Přejít na hlavní obsah

Máme recept na optimismus. Zkuste smyslovou koupel, hluboké dýchání a horký čaj

20. 9. 2022

Jana Potužníková

Čtení na 5 minut

Když po rozzářeném létě přijde šedivý podzim a nabere grády už i předvánoční shon, stojíme najednou pod palbou stresu a ani si nestíháme uvědomit, jaké následky si z toho všeho poneseme. Co se jim zkusit letos vyhnout?

Stres se nám vymyká

Zajímavé na stresu je, že nám ho původně příroda vymyslela k užitku, jako nástroj přežití. Protože stresové reakce byly odpovědí na situace ohrožující život. Setkání s mamutem, hon za kmenem ze sousední jeskyně… Jenže zatímco tisíciletí fungoval jen krátkodobý stres, který skončil v okamžiku ohrožení, my žijeme stres chronický. A ten má pak zase chronické následky. Ano, z lékařských výsledků je uvidíte až za pár let, ale pohled do zrcadla vám naznačí mnohem rychleji, že už to není úplně ok.

Vrásky, pupínky a tuna šedin

Při stresu zpravidla špatně jíme – tedy tělu chybějí živiny a zákonitě také energie. Jako první to uvidíte právě na pleti. Šedavý nádech, hlubší vrásky, pupínky – to mimo jiné proto, že dochází k poškození ochranné kožní bariéry, že ve stresu jen mělce dýcháme, pleť se neokysličuje, hormony zároveň popohánějí tvorbu kožního mazu. A hned v závěsu budete vnímat následky stresu nepříznivě i na svém trávení. Ve stresu šidíme beauty routine, nemáme energii zabývat se tím, jestli jsme se správně odlíčily… A víte, jak se říká, že kdosi „starostmi zešedivěl“? Opravdu, funguje to tak. Protože co se vlasů týče, rychleji se z nich vinou stresu ztrácí barvivo.

Ano, hodně spravíte dobrou péčí, která u unavené pleti zahrnuje především perfektní výživu a ohleduplnou hydrataci, ale vaše krása (i zdraví obecně) uvítá především revizi jídelníčku a také pořádnou porci tzv. mentálního tréninku, který vám umožní stres snáze zpracovávat (nebo se mu ideálně rovnou vyhnout). S čím můžete začít?

MINDFUL EATING neboli VĚDOMÉ JEDENÍ

Stres není nic jiného než napětí a stažení. Proto je pro jeho kompenzaci zásadním krokem zpomalení. Začít s tím můžete u takzvaného vědomého jedení, které vám kromě jiného dovolí vnímat víc strukturu a chutě jídla a také snáze poznat moment zasycení.

„Větší všímavost k signálům našeho těla, snižuje emočním přejídání. A pokud ve stresu jíte naopak málo, vědomé jedení vám díky tomu, jak je pomalé, dovolí dostat do sebe alespoň něco. Když si jednotlivá sousta totiž pomalu vychutnáváte, tak vaše tělo dokáže absorbovat mnohem větší množství živin,“ vysvětluje wellbeing koučka Monika Divišová

Dodržujte pitný režim a k jídlu si připravte harmonizační čaj

ŠINRIN JOKU neboli SMYSLOVÉ LESNÍ KOUPELE

Do celého světa se mindfullnes technika šinrin joku dostala z Japonska. A jde v podstatě o přírodní smyslové meditace. Se vstupem do lesa nebo polí vypínáte telefony a zapínáte smysly. Učíte se vnímat vůně kolem sebe, všímáte si odstínů v barvách listí, zvuků šustící trávy pod nohama, které jsou aspoň na chvíli ideálně bosé. Zastavujete se, nasloucháte ptákům, necháváte vítr šlehat do tváří nebo se vystavujete slunci, a když dozrává lesní ovoce, ochutnáte ho.

Celkové zklidnění úplně zadarmo

„Mozek při takové vědomé procházce snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a zvyšuje se produkce serotoninu, hormonu dobré nálady. Čím klidnější jste, tím je hlubší vaše dýchání, tedy okysličuje se snáze celé tělo včetně pokožky. Ticho a klid kolem vás vám pomůže snížit krevní tlak,“ vyjmenovává Monika Divišová. A pořád to ještě není všechno. Šinrin joku dokáže zvednout hladinu NK-buněk, což jsou bílé krvinky, které chrání tělo před viry. A to s podzimem jako když najdete.

Podpořte regeneraci adaptogeny

Adaptogeny jsou látky pocházející z rostlin a hub vyskytujících se ve vysokých nadmořských výškách, v nepříznivých podmínkách a které mateřským rostlinám pomáhají se na tyto podmínky adaptovat. V lidském těle fungují skvěle právě proti stresu, protože snižují produkci kortizolu!

Co vám pomůže „hodit se“ do pohody

ŠAVÁSANA neboli POZICE MRTVOLY

Jóga ji zná na začátku a/nebo na konci lekce jako ásánu zklidnění a meditace. Je to na první pohled možná ta nejjednodušší jógová ásána ever, protože doslova a do písmene jen uvolněně ležíte na podložce se zavřenýma očima a dýcháte. Ale je to chvíle, kdy přestáváte těkat a „potkáváte sama sebe“. Při ztišení se odehrávají nejrůznější vizualizace, naskakují obrazy, které můžete a nemusíte brát jako symboly, které vám ukážou, jak se třeba poprat se složitou situací…

Jak tělu i mysli pomáhá?

A i pro tělo přináší tolik benefitů! „Pomáhá zpomalit, vnímat tady a teď, zvyšuje naši odolnost, schopnost zklidnění po nebo při stresové situaci, pomáhá nám se zdravým odstupem vnímat naše emoce z bezpečného místa, kdy jsme po lekci jógy pevně usazeni ve svém v těle,“ říká k tomu wellbeing koučka Monika Divišová.

A pokud se vám povede ponořit se opravdu do hluboké relaxace, přepnete do takzvané hladiny alfa, která regeneruje přetíženou hlavu. Stačí deset minut, hluboké dýchání (které můžete směřovat do jednotlivých čaker) a pak jděte k zrcadlu. Tak „vyžehlený“ obličej jste dlouho neviděli! A mimochodem, šavásana pomáhá také s usínáním…

Čím můžete podpořit hlubokou relaxaci i svou schopnost usínat

Zkuste jeden, dva nebo všechny tři tipy. Nejen proto, že takovým mentálním tréninkem podpoříte svou krásu, ale hlavně i zdraví, že?