Byl jsem celkem zaskočen, když známá vytáhla diář, ve kterém měla zapsaných 15 jmen a u každého poznámky, jaké tipy vůní má rád a co která z klientek ve vůních nesnáší. Chtěla je překvapit a ne kupovat vůně, které už znají nebo používají. Přiznávám, že jsem dostal strach z takového úkolu, protože někdy má člověk problém vybrat vůni pro blízkého a ne tak pro lidi, které vůbec nezná. Ptala se mně na spoustu otázek ohledně vůní a tak mně napadlo, že bych mohl postupně ty nejzajímavější odpovědi více rozepsat tady na blogu. Přináším vám tedy odpovědi na prvních pět otázek, jsou to především moje zkušenosti a názory. Budu samozřejmě rád, když se připojíte a napíšete také svoje názory na danou otázku.
Proč některé toaletní vody voní déle než parfemovaná vody?
Intenzita vůně je dána procentem vonných látek rozpuštěných v alkoholu, ale také tím, jak kvalitní složky vůně obsahuje a v jakém poměru jsou syntetické a přírodní složky. Pokud vyrobím dvě parfemované vody, které budou mít úplně stejné složení a stejné procento vonných látek rozpuštěných ve stejném alkoholu, ale v jedné bude syntetická ambra a v druhé stejné množství přírodní ambry, tak druhá vůně bude mít delší projekci. Záleží také na tom, co porovnáváme. Například toaletní voda Thierry Mugler Angel je gurmánská vůně, které je podstatně intenzivnější než některé parfemované vody a pokud ji budeme porovnávat například s ovocně-květinovou parfemovanou vodou DKNY Be Delicious, tak Angel v koncentraci EDT podle mě vyhrává.
Jak docílit delší intenzity vůně?
Pokud budu sarkastický, tak napíšu NEŠETŘIT. Delší intenzity docílíme podle mě jen vrstvením vůně. To znamená nejdřív použít sprchový gel, pak tělové mléko anebo tělový krém stejné vůně, potom deodorant případně tělovou vodu a nakonec toaletní vodu anebo parfemovanou vodu. Nejdelší intenzity můžeme docílit použitím čistého parfému, pokud se v dané vůni dělá.
Jaké procento vonných látek mají jednotlivé koncentrace?
Jsou různá označení koncentrací a procenta vonných látek se můžou lišit o procento až dvě procenta.
Pokusím se napsat všechny koncentrace, které znám.
1 až 3 procenta vonných látek (oleje) ve slabém alkoholu s větším procentem vody mají koncentrace:
BODY MIST, FRAGRANCE MIST (TĚLOVÁ MLHA)
ALL OVER BODY FRAGRANCE (TĚLOVÁ VODA)
DEODORANT SPRAY
EAU FRAICHE
SUN FRAGRANCE
3 až 5 procent vonných látek (oleje) ve slabém alkoholu mají koncentrace označené jako:
EAU COLOGNE (EC)
COLOGNE SPRAY
SPORT COLOGNE
SUMMER COLOGNE
EAU PARFUMÉE
4 až 9 procent vonných látek (oleje) ve slabším alkoholu mají koncentrace:
EAU DE TOILETTE (EDT)
EAU DE TOILETTE INTENSE
EAU DE TOILETTE EXTRÉME
11 až 18 procent vonných látek (oleje) v silnějším alkoholu mají koncentrace:
EAU DE PARFUM (EDP)
PARFUM DE TOILETTE
EAU DE PARFUM INTENSE
EAU DE PARFUM ECLACT
20 až 30 procent vonných látek (oleje) v silném (až 95% alkoholu) mají koncentrace označené jako:
PARFUM
PURE PERFUME
Jsou také značky, které u čistého parfému píší jen název vůně a k němu slovo „extrait“ nebo „extract“.
Jak dlouho můžu parfém používat?
Uvádí se, že parfém má po prvním stříknutí trvanlivost 24 až 36 měsíců. Moje zkušenosti jsou takové, že pokud toaletní anebo parfemovanou vodu skladujeme na suchém a temném místě, může vydržet i 9 let, ovšem ne v koncentraci parfém. V současné době používám 10 vůní na léto a asi 15 vůní na zimu. Zimní mám uskladněné v minivinotéce, kde udržuji stálou teplotu 15°C. Nejstarší vůně Dior Eau Sauvage, kterou mám již 9 let, je v pořádku beze změn vůně anebo barvy. Největším nepřítelem vůní jsou slunce a výrazná změna teplot. Pokud nosíte svoji oblíbenou letní vůni v kabelce v třiceti stupňových vedrech a pak ji uschováte do lednice, může se stát, že do příštího léta se vůně změní a bude nepoužitelná. Pokud používáte vícero vůní a chcete je udržet v dobré kondici dlouhou dobu, doporučuji pořídit cestovní flakony, do kterých si uděláte odstřiky, a originální flakony necháte doma na temném místě.
Proč moje známá tvrdí, že můj svěží letní parfém je sladký těžký?
Hodně lidí rozděluje vůně jen na sladké a svěží, ale dělení vůní je komplikované a obsáhlé. V nějakém příštím příspěvku to určitě rozeberu. Každý člověk vnímá vůně jinak, záleží na tom, s jakými pocity si danou složku spojujete. Moje babička například dostávala z Francie levandulová mýdla, které strouhala do praní, a proto mám vůni levandule spojenou s jemností čistého prádla. Moje kolegyně ji má naopak spojenou se sáčky proti molům a nemůže ji vystát v žádné podobě. Já tvrdím, že můj Caron Pour Un Homme voní čistotou a ona tvrdí, že je těžký a smrdí jako starý kabát!
Napište nám, co by vás ohledně parfémů ještě zajímalo, a my se pokusíme vaše otázky odpovědět v dalším pokračování tohoto článku.