Přejít na hlavní obsah

Kokosový olej: Na co se hodí a kdy ho raději nepoužívat 

23. 8. 2023

Jana Pilát Krajčová

Čtení na 5 minut

Kokosový olej je tak multifunkční, že i produkty z devadesátkového teleshoppingu vedle něj vypadají jako nuly. Poslouží nejen v kuchyni, ale i v koupelně, nebo dokonce v ložnici. Často se z něj ale dělá superhrdina s nadpřirozenými schopnostmi, kterými ve skutečnosti nevládne. Na co se tedy kokosový olej hodí a kdy je na místě opatrnost? 

Nedělejte chybu hned na začátku 

Nemůžete čekat zázraky, pokud vám doma bude stát kokosový olej nevalné kvality. Takže vybírejte pozorně. Zvlášť, když jde o olej na vaření. Na obalech je ale nespočet tvrzení, čert aby se v nich vyznal. Trochu vám to zjednodušíme. Kupujte za studena lisovaný, nerafinovaný (nebo také panenský či extra panenský) olej, a to ve skleněné dóze. Ano, je dražší, ale kvalitnější, šetrnější k životnímu prostředí, voní a obsahuje větší množství živin než rafinovaná verze. Ideální volba do domácí granoly a dezertů. 

Hlavní rozdíl je v tom, že rafinovaný kokosový olej se vyrábí ze sušené hmoty z jader kokosových ořechů. Často u něj najdete označení RBD. To znamená, že je rafinovaný, bělený a deodorizovaný, takže prochází větším množstvím procesů (při kterých ztrácí část živin) a je bez typické kokosové vůně. Ale má i své výhody, třeba daleko vyšší kouřový bod (232 °C), takže se více hodí na smažení. 

Kokosový olej na vaření i smažení

A teď už k tomu, co všechno můžete s kokosovým olejem podniknout a na jaké mýty si dát pozor. 

1. Na masáž i víc…  

Domácí masáž zní jako skvělý začátek romantického večera. „Kokosák“ při ní využijte jako masážní olej a nechte se jeho vůní přenést na tropický ostrov. Z praktického hlediska oceníte, že jelikož je v pokojové teplotě tuhý, nenadělá tolik nepořádku. A pokud bude masáž pokračovat v režimu pro dospělé, přijde vhod i další jeho funkce, zastoupí totiž lubrikační gel

2. Místo ústní vody? 

Oil pulling, tedy „převalování“ kokosového oleje v puse každé ráno, je jedním z trendů, kterým tleskají sociální sítě, ale odborníci povážlivě zvedají obočí. Neexistuje dostatek studií, které by dokazovaly, že díky tomuto hitu získáte úsměv jako z Hollywoodu. A určitě nepřemýšlejte nad tím, že byste kokosový olej na zuby používali místo běžné pasty. Nicméně se podle některých výzkumů zdá, že díky obsahu kyseliny laurové a jejím antibakteriálním vlastnostem může působit jako ústní voda a snižovat množství bakterií a zubního plaku. 

3. Když dojde odličovač 

Večer saháte po odličovacím mléku a v tu ránu si vzpomenete, že to je přesně ta věc, na kterou jste při posledním nákupu zapomněli. Ale řasenka a make-up dolů prostě musí. Na scénu tak pozvěte záchranáře v podobě kokosového oleje. A možná už odličovač nikdy kupovat nebudete. Zvládne totiž i voděodolnou řasenku, a to šetrně a přírodně. A víte, že funguje i jako čistič kosmetických štětců? 

4. SOS pomoc pro rty 

Popraskané rty nejen že nevypadají hezky, ale taky pořádně bolí. A dostat je zpátky do normálu chce víc než dobrý balzám. Zkuste „kokosák“. Na noc jej naneste na rty jako kúru a nechte ho čarovat. 

5. Kokosový olej na opalování 

Slyšeli jste o tom, že kokosový olej funguje také jako opalovací krém? Pak tento mýtus raději pusťte z hlavy, tady jsou totiž důkazy více než diskutabilní. A stejně tak se nehodí ani pro spálenou pokožku. Zůstaňte u osvědčených přípravků s aloe vera a po „kokosáku“ sáhněte až ve chvíli, kdy se kůže ochladí a uklidní. Pak může pomoci vyživovat a dodávat kožním buňkám energii k napravení škod. 

6. Kúra pro vlasy 

Není náhoda, že tolik vlasových přípravků obsahuje kokosový olej. Podle studií totiž dokáže pronikat do hloubky vlasu a zabraňuje tomu, aby se dovnitř dostalo příliš velké množství vody. Tím poskytuje ochranu před poškozením i výživu. Použít můžete kokosový olej na vlasy před i po mytí nebo jako hloubkovou kúru. Jen to s množstvím nepřehánějte, zvlášť pokud jste majiteli jemných vlasů. 

Kokosový olej na vlasy i pleť

7. Hubnutí s kokosovým olejem? Raději ne 

Kokosový olej je často vykreslovaný jako zázračná složka při shazování kil, skvělá ingredience pro pocit plného žaludku nebo jako rychlý zdroj energie. Názory odborníků jsou ale v těchto ohledech často naprosto protichůdné. 

Nezapomínejte navíc, že tento olej obsahuje až 90 % nasycených mastných kyselin, které zvyšují hladinu cholesterolu a také riziko srdečních onemocnění. Není tak dobrý nápad to s kokosovým olejem v jídelníčku přehánět. A i když vás nepotěšíme, doporučujeme místo toho stokrát omílanou vyváženou stravu a pohyb. 

Kokosový olej sice není všeuměl, ale užitečný pomocník v domácnosti rozhodně ano. Má už místo i v té vaší?