Co je to vlastně ten „nakopávač“?
Jednoduše řečeno, je to doplněk stravy. Pořídíte ho ve formě drinků, tabletek nebo třeba energetických tyčinek a ve většině případů obsahuje kofein jako hlavní stimulant výkonu. Já například miluju tyčinky, ale musím uznat, že na mě nemají takový efekt jako tabletky. Každému ale vyhovuje něco jiného a musíte to prostě vyzkoušet.
Důležité je dívat se na složení! Když už si něco koupím, tak chci vědět, že do sebe neházím předražený „multivitamín“. Většina nakopávačů ale obsahuje podobné typy látek. Co na etiketě vždycky hledám?
- Stimulanty – hlavní složka, to je jasné! Takže koukám po kofeinu, taurinu nebo třeba gauraně.
- Aminokyseliny – například BCAA zlepšuje regeneraci svalů po cvičení.
- Vitamíny skupiny B, vitamín C, hořčík nebo například kreatin.
Proč zařadit pre workout doplňky?
Po parťákovi pro zlepšení tréninků se můžete koukat, i když nejste v posilovně každý den. Nejde přece jen o doplňky stravy pro sportovce na profi úrovni. S čím vším vám pomůžou?
- Dodají vám potřebnou dávku energie.
- Pomáhají vám při tréninku spálit více kalorií.
- Při cvičení se budete na trénink víc soustředit.
- Měly by pomoct k lepšímu výkonu.
Jaké jsou nejlepší nakopávače?
Já ráda doplňky střídám a už jsem si našla to svoje. Jinak si ale ten pravý nakopávač před tréninkem musíte vyzkoušet a najít sami. Ráda ale poradím svoje oblíbence.
Když mám chuť na nějaký energy drink, dám si Drink Padel Energy od značky PRO!BRANDS. Můžete ho tak vyzkoušet, pokud s těmihle „srandami“ teprve začínáte. Alespoň uvidíte, jestli vám jeho efekt stačí, nebo jestli potřebujete přitvrdit.
Ráda si taky občas připravím energy nápoj v shakeru, protože si můžu vybírat z nejrůznějších příchutí, a to mě prostě baví. Zároveň si můžu dávku regulovat sama, dát si menší nebo větší. Dávejte si ale pozor a nepřekročte maximální doporučené dávkování.
Pravidelně si připravuju koktejl z Nutrend N1 – opravdu mě skvěle probudí a energie mi vydrží až do konce tréninku. P. S. Doporučuju příchuť grep! V téhle příchuti si dávám nejen tenhle Nutrend nakopávač, ale taky Puhdistamo Pre-Workout + Caffeine.
A když už jsem tady zmiňovala guaranu, nesmím zapomenout na prášek Purasana Guarana Powder BIO! Je to super možnost, co jíst před tréninkem, když člověk hledá nějakou přírodní alternativu – tenhle prášek jsou totiž jen a jen 100% mletá semena gaurany.
Pokud se chystám na náročnější silový trénink, sáhnu po tabletkách Maxxwin TAURINE 1600 – v jedné tabletce je 800 mg taurinu.
Na co si dát pozor?
Správně to načasujte
Já si svůj „životabudič“ dám vždycky ještě doma. Než takzvaně naběhne, trvá to cca 30 minut, což je akorát čas, než dorazím do posilovny. Myslete tak na to, že je trochu zbytečné dávat si tabletku až v posilovně, budete mít minimálně půl tréninku bez potřebné energie. U každého přípravku určitě najdete doporučenou dobu, kdy si ho před cvičením dát.
Najezte se
Není dobré dávat si přípravky s kofeinem na úplně prázdný žaludek. Možná si vzpomenete, co se stane, když si dáte silnější kávu na lačno. Může to způsobit motání hlavy nebo třeba nevolnost od žaludku. Ideální je najíst se zhruba hodinu před tréninkem.
Občas taky vynechejte
Kdybych se kofeinovými tabletkami ládovala jako bonbóny, snadno bych si vypěstovala na kofein toleranci. To znamená, že už by mě nedokázal můj oblíbený nakopávač nakopnout. Alespoň ne tak, jak bych potřebovala. Takže co s tím? Když cítíte, že máte dost energie, zkuste si odjet trénink bez něj.
Nezapomeňte, že jakýkoli doplněk nedokáže nahradit pestrou stravu a není tak řešením toho, co jíst před cvičením. Ale rozhodně se hodí vždycky, když si chcete užít trénink na plno!