pořád nedostačující, a je čas obrátit se na lékaře. Na klinikách estetické medicíny vám pomohou s akné jako takovým. A samozřejmě také vědí, jak na jizvy po akné. Dermatolog vám pro odstranění jizev může doporučit například chemický peeling, ošetření IPL světlem nebo vám pomoct vybrat laserovou léčbu, jež na odstranění jizev funguje fakt dobře. Ošetření je obvykle třeba několikrát zopakovat, ale výsledky jsou pak ohromující. A váš život s akné pak může konečně nabrat směr k životu bez akné!