Stres se nám vymyká
Zajímavé na stresu je, že nám ho původně příroda vymyslela k užitku, jako nástroj přežití. Protože stresové reakce byly odpovědí na situace ohrožující život. Setkání s mamutem, hon za kmenem ze sousední jeskyně… Jenže zatímco tisíciletí fungoval jen krátkodobý stres, který skončil v okamžiku ohrožení, my žijeme stres chronický. A ten má pak zase chronické následky. Ano, z lékařských výsledků je uvidíte až za pár let, ale pohled do zrcadla vám naznačí mnohem rychleji, že už to není úplně ok.
Vrásky, pupínky a tuna šedin
Při stresu zpravidla špatně jíme – tedy tělu chybějí živiny a zákonitě také energie. Jako první to uvidíte právě na pleti. Šedavý nádech, hlubší vrásky, pupínky – to mimo jiné proto, že dochází k poškození ochranné kožní bariéry, že ve stresu jen mělce dýcháme, pleť se neokysličuje, hormony zároveň popohánějí tvorbu kožního mazu. A hned v závěsu budete vnímat následky stresu nepříznivě i na svém trávení. Ve stresu šidíme beauty routine, nemáme energii zabývat se tím, jestli jsme se správně odlíčily… A víte, jak se říká, že kdosi „starostmi zešedivěl“? Opravdu, funguje to tak. Protože co se vlasů týče, rychleji se z nich vinou stresu ztrácí barvivo.
Ano, hodně spravíte dobrou péčí, která u unavené pleti zahrnuje především perfektní výživu a ohleduplnou hydrataci, ale vaše krása (i zdraví obecně) uvítá především revizi jídelníčku a také pořádnou porci tzv. mentálního tréninku, který vám umožní stres snáze zpracovávat (nebo se mu ideálně rovnou vyhnout). S čím můžete začít?
MINDFUL EATING neboli VĚDOMÉ JEDENÍ
Stres není nic jiného než napětí a stažení. Proto je pro jeho kompenzaci zásadním krokem zpomalení. Začít s tím můžete u takzvaného vědomého jedení, které vám kromě jiného dovolí vnímat víc strukturu a chutě jídla a také snáze poznat moment zasycení.
„Větší všímavost k signálům našeho těla, snižuje emočním přejídání. A pokud ve stresu jíte naopak málo, vědomé jedení vám díky tomu, jak je pomalé, dovolí dostat do sebe alespoň něco. Když si jednotlivá sousta totiž pomalu vychutnáváte, tak vaše tělo dokáže absorbovat mnohem větší množství živin,“ vysvětluje wellbeing koučka Monika Divišová