Přejít na hlavní obsah

Kyselina salicylová: váš spojenec v boji s akné

16. 9. 2021

Veronika Kučerová

Čtení na 4 minuty

Jestli máte zkušenosti s problematickou pletí, určitě už jste vyzkoušeli spoustu produktů a ingrediencí. Pokud mezi nimi nebyla kyselina salicylová, je na čase to napravit! Do beauty rutiny byste ji rozhodně měli zařadit v případě, že vás trápí mastná pleť, akné, nebo třeba černé tečky. Zvládne totiž regulovat tvorbu kožního mazu a má exfoliační vlastnosti, takže zbaví pleť odumřelých kožních buněk a krásně ji vyčistí. V jaké podobě je nejlepší ji používat?

Co je kyselina salicylová

Kyselina salicylová je přírodní látka, která se získává z kúry stromů, konkrétně z vrby nebo břízy. Kyselina jde samozřejmě vyrobit i synteticky a v kosmetickém průmyslu se využívá jak přírodní, tak syntetická varianta. 

Jaké má kyselina salicylová účinky?

  • Působí jako exfoliant – odstraňuje odumřelé kožní buňky a pomáhá tak čištění pleti.
  • Zmírňuje jizvičky po akné.
  • Reguluje tvorbu kožního mazu – tím působí jako prevence proti vzniku akné.
  • Dokáže uvolnit ucpané póry a předejít tak tvorbě černých teček.
  • Zvyšuje produkci kolagenu a pomáhá tak zmírnit známky stárnutí pleti.
  • Sjednotí barevný tón pleti.

Účinky kyseliny salicylové na pleť se taky liší podle koncentrace kyseliny v konkrétním produktu.  Malou koncentraci najdeme například v krému s kyselinou salicylovou zaměřeném na vyhlazení pleti. Vyšší koncentrace se používá, aby se docílilo důkladné exfoliace. Nejvyšší koncentrace bychom našli v lékařství, ale my zatím zůstaneme v beauty světě. 😊 

Na co si dát naopak pozor? I když je až neuvěřitelné, jak dobře zvládne kyselina salicylová akné, jiná místa na pleti může zbytečně moc vysušit. Na obličeji si tak uděláte ještě větší chaos, než který se snažíte vyřešit. Jaké má tedy kyselina salicylová použití? 

Produkty

V případě nižší koncentrace se nemusíte bát nanášet produkt na celý obličej, popřípadě krk a dekolt. Pokud ale zvolíte kvůli silnějším účinkům vyšší koncentraci, použití by mělo být ideálně lokální – aplikujte produkty jen na místa, která zrovna potřebují pomoct a zbytku dodejte jinou péči na míru. 

Stejně tak ji nekombinujte s dalšími exfolianty, jako je například retinol nebo vitamín C. Pokud máte tyto ingredience ve své každodenní výbavě, vyřešte to diplomaticky – jednomu produktu dejte přednost ráno a druhému večer. 

Nejlepší kosmetika s kyselinou salicylovou

Čištění pleti

Pojďte na to poctivě hned na začátku skin care rutiny a vezměte čisticí mýdlo Garnier Pure Active Charcoal Bar. Kombinace kyseliny salicylové a aktivního uhlí vyčistí vaši pleť tak, že si při pohledu do zrcadla uděláte výlet alespoň 5 let do minulosti. 

Nečistot i odumřelých buněk pleť zbaví i čisticí gel s kyselinou salicylovou Anti-Blemish Solutions™ Clinical Clearing Gel od Clinique. Můžete ho nanést na celou pleť, nebo jen na problematická místa, abyste ji zbytečně nevysušili. 

Tonizace

Na vyčištěnou pleť by mělo přijít tonikum. A ne jen tak nějaké! Když se perete s problematickou pletí, sáhněte po toniku Vichy Normaderm. Kromě všech výhod kyseliny salicylové taky příjemně osvěží, a navíc je hypoalergenní. 

Šetrně pleť dočistí taky tonikum Clinique 3 Steps Clarifying Lotion 1.0 Twice A Day Exfoliator, které je super používat s dalšími produkty ze stejné řady, abyste docílili toho nejlepšího výsledku. 

Sérum 

Když už máte pleť vyčištěnou a tonizovanou, je na čase se podívat, jaké nabízí kyselina salicylová sérum. Revolution Skincare Blemish 2% Salicylic Acid si dokáže perfektně poradit s kožním mazem, takže akné ani černé tečky proti němu nemají šanci. 

Pokud máte po boji s akné na druhém místě sjednocení tónu pleti, tím pravým parťákem pro vás bude Even Better Clinical™ Radical Dark Spot Corrector + Interrupter od značky Clinique. Redukuje totiž nejen jizvičky po akné, ale i pigmentové skvrny, a ještě k tomu působí jako prevence proti vzniku nových! 

Pleťový krém na míru 

Z krémů je pro každodenní péči skvělý například Vichy Normaderm Phytosolution – nejen, že si poradí s kožním mazem a ucpanými póry, ale díky termální vodě z Vichy nebo probiotickému extraktu pleť posílí a ochrání před vnějšími vlivy. 

Krém La Roche-Posay Effaclar DUO (+) zase přibral do týmu ještě niacinamid. Kyselina salicylová krém vyšle do boje s problematickou pletí a další skvělá ingredience v podobě niacinamidu pak obstará příjemné zklidnění a regeneraci. 

 

TIP NA ZÁVĚR: Dalším agentem, kterého můžete proti pupínkům a pórům nasadit, je make-up! Pečující make-up Even Better Clinical Serum Foundation SPF 20 má složení doslova nadupané aktivními látkami a vybírat můžete z velkého množství odstínů.

- Verča K.