Přejít na hlavní obsah

Lekce barevné typologie: Make-up pro podzimní typ

22. 9. 2020

notino.cz

Čtení na 5 minut

Se začínajícím podzimem je tu téma barevné typologie a inspirace pro podzimní typy. Jak poznáte, jestli jste opravdu podzimní typ, jaké barvy vám sluší? A jak se správně nalíčit?

Jak poznáte podzimní typ

Podzimní typy se obvykle vyznačují rezavými vlasy, pihami a velmi světlou pletí. Opalujete se špatně, či vůbec, máte na kůži hodně pih a znamének? Jsou vaše vlasy nazrzlé, případně hnědé s teplým podtónem? Potom jste právě vy podzimní typ.

Tip: Jste spíše jarní typ? Lekci barevné typologie pro jarní typy si přečtěte zde.

Blýskněte se v teplých barvách

Věděli jste, že podzimní typy nejsou obvyklé a zrzavých lidí zná každý podstatně méně, než hnědovlasých či blonďatých? Další zajímavostí je také to, že podzimnímu typu sluší menší škála barev. Jednoduše řečeno zrzky si nemohou obléci jen tak něco. Zásady barevné typologie pro podzimní typy ukazují, že zrzavým lidem sluší světlé barvy s nádechem teplého podtónu.

Ideální barvy pro podzimní typ jsou například odstíny béžové, oranžové, lososové, pudrově růžové a žluté. Zlaté šperky i zlatá barva dokonale projasní pleť a podzimnímu typu neskonale sluší. Naopak stříbro vám takovou službu neprokáže, protože díky němu bude vaše pleť působit bledým dojmem. V oblékání je to s barvami tedy střídmější. Například černá barva a některé odstíny modré mohou podzimnímu typu v oblékání dokonce i uškodit.

Make-up pro podzimní typ

Pokud je právě černá a námořnická modrá vaše oblíbená barva, nevěšte hlavu a zaměřte se na make-up, který doladí tón pleti. Podzimní typy mívají podtón pleti do růžova, proto je třeba ho zneutralizovat make-upem, který růžovost zjemní, nikoliv podpoří. Pomocí správného líčení a vhodných produktů docílíte svěžího vzhledu a dodáte alabastrové pleti šťavnatost.

Tvářenka a konturování dodají pleti opálený nádech a zdravou barvu. Paletka Rude Cosmetics Nofilter 3D obsahuje univerzální hnědý konturovací pudr, který naneste na konturu čela a na přechod lícní kosti. Na tzv. jablíčka, tedy střed tváří, použijte jemný meruňkový stín ze stejné paletky. Chcete se rozmazlovat? Vyzkoušejte tvářenku Estée Lauder Pure Color Envy v odstínu Peach Passion, která dodá podzimnímu typu tu správnou šťavnatost.

Tip: Pamatujte, že make-up je multifunkční záležitost. Proto můžete pudrové produkty použít na tváře i na oči.

Jak na líčení očí

Při výběru očních stínů pro podzimní typ se držte teplých tónů. Vyzkoušejte Estée Lauder Pure Color Envy Brilliant v krásném bronzovém odstínu 01 Brash Bronze. Pokud sháníte více stínů najednou, zvolte paletky. Maybelline Nudes Of New York v sobě skrývá jak světlé meruňkové stíny, tak tmavě hnědé nebo cihlové odstíny.

Nezapomínejte také na hru s texturou stínů. GA-DE Velveteen jsou hodně pigmentované, nabízejí škálu matných i třpytivých stínů. Paletka s názvem 49 The Spice Rack bude zrzkám obzvlášť slušet. Celé líčení očí můžete zvýraznit jemnou linkou od poloviny víčka směrem k vnějšímu koutku oka. Oční linky NYX Professional Makeup Matte Liquid zajistí dlouhotrvající efekt a precizní aplikaci.

Tip: U líčení obočí si dejte pozor na odstín produktu. Mohlo by se zdát, že vás navede barva vlasů, ale není tomu vždycky tak. Zrzkám naopak velmi často sluší obočí do studených tónů hnědé a neutrální odstíny.

Rty k zulíbání

Žádný make-up není kompletní bez nalíčení rtů. Na závěr tak nezapomeňte celý make-up barevně propojit natónováním rtů. Slušet vám bude L’Oréal Paris Color Riche v odstínu J Lo´s s nádechem do růžovo-oranžova. Nesmrtelnou klasikou pak je tělový odstín rtů. Vyzkoušejte Estée Lauder Pure Color Envy v odstínu 561 Intense Nude. Rtěnku jemně vklepejte prsty pro přirozený efekt.

Tip: Nadšenci do líčení mohou rtěnku nanést jako tvářenku a vklepat ji na nejvyšší bod tváří. Krémové textury dodají pleti větší svěžest a zároveň působí velmi přirozeně.

Večerní make-up

U večerního líčení se zrzky nemusí bát se odvázat. Ke světlé pleti a rudým vlasům sedí kovové kouřové stíny. Jednoduše si orámujte černou tužkou oko a poté ji rozetřete do ztracena. Sledujte přitom, kam až stíny nanášíte. Dbejte na pravidlo, že líčení očí vypadá lépe definované do vnějších koutků a stran, nikoliv nahoru k obočí. Tím docílíte efektu tzv. kočičího oka.

Vytvořte si matný tmavý základ a poté naneste prstem lesklé stíny na střed horního víčka, těsně nad linii řas, a opět rozetřete. Volte podle nálady a outfitu odlesk do zlata nebo do kovově stříbrné. Poté dopřejte řasám hodně řasenky, ať je look komplexní a skutečně výrazný.

Co se týče tvářenky a rtů, tak s těmi můžete být už střídmější. Pohrajte si s tvářemi a rty nechte přirozené nebo nude. Zrzky si mohou také dovolit odstíny fialové. Na denní líčení například šeříkovou fialovou a večer pro změnu kouřové stíny v temně fialové.

Líčení by mělo být zábavné. Nebojte se kombinovat odstíny a textury. Buďte kreativní, make-up nemá pevná pravidla.