Přejít na hlavní obsah

Jaké vitamíny a minerály užívat v těhotenství a čeho se naopak vyvarovat?

16. 5. 2022

Katka O.

Čtení na 5 minut

Těhotenství je skutečně jiný stav. Každá žena jej prožívá jinak jak z fyziologického hlediska, tak z hlediska duševního rozpoložení. Vždy je důležité zamyslet se nad složením jídelníčku, dopřávat si častější odpočinek a přiměřený pohyb, ale také prozkoumat i kosmetiku, kterou pravidelně používáte.

V době, kdy lze ke každému tématu najít na internetu moře informací, se těžko ubráníte zahlcení poznatky o tom, co byste v těhotenství měla a co je naopak zakázané. Doporučuji řešit toto citlivé téma jen s odborníky nebo se poradit s ženami, kterým plně důvěřujete. Že se na Instagramu dámy hádají o tom, zda jako těhotná můžete pít kávu nebo si barvit vlasy? Jistě nejde o lékařky, takže pokud máte otázky na tato témata, oslovte raději svého gynekologa.

Jaké vitamíny a minerály jíst v těhotenství?

Těhotná žena by měla zapomenout na diety a dopřávat si vyváženou stravou bohatou na vitamíny, minerály i vlákninu. Není na škodu užívat potravinové doplňky, které zajistí, že jí a miminku nebude nic chybět. V dnešní uspěchané době oceníte komplexní doplňky, které podpoří vaše specifické potřeby v době plánování těhotenství a v prvním trimestru (např. Femibion 1 Plánování a 1. trimestr), od 13. týdne těhotenství do porodu (např. Femibion 2) i během kojení (např. Femibion 3 Kojení).

Produkty

  • Kyselina listová je zásadní. Ideálně by se měla užívat přibližně tři měsíce před otěhotněním a v prvním trimestru, kdy se tvoří mozek a mícha dítěte. Kyselina listová chrání před samovolným potratem, podporuje krvetvorbu a správný neurologický vývoj a růst plodu, funguje jako prevence vrozených vad a dokáže také snížit riziko rozštěpu (např. Kyselina listová 400 µg od MedPharma).
  • Vitamíny A, C, E nebo K a vitaminy skupiny B jsou v těhotenství důležité, ale stačí většinou množství, které zdravě se stravující těhotná žena běžně konzumuje v jídle. A například nadbytek vitamínu A by mohl spíš uškodit.
  • Vitamín D má vliv na vývoj kostí či imunity miminka a jeho nedostatek může ovlivnit těhotenskou cukrovku, preeklampsii a nižší porodní váhu dítěte.
  • Vápník je důležitý nejen kvůli stavbě kostí a zubů miminka, ale chrání před úbytkem kostní hmoty těhotnou ženu. 
  • Železa je v těhotenství potřeba zvýšené množství, protože se zvyšuje i množství krve v těle. Železo napomáhá při zásobení dítěte kyslíkem, předcházet předčasnému porodu a je důležitý pro normální vývoj a růst. 
  • Jód má vliv na funkci štítné žlázy, která ovlivňuje správný vliv plodu.
  • Omega 3 mastné kyseliny přispívají ke správnému vývoji očí a mozku dítěte. 

Co v těhotenství nejíst? 

Nastávající maminka by si měla dopřávat, což ovšem neznamená navýšit množství jídla, nýbrž jíst jídlo co nejvyšší kvality: ovoce a zeleninu, kvalitní maso, celozrnné pečivo. Nezapomínejte dostatečně pít.Vyhněte se cigaretám, alkoholu, škodlivé mohou být i některé bylinky, proto si vždy ověřte, zda složení vašeho čaje a koření je pro vás vhodné. Co se týče kávy, lékaři ji nezakazují, ale platí „všeho s mírou“, takže dva šálky denně si dopřát můžete. Diskutabilní je užívání léků, například na bolest hlavy. Sama si nic neordinujte a vždy příjem léků konzultujte s vaším lékařem. 

V jídelníčku se vyhýbejte výrobkům z nepasterizovaného mléka, syrovému masu a vejcím, rybám, které mohou obsahovat rtuť (např. tuňák, mečoun nebo královská makrela).

Jak je to s kosmetikou v těhotenství?

V těhotenství se přirozeně mění vaše tělo, ale i pleť nebo vlasy. Některým ženám pokožka září, jiným se více mastí. Někdo bojuje s pigmentovými a s padáním vlasů a lámáním nehtů, můžou se objevit strie nebo popraskané žilky. 

Pleti dopřávejte pravidelné čištění, můžete používat i exfoliační produkty. Ideální jsou výrobky s co nejminimalističtějším složením. A zapomeňte na jakékoli kosmetické zákroky, botox, invazivní procedury a další nejsou v těhotenství vhodné. Nezapomeňte se chránit před sluníčkem a pokožku pravidelně mazat jak krémem proti striím, tak krémem opalovacím. Předejdete tak nežádoucím pigmentovým skvrnám a popraskané kůži.Kosmetické produkty by neměly obsahovat ftaláty, u vlasových produktů hlídejte, aby neobsahovaly parabeny, sulfáty a silikony. 

Těhotné ženy se někdy cítí pod tlakem a bojí se, aby něco nezanedbaly a miminku dopřály vše, co potřebuje. Především je důležité udržovat se v psychické pohodě, dbát na své zdraví a používat zdravý selský rozum. Pokud si s čímkoli nejste jistá, hledejte odpověď u svého ošetřujícího lékaře a ne na sociálních sítích.