Přejít na hlavní obsah

Minerální či chemický, to je oč tu běží. Orientujete se v SPF filtrech?

11. 5. 2022

Eliška P.

Čtení na 7 minut

Hřejivé sluneční paprsky milujeme všichni. Jsou blahodárným zdrojem příjemného tepla, dobré nálady a vitamínu D. Nesmíme ale zapomínat ani na negativní vlivy, které spolu s nimi skrze narušenou ozonovou vrstvu na naše hlavy dopadají. Pro účinnou prevenci před kožními chorobami, vráskami a pigmentovými skvrnami rozhodně doporučuji zařadit do své každodenní rutiny přípravky se sluneční ochranou. A to nejen v létě!

Při bližším objevování SPF světa se setkáme s pojmy jako chemický, minerální nebo fyzický filtr. Jaký je mezi nimi rozdíl? A je některý z nich lepší než jiný? Abych vám zamotala hlavy ještě trošku víc, pojďme si objasnit přesná označení opalovacích filtrů.

Minerální filtr, také nazývaný jako fyzický, bychom pro jeho obsah založený na oxidu zinečnatém nebo titaničitém mohli pojmenovat také jako filtr anorganický. Druhá skupina ochranných filtrů, založena na bázi uhlíkových řetězců a dalších chemických sloučenin, jsou filtry organické, též zvané chemické.

Chemické UV filtry pohlcují a přeměňují 100 % záření v kůži na teplo, zatímco fyzické mají schopnost UV záření odrážet zpět (jako zrcadlo) už na povrchu pokožky. To, jak filtry fungují, teda ovlivňuje, v jakém kroku pleťové péče byste je měli používat. Aby fungovaly správně, musí se chemické filtry dostat do pokožky, proto by měly jít hned po čištění na suchou pleť. Kdybyste je nanesli až na pleť nebo sérum, omezili byste tím účinnost filtru. Naopak minerální filtry, které vytvářejí fyzickou vrstvu na povrchu pokožky, se nanášejí v posledním kroku vaší pleťové rutiny, jelikož pečující kosmetika by se přes filtr nedostala.

Jaké jsou vlastnosti UV filtrů a kterému dát přednost?

Chemický (organický) UV filtr

  • Působí preventivně proti pigmentovým skvrnám.
  • Rychleji se vstřebává.
  • Zanechává jen minimální nebo žádný bílý film na pokožce.
  • Textura může být na pocit lepivější, ale také více hydratační.
  • Často vyhovuje pleti s výraznější texturou (nemusí být ale podmínkou, je vhodný pro všechny typy pleti).
  • Snáší se velmi dobře také s make-upem.
  • Může obsahovat více kosmetických ingrediencí, je tedy zapotřebí před používám otestovat kvůli nežádoucím reakcím na jednotlivé složky.

Notino tipy na chemická SPF: 

  • Pokud hledáte UV ochranu, která bude zároveň bezproblémově fungovat s vaším make-upem, La Roche-Posay Anthelios SHAKA vás díky své fluidní, rychle se vstřebávající textuře nadchne!
  • Vichy Capital Soleil UV-Age Daily je pro vaši pleť skvělý nejen jako ochrana před sluncem, ale díky svému obohacenému složení pomáhá také účinně předcházet vráskám a pigmentovým skvrnám.
  • Je vaše pleť mastnější a má sklony k akné? Sáhněte po Sun Oil Control od Eucerin. Jeho gelová textura chrání před paprsky a zároveň dodává pleti lehké zmatnění.
  • Sluneční ochranu, hydrataci a zklidnění v jednom přináší Nuxe Sun.

