Podle čeho poznáte mykózu?
Objeví se (zapáchající) výtok, svědění a pálení intimních partií. A někdy ji provází i zmíněný zánět močových cest. Jak se oboje přihodí?
To, že člověk moc neřeší intimní hygienu u vody nebo při sportu, je jedna věc. U zánětu močových cest bývá trabl v pitném režimu. A ani u jednoho nepomáhá, že si na sobě necháváme vlhké plavky nebo zůstáváme delší dobu v propocených věcech. V rozkroku se pak množí kvasinky a bakterie, protože tam schne všechno nejpomaleji a zároveň se tu i udržuje největší teplo.
„Často se také u plavek zapomíná na jejich přemáchnutí v čisté vodě a vyprání obecně. A nejrizikovější je koupání ve stojatých vodách, jež nejsou ke koupání určené nebo nejsou udržované a sledované hygienou…,“ doplňuje gynekoložka.
Samoléčba, nebo gynekolog?
I když přísaháte, že se o intimní hygienu staráte, vyplatí se vzít si s sebou na dovolenou na gynekologické problémy první pomoc z lékárny. Co se léčby mykóz týče, obvykle v jedné krabičce najdete kombo vaginální čípky (používáte vy sama) a krém (používáte oba s partnerem) a máte velkou šanci se zaléčit bez lékaře.
„Tady ale platí: dodržte dobu léčby, protože zánět se může brzy vrátit. Po dobu léčby také zvyšte hygienu a vyhněte se nadměrnému přísunu cukrů a alkoholu, zejména kvašenému,“ říká Kamila Žižková s tím, že pokud se trable vrací nebo trvají více než 5–7 dní, už je na čase zajít k lékaři.
První pomoc s sebou berte určitě i v případě, že trpíte na záněty močových cest. Alespoň urologické čaje, brusinky, skvělá je lichořeřišnice nebo produkty s obsahem tzv. D-manózy. Speciální gely na intimní hygienu by měly být samozřejmostí (stačí miniatury v cestovním balení), stejně jako přidat probiotika na posílení vaginální mikroflóry.