Přejít na hlavní obsah

Testosteron na ústupu: jak se to pozná a co s tím?

30. 8. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 5 minut

I když hormon testosteron najdeme i v ženském těle, je nepostradatelný hlavně pro muže. A proto právě jim komplikuje život úbytek testosteronu poměrně citelně. Potká to všechny? A dá se nízká hladina testosteronu zase vrátit zpátky do normálního stavu?

Hormon, který dělá z mužů chlapy 

Testosteron u mužů hraje zásadní roli už před narozením. „Při vývoji plodu stojí za vývinem vnitřních genitálií, varlat a jejich sestupem do šourku. Jeho metabolit, dihydrotestosteron, se podílí na vývoji vnějších pohlavních znaků, tedy i penisu. Během puberty podporuje zrání mužských pohlavních buněk a podporuje dokončení růstu,“ vysvětluje MUDr. David Čapka z Andrologické kliniky Praha.  

Během dospělosti pak souvisí se sexuálním apetitem. Ale vliv má i na hlubší tón mužského hlasu nebo na rozvoj svalové hmoty. A přestože je zásadní pro každého muže, ne všichni ho mají stejné množství.  

Věděli jste, že hladina testosteronu kolísá nejen s ohledem na věk nebo životní styl, ale také v průběhu dne? Nejvyšší bývá ráno a dopoledne. 

Klesat má, ale pomalu 

Někdy po třicátém roku věku začne jeho hladina pomalinku klesat. Jenže zatímco u zdravých mužů je pokles testosteronu zpočátku neznatelný, s přibývajícím věkem, špatným životním stylem a s případnou obezitou nebo cukrovkou či kardiovaskulárními onemocněními se situace zhoršuje citelně a muži mohou vnímat sílící příznaky nízké hladiny testosteronu.  

Co způsobuje nízká hladina testosteronu 

• snížení libida, tedy menší chuť na sex (ubývá také masturbace) 
• poruchy erekce a nižší četnost ranní erekce 
• pocity nedostatku energie, snížená fyzická síla 
• úbytek svalové hmoty a nárůst tukových zásob (pánové přibírají, ale jsou také více ohrožení aterosklerózou a ukládáním tuku v játrech) 
• gynekomastie (růst prsou) 
• úbytek vlasů 
• výkyvy nálad, obtíže s koncentrací nebo i poruchy spánku 

Úbytek testosteronu způsobený věkem se označuje jako andropauza (něco jako mužský přechod), ale lékaři to nepovažují za přesné. „Příznačnější označení je late-onset hypogonadismus (LOH), PADAM syndrom nebo ageing male,“ vysvětluje MUDr. Čapka. 

Jak zvýšit testosteron? 

Ideální je prevence, tedy zdravý životní styl. To je cesta, jak včas zpomalit přirozený pokles testosteronu. „Doporučená je tedy pestrá strava, dostatek vitamínů, vlákniny a libového masa. Pro všechny muže s nadváhou či obezitou je pak prvním doporučením přímo snížení hmotnosti, což zahrnuje i pravidelnou pohybovou aktivitu,“ popisuje základní pravidla lékař.  

Že hubnutí stojí za úvahu, dokresluje i studie časopisu Clinical Endocrinology, která se týkala té nejmladší skupiny mužů ve věku do dvaceti let. Prokázala, že i v tomto nízkém věku měli obézní muži o polovinu nižší hladinu testosteronu, než je obvyklé.  

Čím ještě oddálit úbytek testosteronu 

Důležité je zaměřit pozornost na konkrétní vitamíny a minerální látky. Hlídat si je ve stravě i doplňcích stravy. Které konkrétně a kde je najdete? 

  • zinek (oříšky, luštěniny, ústřice, drůbeží a červené maso)
  • hořčík (banány, mandle, hořká čokoláda, celozrnné obiloviny nebo zelená listová zelenina jako kapusta nebo špenát)
  • vitamín D (tučné ryby, vejce a pohyb na slunci, aby se tělo o jeho syntézu postaralo samo)

Hodně se mluví také o výtažcích rostliny, která se jmenuje kotvičník zemní. Právě ten bývá častou odpovědí na otázku, jak zvýšit hladinu testosteronu přirozenou cestou. Obsahuje totiž látku protodioscin, která má potenciál pomoct s udržením hladiny testosteronu a novou dávkou vitality (podobně funguje při ztrátě libida a extrémní únavě i u žen, takže se můžete doma podělit). A za zmínku stojí ještě maca peruánská

Zkuste doplňky stravy

Kdy pomůže lékař 

Pokud se už projevují silné projevy snížené hladiny testosteronu a kvalita života stojí najednou za nic, je na místě objednat se k andrologovi. To je lékař specializující se na mužské zdraví. Z krevních testů rychle pozná, zda je nutné zasáhnout i třeba prostřednictvím hormonální substituční léčby, jako jsou testosteronové injekce, tabletky či náplasti.  

O léčbu poklesu hladiny testosteronu se nepokoušejte prostřednictvím anabolických steroidů. Mají sice podobné účinky v těle jako testosteron, ale také kupu vedlejších účinků, které mohou naopak kvalitu zdraví i života výrazně snížit.

Takže na závěr ještě jednou: nejlepší prevencí úbytku testosteronu je zdravý životní styl spojený s kvalitní stravou, pohybem a optimální tělesnou váhou.