Přejít na hlavní obsah

Tipy od kadeřnice: Jak má vypadat ideální letní péče o vlasy?

19. 6. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 5 minut

Zatímco my léto milujeme, vlasy trpí pod palbou slunce, namáčením v moři, bazénech i nedostatkem času na obvyklou péči. Co s tím? Máme pro vás rady přímo od kadeřnice, jak na péči o vlasy u moře i u bazénu, aby byly krásné i na konci prázdnin!

Co se děje s vlasy v létě? 

  • Chlór rozpouští kožní maz na pokožce a ve vlasu se umí navázat na keratin. Následná chemická reakce vlasy vysušuje a oslabuje. Nemluvě o odmašťování vlasové pokožky.  
  • Mořská voda a obsažená mořská sůl by vlastně byla pro vlasy dobrá zpráva, umí jim doplnit minerální látky. Jenže když se ke dvojici mořská voda a vlasy přidá ještě vítr a do toho působení slunečního UV záření, pak znovu dochází k dehydrataci a vlasy se mohou více lámat.  
  • Sluneční paprsky pochopitelně vysušují, ale především nechráněné vlasy bombardují UV zářením, které oslabuje vlasový protein, keratin, a tím i samotné vlasy.   

A když se spojí všechny tři elementy dohromady, je bez správné péče po dovolené zaděláno na neplánovaný radikální sestřih. Netoužíte po stříhání? Pečujte. A jak? 

Vyživujte vlasy zevnitř a chraňte zvenku 

„Už před létem zásobte vlasy výživou zevnitř. Nabízí se doplňky stravy v podobě biotinu, keratinu. Skvělý je také zinek, selen, vitamíny skupiny B. A u kadeřníka požádejte o intenzivní hydrataci i výživu vlasů prostřednictvím profesionální kadeřnické kosmetiky,“ doporučuje kadeřnice Magda Kunešová.  

Nejlepší sluneční vlasová kosmetika

Léto také patří speciální sluneční vlasové kosmetice. „Šampon a kondicionér jsou i se sluneční maskou základ, ale kupte si také spreje na ochranu vlasů před sluncem, respektive UV zářením. Jsou opravdu účinnou ochranou vlasů před sluncem a můžete je používat do vlhkých i suchých vlasů opakovaně během dne,“ pokračuje kadeřnice, podle které spousta z nás „dojede“ na pocit, že vlasy se přece spálit sluncem nemohou. Mohou. Jen to na rozdíl od spálení pokožky necítíme. A zmíněný sprej na ochranu vlasů je něco jako opalovák na vlasy! 

TIP NAVÍC: 

Zkuste slaný sprej na vlasy. Je to vlastně jednoduchý stylingový prostředek (uděláte s ním super lážo plážo vlny a tak trochu wet look), který vlasy dopuje minerálními látkami a fixuje. U vlnitých vlasů zvýrazní jejich přirozenou strukturu.  

Klobouk, opalovací krém a kokosový olej  

Chránit je potřeba ale také pokožku vlasů. „Kupte si klobouk nebo trendy kšiltovku. To platí hlavně u sportování, kdy si řada z nás sepne vlasy, vytvoří elegantní pěšinku a tu si bez pokrývky hlavy stoprocentně spálí. Pokud nechcete nic nosit na hlavě, pak právě tu uhlazenou pěšinku promažte před sportováním krémem na opalování,“ doporučuje Magda Kunešová.  

A jestli chcete ještě speciální tip na ochranu vlasů u moře, vetřete do nich kokosový olej, zapleťte do copu a nechte tak celý den. „Vlasy se olejem obalí, nasají si z něj výživné látky a vy je uchráníte…“ dodává kadeřnice. Kdyby vám vadil „mastný pocit“, pak ošetřete alespoň konečky. Opět kokosovým, nebo klidně arganovým olejem

Jakmile pak vlasy osprchujete a ošetříte sluneční vlasovou kosmetikou, nechte je klidně volně proschnout. „Jemným vlasům to občas tolik nevadí, proschnou hned, ale máte-li husté vlasy, které zůstanou několik hodin vlhké, zvyšuje se riziko, že se na té stále mírně vlhké pokožce hlavy začnou množit mikrobi a vytvářet základy plísně,“ vysvětluje Magda Kunešová zásadní význam suché pokožky.  

Letní vlasový styling a péče

Zvláštní varování pro blondýnky 

Množství péče dávkujte vlasům také podle jejich barvy. Odstín vybledne na slunci trochu všem. Ale nejnáročnější to mají v létě přirozeně blond vlasy, stejně jako ty odbarvené a melírované (jsou namáhané už samotnými chemickými procesy barvení). 

Navíc právě blond vlasy někdy na dovolené nepochopitelně „zezelenají“. „A my si to mylně spojujeme s chlórem, ale pravdou je, že některé bazény používají ještě tzv. modrou skalici, ta reaguje s mědí usazenou ve vlasech, a ty pak chytají zelené odstíny,“ konstatuje Magda Kunešová.   

A jestli máte v plánu oživit blond odstíny právě před dovolenou, tak to určitě nedělejte. Barvení před dovolenou u moře obecně není dobrý nápad. Počkejte až po návratu, už proto, že po dovolené je dobré se objednat na následnou péči pro namáhané vlasy. „Kadeřník může vlasy hloubkově hydratovat, doplnit jim keratin, poradit si s úbytkem lipidů… a až pak má smysl uzdravené, dosycené vlasy stříhat či barvit,“ uzavírá Magda Kunešová.  

To bychom měli. O péči o vlasy v létě víte, co potřebujete. Zbývá si léto pořádně užít. Tak krásnou dovolenou!