Přejít na hlavní obsah

Malá lekce chemie: Jaké aktivní látky v kosmetice kombinovat a jaké rozhodně ne?

5. 4. 2023

Iva Davies

Čtení na 4 minuty

Máte nakoupena pečující séra, tonika a krémy? Líbí se vám jejich vůně a textury a víte, kdy je máte používat? Ano? Gratulujeme! Trochu vám teď ale zamotáme hlavu. Ne všechny produkty, respektive ingredience v nich, můžete používat dohromady.

V posledních pár letech se kosmetické rutiny rozrostly z tria „odlíčit, tonizovat, namazat“ na „odlíčit, dalších 15 kroků, namazat“. Kromě hydratačních krémů určitě hlídáte složení kosmetiky a používáte kvanta aktivních látek jako třeba retinol a vitamin C nebo kyselinu glykolovou. 

A určitě se vám stalo, že jste se třeba ráno probudili se zarudlým obličejem. Může to být právě špatnou kombinací aktivních ingrediencí, která vedla k podráždění. Proto si přečtěte, které aktivní látky v kosmetice nemíchat, a které spolu „kámoší“. Vítejte na hodině malých chemiků.   

Chemické exfolianty (kyseliny AHA/BHA) a retinol 

Kyseliny AHA (např. glykolová, mléčná) a BHA (např. salicylová) i retinol jsou exfoliační složky, které zbavují pleť odumřelých buněk a omlazují pleť. Pokud to s nimi přeženete, může se lehce stát, že se ráno probudíte  (s nadsázkou řečeno) s obličejem na polštáři. „Retinol lze kombinovat s dalšími produkty, ale je to velmi individuální. Záleží, jak máme citlivou pleť a jak produkty s retinolem snáší. Takže pokud s retinolem začínáme, nedoporučuje se kombinovat,“ vysvětluje korektivní dermatoložka MUDr. Gréta Wohlová z pražského Laserového centra Anděl. 

Je lepší být v kombinování aktivních látek střídmější. Obzvlášť při používání aktivních látek bychom neměli zapomínat na dostatečnou fotoprotekci.

- MUDr. Greta Wohlová, korektivní dermatoložka

 „Pokud retinol budeme dobře snášet, můžeme přidávat další produkty podporující omlazení pleti. Ale musíme být velmi opatrní. Pokožku bychom měli nechat přivykat zhruba měsíc, než přidáme další produkt,“ doporučuje dermatoložka. Takže kombinace retinolu a kyselin nemusí být úplně tabu, ale určitě k ní přistupujte s maximální opatrností. Začněte se slabšími koncentracemi a zavádějte postupně. 

Určitě vyzkoušejte

Retinol a vitamin C 

Přípravky s vitaminem C pomáhají bojovat s volnými radikály, rozjasňují pleť a napomáhají její exfoliaci. Proto v kombinaci s retinolem můžou na pleti způsobit nepěkné věci. „Abyste se vyhnuli možnému riziku podráždění, zejména pokud produkty vrstvíte, je vhodné používat každý produkt zvlášť. Vitamín C při ranní rutině a retinol při té večerní. Případně aplikujte střídavě v různé dny,“ radí MUDr.  Greta Wohlová. Pokud tedy budete používat vitamin C ráno a retinol večer, budou se v účinku vzájemně podporovat a pleť bude krásnější než kdy předtím. 

Niacinamid a vitamin C 

Když si na sebe namažete večer sérum s vitaminem C a na něj krém s niacinamidem, určitě se vám nestane nic strašného. Ale pozor! Niacinamid má vyšší pH než vitamin C a mohl by způsobit to, že vitamin C bude méně účinný. Proto byste je ideálně měli aplikovat v různou denní dobu, například vitamin C v ranní rutině a niacinamid ve večerní. Tak dostanete z obou to nejlepší, co se dá. 

Mohlo by se vám líbit

Jak spolu fungují další ingredience 

  • Retinol a kyselina hyaluronová – vedlejším účinkem retinolu může být loupání nebo šupinatění pleti. Pokud se vám tohle děje, po aplikaci retinolu dvacet minut počkejte, a pak si naneste krém s kyselinou hyaluronovou. Pleť budete pak mít zároveň omlazenou a hydratovanou.
  • Benzoylperoxid a SPF – benzoylperoxid je velmi aktivní látka, která bojuje proti akné. Zároveň ale po jeho použití pleť reaguje citlivě na sluneční záření. Proto nezapomínejte na krém s vysokým SPF.

Takže nezapomeňte, produkty s aktivními složkami zavádějte postupně a občas se řiďte pravidlem, že méně je více.