Přejít na hlavní obsah

Preventivní vyšetření znamének: kdy na něj zajít a proč se nebát

15. 3. 2023

Jana Uhlířová

Čtení na 3 minuty

Piha krásy ve stylu Evy Mendes, Marilyn Monroe nebo Cindy Crawford je jedna věc. Znaménka, která si dělají, co chtějí, a žijí si vlastním životem, už tak půvabná a sexy nejsou. Prozradíme vám, jak vyšetření znamének probíhá, kdy na něj vyrazit a proč se ničeho nebát.

Kdy jste byli naposledy na preventivním vyšetření znamének? Naše pokožka by neměla být jen hebká a krásná, protože se brzy zase budeme venku odhalovat, ale především zdravá. Spoustu změn na mateřských znaménkách sice můžeme zpozorovat během preventivního samovyšetření doma, ale jednou ročně bychom měli navštívit ordinaci dermatologa a nechat si znaménka prohlédnout.  

„Kontrola znamének je důležitá, protože i v mladém věku je možné, že se zvrhnou v zhoubný melanom,“ vysvětluje Petra Řehořková z Petra Clinic, kliniky estetické medicíny. „Preventivně doporučujeme návštěvu minimálně jednou do roka.“ Prevenci byste neměli zanedbávat hlavně v případě, pokud máte na těle větší množství pih a znamének, nebo jste se v minulosti mnohokrát spálili, případně moc nepoužívali opalovací krémy. Hříchy mládí! 

Perfektní ochrana před sluníčkem i po slunění

Jak probíhá vyšetření znamének? 

„Dermatoskopem naskenujeme celé tělo, jednotlivá znaménka a jejich strukturu. Všechny údaje se následně uloží v počítači, takže během let se potom v mikroskopu znaménka kontrolují a sleduje se jejich vývoj v čase – jestli se nemění, nekrvácí, nezvětšují se anebo nemění barvu,“ popisuje Petra Řehořková.   

Kontrola pih nebolí 

Říkáte si, že nebezpečí se skrývá v nevzhledném znaménku nebo pize, která je velká, mění tvar a nevypadá esteticky? Nemusí tomu tak vždycky být. „Škodlivá může být i piha v podobě malé tečky, není to vždycky o tom, že je melanom ošklivý,“ připomíná odbornice. 

Prakticky nikdo si tak tichého nebezpečí nemusí všimnout. A i na dermatologické klinice potvrzují, že velké množství posledních melanomů, které zaznamenali, bylo díky náhodnému záchytu. Když se ale odhalí včas, je tu velká šance na úspěšné vyléčení.  

A slunce bude kamarád (i s citlivou pletí)

Znaménka pod dohledem 

„Vždycky je nejdůležitější dobré oko lékaře, který možné nebezpečí rozpozná. Znaménko pak odebereme a pošleme na histologii, odkud obdržíme výsledky do dvou týdnů. Po odstranění znamének už dnes nevznikají velké jizvy ani není potřeba šití,“ popisuje Petra Řehořková.  

Pořád vyšetření odkládáte, protože se bojíte, že bude bolet? Nemusíte. Nebolí ani kontrola pih a znamének, ani jejich případný odběr, který vás navíc v ničem neomezí. Hned po něm můžete odskotačit třeba do práce. „Takže se nebojte přijít a říct, že potřebujete znaménko vyšetřit,“ doporučuje odbornice. Tady opravdu platí, že přijít včas znamená velkou šanci na vyléčení. 

Takže diář a telefon do ruky a objednejte se na prevenci do dermatologické ordinace. Teď už víte, že se není čeho bát.