Při bližším objevování SPF světa se setkáme s pojmy jako chemický, minerální nebo fyzický filtr. Jaký je mezi nimi rozdíl? A je některý z nich lepší než jiný? Abych vám zamotala hlavy ještě trošku víc, pojďme si objasnit přesná označení opalovacích filtrů.
Minerální filtr, také nazývaný jako fyzický, bychom pro jeho obsah založený na oxidu zinečnatém nebo titaničitém mohli pojmenovat také jako filtr anorganický. Druhá skupina ochranných filtrů, založena na bázi uhlíkových řetězců a dalších chemických sloučenin, jsou filtry organické, též zvané chemické.
Chemické UV filtry pohlcují a přeměňují 100 % záření v kůži na teplo, zatímco fyzické mají schopnost UV záření odrážet zpět (jako zrcadlo) už na povrchu pokožky. To, jak filtry fungují, teda ovlivňuje, v jakém kroku pleťové péče byste je měli používat. Aby fungovaly správně, musí se chemické filtry dostat do pokožky, proto by měly jít hned po čištění na suchou pleť. Kdybyste je nanesli až na pleť nebo sérum, omezili byste tím účinnost filtru. Naopak minerální filtry, které vytvářejí fyzickou vrstvu na povrchu pokožky, se nanášejí v posledním kroku vaší pleťové rutiny, jelikož pečující kosmetika by se přes filtr nedostala.