Přejít na hlavní obsah

Všechno nejlepší, milé ženy! Dejte (si) dárek, který má smysl

5. 3. 2023

Jana Uhlířová

Čtení na 5 minut

Březen se nese ve znamení oslav něžného pohlaví. A protože něha a krása jdou ruku v ruce se zdravím, spojili jsme v Notinu síly s neziskovkou Loono a rozhodli jsme se v rámci Mezinárodního dne žen pomoci šířit veledůležité informace. Vznikl tak Notino Beauty Box – Girl Talk, speciální dobročinná edice k MDŽ věnovaná osvětě. 

Mezinárodní den žen nemusí být jen oslavou ženskosti. A to „jen“ myslíme samozřejmě v uvozovkách. Možná by letos mohl sloužit i k zamyšlení nad tím, co můžeme udělat nejen pro fyzickou krásu, ale i pro své zdraví. Notino ve spolupráci s Loono propojilo právě krásu se zdravím v projektu, který pomáhá dbát o zdraví a pečovat o sebe a své blízké. 

Ženy ženám  

Notino Beauty Box - Girl Talk je plný skvělých kosmetických vychytávek, a navíc se v přiloženém letáčku dozvíte, jak na samovyšetření prsu. Nebojte se toho a najděte si chvilku na sebe a své zdraví. A až budete mít hotovo, rozšiřte si obzory novými beauty radostmi. Potěší vás třeba dlouhotrvající rtěnka theBalm Meet Matt(e) Hughe, krém Helena Rubinstein Re-Plasty Age Recovery, parfémovaná voda Issey Miyake, krém na ruce Moroccanoil Body nebo kosmetická taštička Notino. 

Březnový Beauty Box obsahuje produkty v hodnotě 4 000 korun, primárně produkty od značek založených ženami. Celých čtyřicet procent z celkových prodejů věnuje Notino organizaci Loono, která se snaží šířit osvětu v rámci prevence závažných onemocnění.  

Jelikož jsme firma, jejíž klientela je převážně ženská, dává smysl, abychom nejen o sebe, ale i o ostatní ženy pečovali. Součástí projektu je i focení s ambasadorkami, edukační livestream, rozvíření diskuse a zvýšení povědomí o tomto tématu. Pokud budou na spolupráci dobré ohlasy, určitě ji zopakujeme, a to třeba ještě ve větším měřítku,“ popisuje spolupráci s Loono Nikola Forštová, projektová manažerka ve společnosti Notino. 

Kdy jste si naposledy sáhla na prsa? 

Stydíte se si prsa samovyšetřit, bojíte se nebo si říkáte, že se vás to netýká? Samovyšetření je důležité pro všechny ženy, a čím dřív s ním začnete, tím lépe. „Povědomí o prevenci se zlepšuje velmi pomalu. Prevence je důležitá v každém věku a je potřeba na své zdraví myslet včas,“ připomíná Daniela Clark, account managerka v neziskové organizaci Loono.  

Na bezplatnou preventivní screeningovou mamografii  má nárok každá žena od 45. roku věku, a to ve dvouletých intervalech. Podmínkou je žádanka od ambulantního gynekologa či praktického lékaře. Jako samoplátce můžete jít před tímto rokem jak na mamograf, tak i na ultrazvuk. 

Ženy totiž většinou nepočítají s tím, že by je mohla rakovina prsu postihnout takhle brzy. „Do čtyřiceti let není preventivní program hrazen pojišťovnou, a proto je důležité provádět každý měsíc samovyšetření, protože pomůže odhalit cokoliv abnormálního v prsou a tím vám i třeba zachránit život,“ upozorňuje Daniela Clark. 

Vyvracíme rozšířené mýty  

Na preventivní vyšetření byste měla zamířit i v případě, kdy se objevila rakovina prsu v rodině. Roli hraje i životní styl. „Udržujte si ideální hmotnost, vyhýbejte se obezitě, nekuřte, omezte alkohol, jezte pestře a pohybujte se,“ doporučuje Daniela Clark. A jak je to s rozšířeným mýtem o používání antiperspirantů a riziku rakoviny? „U užívání antiperspirantů žádná studie spojitost s rakovinou prsu nepotvrdila,“ vysvětluje Daniela Clark. 

Neexistuje ani studie, která by potvrzovala souvislost mezi těsnými podprsenkami a vznikem rakoviny. „Nicméně pokud nosíme pravidelně těsné oblečení, stresujeme tkáň pod ním a můžeme utlačovat krevní a lymfatické cévy. Zhoršuje se tak odtok metabolických zplodin,“ dodává. 

A teď to nejdůležitější – jak na samovyšetření prsu 

Prsa si prohmatávejte alespoň jednou měsíčně, ideálně 5. až 10. den od začátku menstruace. Nejprve je nutné si prsa prohlédnout. Jsou stejná jako minule? Neobjevily se od minula změny kůže, tvaru prsou nebo bradavek, či výtok z bradavek? Nezměnila se jejich velikost? Následně se přistupuje k pohmatové části. 

Ve třiceti procentech případů nález v prsu objeví partner.

Nejlepší je při samovyšetření použít tři prsty naplocho a postupovat krouživými pohyby. Nejprve zakružte povrchově, pak trošku do hloubky. Levou rukou prohmatávejte pravé prso a naopak. Důležité je prohmatat celou oblast od podpaží až k podprsenkové rýze a dále nahoru až ke klíční kosti. 

„Pokud něco podezřelého objevíte, nestyďte se, nehledejte rady na internetu, ale jednejte. Ihned kontaktujte svého praktického lékaře nebo gynekologa. Ten vás pošle na prohlídku do akreditovaného mamocentra, jejichž seznam najdete na mamo.cz,“ doporučuje Daniela Clark.  

Podrobný návod k samovyšetření prsou také najdete na webových stránkách Loono nebo v aplikaci Preventivka, která vás jím provede.

Sledujte 6.3. náš livestream a dozvíte se mnohem víc!