Přejít na hlavní obsah

Lekce barevné typologie: jak poznáte jarní typ?

16. 4. 2019

notino.cz

Čtení na 3 minuty

Barevná typologie je základ! To, jaký barevný typ jste, totiž určuje, co vám doopravdy sluší v líčení, oblékání, ba i jaké parfémy vám sednou. A protože začalo jaro, začneme i my lekce barevné typologie právě tzv. jarním typem! Jak ho tedy poznáte?

Spolu s podzimním typem patří jarní typ mezi tzv. teplé typy, a nutno podotknout, že jsou u nás poměrně vzácné. Většina z nás patří ke studeným – letním, nebo zimním typům. Toto základní vymezení můžete snadno určit obratem: sluší-li vám více stříbro, bílé zlato, směřujete ke studeným typům, pokud vám víc sluší (červené) zlato, jste teplý typ. Přičemž podzimní je mnohem výraznější než náš aktuální jarní typ.

Zlaté odlesky, kam se podíváš…

Jarní typ se vyznačuje jemností. V obličeji najdete zvlášť v létě zlatavé pihy, samotná pleť má zlatavé, broskvové nádechy, oči bývají zářivě modré, zelenkavé nebo medově hnědé. Vlasy jsou nejčastěji světle hnědé měděnými odlesky, blond zásadně medová zlatá anebo je tu krásná zrzavá. (i proto se jako jarní typ uvádí herečka Aňa Geislerová).

A pokud chcete barvu vlasů měnit? Pak i nadále platí, že nejlepší barva vlasů pro jarní typ si udržuje teplé tóny. Nikdy tedy nepůjdete do platinové blond, ale „zezlátnete“. Nikdy nebudete nosit havraní černou, ale zemité odstíny hnědé s kaštanovými odlesky, s lehkým medovým melírem nebo ombré.

Nejlepší barvy pro jarní typ

Jarní typ je „sluncem zalitý“, a přesně takové barvy mu i sluší v oblečení. Hřejivé. Teplé. Pastelové. Nude, možná s lehkým perleťovým nádechem. K zeleným očím i medovým vlasům sedí pro určitý kontrast i odstíny zelené (vyjma hodně tmavých a studených), tyrkys, fialková a růžové odstíny lososové nebo broskvové a meruňkové.

Z neutrálních odstínů potřebuje béžovou, champagne, krémovou – bílou přenechává studeným typům. A to samé platí o tmavém spektru: černá ani omylem, jarní typ ocení teplé tmavé odstíny hnědé (jako u vlasů).

Jemné líčení pro jarní typ

A jdeme nalíčení! Jaké bude? Velmi jemné. Pokud zvýrazňujete obočí, volte hnědé, světlejší barvy. Na řasy bude skvělá hnědá řasenka (např. časem prověřená Max Factor 2000 Calorie), ale můžete koketovat také se zelenou nebo zlatou. Oční stíny budou hrát zlatými, bronzovými nebo nude odstíny, jako je tomu u báječné paletky Makeup Revolution Soph X. Anebo je rozjasněte pastelovými barvami, třeba zelenou či fialovou.

Tvářenku volte v barvách lososové, meruňkové nebo korálové, která je letos barvou roku. Perfektní odstíny Ambre d´Or nebo Coral Temptation má např. Bourjois Blush. A na rty sáhněte spíše po lesku než výrazné rtěnce. Líbit by se vám mohl zase korálově laděný Givenchy Cushion Kiss, odstín Coral Kiss.

A až si budete vybírat novou vůni? Nejlepší parfém pro jarní typ je svěží, lehký, květinový. A všechno tohle dokonale splňuje novinka Marc Jacobs Daisy Eau So Fresh Sunshine.

Objevte také vhodné barvy pro letní a podzimní typ!