Přejít na hlavní obsah

Miniseriál o akné I – Víte, proč vás trápí?

6. 6. 2018

notino.cz

Čtení na 4 minuty

Bojí se ho puberťáci, ale i dospělí. Tohle chronické zánětlivé onemocnění kůže by totiž sice mělo odeznít do 25. roku věku, jenže více než polovina populace řeší, jak na akné, i po třicítce. A najdou se tací, kteří s pupínky bojují dokonce po čtyřicítce. Co za tím stojí? A především: co pomáhá na akné?

Život s akné je náročný. Problematická pleť totiž znamená, že na vás lidi divně koukají a v lepším případě si myslí něco o (zamrzlé) pubertě. Vy se trápíte a vymýšlíte, jak pupínky a jizvy po akné schovat. Akné umí zasáhnout do života tak, že vyvolává deprese a vést může i k jednomu zvláštnímu onemocnění: dermatilománii, kterou trpí všichni ti, kteří mají neustálé nutkání vymačkávat pupínky, škrábat se, slupovat stroupky u jizev...

Najděte ten svůj důvod

Akné je zkrátka vážný dermatologický problém, u něhož je třeba znát příčiny, mít dobrou kosmetiku, správné odborníky a vědět, že léčba akné si žádá trpělivost! Vezměme to ale postupně a pojďme si říct, proč akné trápí právě vás. Příčin totiž může mít bezpočet. Jaké jsou ty nejčastější?

Hormony

V pubertě se poprvé v životě zvedá produkce hormonů, především těch pohlavních, tak zásadním způsobem, že to má opravdu vliv i na kvalitu pokožky. Zvyšuje se produkce mazu, intenzita pocení, pokožka se najednou chová jako zmatená. Proto se mimo jiné holkám nasazuje hormonální antikoncepce jako jedna z cest, jak v tomto věku s akné zatočit. Prostě „hormony proti hormonům“. Z hormonálních důvodů nicméně poznají akné i těhotné ženy nebo ženy bojující s menopauzou.

Stres a špatný životní styl

Stres je totiž také mimo jiné spojený s produkcí hormonů, například kortizolu, a pak hlavně se špatným životním stylem, který obnáší málo spánku, nezdravá smažená či sladká jídla, přemíru kofeinu, cigaret nebo alkoholu. Dokud všechno jedete v malém množství, je to v pohodě, ale všeho moc škodí. A pak nic z výše uvedeného kvalitě pleti prospívat nemůže, ani když je zdravá. A problematická pleť? V tomto životní stylu zažívá pravé peklo.

Dědičnost

Někdy jste v tom zkrátka nevinně a akné máte v rodině.

Léky

I když medicína obvykle pomáhá, některé léky akné zhoršují, nebo dokonce způsobují. Na vině mohou být také tzv. steroidy, kterými si někteří sportovci pomáhají k lepším výkonům.

Bez mačkání!

K projevům akné patří tzv. komedony, ucpané póry, černé tečky a samozřejmě pupínky. Jakkoliv zvlášť pupínky s bílou špičkou lákají k vymačkávání… nedělejte to. Pokud jen trochu můžete, najděte si místo toho kosmetičku a nechte odstranění pupínků na ní (nezhroutí se ani neodvrátí hnusem, je zvyklá a na rozdíl od vás ví, co dělá). A když se do toho přece jen pustíte, je třeba dezinfikovat ruce i postižené místo před i po vymačkávání. Jinak se zánět jenom rozšíří.

Rudé pupínky, černé tečky

Ty velké, tvrdé, zarudlé pupínky byste neměli doma řešit nikdy. S těmi by vás, zvlášť při akné velkého rozsahu, měl vidět dermatolog, aby rozhodl, zda není na místě i antibiotická léčba akné. V každém případě vám může předepsat léky, nejčastěji to bývá speciální mast na akné. A černé tečky? Pokud se vás týkají, můžete je vyřešit pro změnu sami. Třeba s pomocí speciálního peelingu Smooth Sugars Srub od L´Oreál. Podle recenzí patří k těm TOP!

Problematická pleť potřebuje čištění

Základem průběžné péče obecně je správné čištění. S akné nicméně nemůžete jen tak přijít do drogérie a vzít si, co vám padne do okna. Jestliže vás trápí problematická pleť, vybírejte přípravky přesně pro problematickou nebo mastnou pleť, takové, které umí nejen čistit, ale také regulovat tvorbu mazu a zacházet citlivě s narušeným povrchem pokožky. Dobře tohle umí například micelární voda Sebio Bioderma nebo čisticí gel taktéž od Biodermy. A nepostradatelný u vás v koupelně bude také peeling pro problematickou pleť – klidně DermoPure od Eucerinu.

Tipy pro péči o pleť od Jitky Boho