Produkty

Fyzický (minerální/ anorganický) UV filtr

  • Dokáže určité množství záření odrážet již na povrchu pokožky.
  • Díky své hlavní složce (oxid zinečnatý nebo titaničitý) může zanechávat bílý povlak, nemusí tedy vyhovovat osobám s tmavším tónem pleti. 
  • Bílý film může svádět k tomu, použít ochranného krému méně, než je opravdu třeba.
  • Textura bývá hutnější, což ocení suchá pleť.
  • Často dodává pleti matující efekt.
  • Kvůli své textuře a jemnému zbarvením může s make-upem špatně fungovat a drolit se.
  • Díky jednoduššímu složení je vhodný pro pleť ekzematickou, aknózní nebo citlivou se sklony k podráždění a také pro dětskou pokožku.

Notino Tipy na minerální SPF:

Produkty

Jaký je verdikt?

Nedá se objektivně určit, který typ SPF filtrů je výrazně lepší nebo horší. Při výběru opalovacího přípravku se řiďte především vašimi potřebami, preferencemi a typem vaší pleti. Jediný správný UV filtr je totiž ten, který vám je příjemný a budete ho rádi a pravidelně používat.

TOP 5 OTÁZEK A ODPOVĚDÍ O SPF

Jak dlouho od nanesení na pleť začne fungovat chemický a minerální filtr?

Co se týče rychlosti fungování, není v typech filtrů výrazný rozdíl. Oba pracují od momentu vstřebání do kůže, což může u různých produktů trvat různě dlouhou dobu, např. až 20 minut. Pokud se líčíte, spolehlivost sluneční ochrany na vašem obličeji můžete umocnit, pokud mezi aplikací SPF a nanesením make-upu počkáte až do úplného vstřebání opalovacího krému.

Stačí pro celodenní ochranu nanést SPF během ranní pleťové rutiny?

Opakovaná aplikace sluneční ochrany je klíčem k celodenní, kvalitní ochraně před UV. A to se týká obou typů faktorů. Oba se totiž z vaší tváře a těla postupně odpařují, otírají nebo smývají. Pokud jste vystaveni záření celý den (např. i v autě), aplikujte SPF ideálně každé 2 hodiny nebo vždy před odchodem na slunce. Pokud jste nalíčení, zapracujte SPF alespoň houbičkou přes make-up, nebo použijte pudr/ make-up cushion s SPF ochranou v silnější vrstvě. 

Mohou nanočástice zinku ve fyzických filtrech prostupovat do našeho těla?

Nanočástice zmíněných prvků díky své velikosti nemohou pronikat do hlubších vrstev kůže, pokud je neaplikujete na poraněnou pokožku (popáleniny, odřeniny).

Jak poznat, kolik SPF potřebuji?

Požadovaného stupně sluneční ochrany (tzn. SPF 20, 30, 50 atd.) dosáhnete pouze tehdy, pokud aplikujete produkt v dostatečném množství. A vězte, že to je pravděpodobně více, než jste si dosud mysleli. Jedná se o 2 mg produktu na cm2 kůže. Představte si třeba průměrné množství hydratačního krému, který si běžně nanášíte. Tak tolik rozhodně nestačí. :)

Pro zjednodušení používám jako měřící pomůcku svůj ukazovák a prostředník. Nanesu SPF krém po celé jejich délce a toto množství si aplikuji na celý obličej, včetně očního okolí a uší. Pokud potřebuji chránit před paprsky také svůj krk, přidám další „jeden prst” krému. Při aplikaci SPF na celé tělo také na množství nikdy nešetřím.

Poškozují opalovací krémy korálové útesy?

Na rozšířenou vědeckou studii, která by potvrzovala, že opalovací krémy ve velkém způsobují trvalé poškození korálových útesů, stále čekáme. Mezi největší rizikové faktory pro korály patří hlavně klimatické změny, zvyšující se teplota moří, světové znečištění vod a masový rybolov. 

Nicméně, pokud si plánujete svůj SPF krém založený na chemické bázi přibalit na letošní dovolenou, zkontrolujte si, zda není vaše destinace na seznamu zemí, které používání těchto produktů (nebo látek v nich obsažených) ve svých mořích z preventivních důvodů zakázaly. Pokud vám záleží na ochraně přírody, zvolte minerální ochranný filtr.