Přejít na hlavní obsah

Seriál BUDU MÁMA: Jak v porodnici zvládnout první dny s miminkem?

22. 3. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 5 minut

Rané šestinedělí je jízda! Hormony po porodu odeznívají, přicházejí ty spojené s kojením a mateřským zamilováváním se. Ale také první probdělé noci, přebalování, koupání, péče o pupečník… Jak první dny s miminkem v porodnici zvládnout v klidu? Přesně o tom je třetí díl seriálu BUDU MÁMA, který vzniká ve spolupráci s Centrem porodní asistence při FN Brno.

Dejte na to, jak se cítíte 

První dny po porodu se toho děje tolik! Tělo je vyčerpané – ztratilo hodně krve a během odcházení tzv. očistků se ještě nějaké ztráty nasčítají. Mnohé maminky popisují slabost, motání hlavy… A pokud k nim budete patřit, je důležité tyto pocity respektovat a nepřepínat se. 

Vnitřní orgány se rozpomínají, kde před těhotenstvím „bydlely“. Tělo se odvodňuje (sbohem, otoky) a v závislosti na přítomnosti poporodních poranění také pořád ještě může všechno bolet. A do toho péče o miminko a první kojení… Co by vám v prvních dnech nemělo chybět? 

Poporodní móda nemá být sexy, ale POHODLNÁ! 

„Potřebujete hlavně komfort a ten začíná u poporodních síťovaných kalhotek. Top jsou ty nohavičkové, co nejvíc elastické a s co největšími oky, aby klín dýchal,“ doporučuje porodní asistentka Markéta Zemanová z Centra porodní asistence při FN Brno.  

Ohlídejte si praktické věci 

Berte s sebou nabíječku, doklady. Vezměte tužku, protože budete zapisovat, jak miminko přibývá na váze. Nechte si donést znovu tyčinky s rychlým cukrem jako u porodu (únava bude znát) a místo lahví minerálky pár sáčků čaje na podporu kojení. Někdo vám ho vždycky uvaří. 

Košile dostanete erární, ale klidně si je s sebou vezměte, pokud se cítíte líp ve svém oblečení. „Mějte s sebou dost ponožek! Nohy bývají v rámci hormonálního vyčerpání hodně studené,“ konstatuje porodní asistentka. Pokud potřebujete župan, tak zvolte lehký, v porodnicích se dost topí. Kojicí podprsenku většinou oceníte až na cestu domů a stejně tak oblečení pro miminko (na první dny vám půjčí). Vložky do podprsenky zpravidla ještě nepotřebujete, ale můžete je nakoupit dopředu. 

Co usnadní hojení a regeneraci po porodu

Intimní hygiena: často a bez parfemace 

Zásadní jsou poporodní vložky, které budete měnit tak často, jak to půjde. „Počítejte i s omýváním po každé návštěvě toalety, ale jen čistou vodou. K poporodní hygieně nepatří žádný intimní gel, výjimku mohou dostat produkty s dubovou kůrou a speciální sprchový gel Herbalon,“ říká Markéta Zemanová „Do porodnice si neberte ani parfémy nebo voňavé sprchové gely, jen mýdlo bez parfemace a pro podporu zavinování dělohy a poporodní hormonální ladění ještě geraniové mýdlo. Jinak vás miminko pro svou adaptaci potřebuje co nejvíce cítit. Vás, ne parfemaci.“  

Na poporodní zranění fungují obklady na ošetření hráze (o ně si řekněte v porodnici) a hodí se mít gelový podsedák. „Existuje také chytrá vložka neboli Feme Pad na chlazení intimních partií, ulevuje a pomáhá s hojením. To vám usnadní také homeopatika. Apis Mellifica, Ledum Pallustre 9CH a Staphysagria 9CH, která se doporučuje hlavně po nástřihu,“ vyjmenovává Markéta Zemanová.

TIP: Při větším porodním poranění se obraťte v porodnici na fyzioterapeuta, naučí vás správnou péči. Na stažení pánve po porodu je skvělý rebozo šátek (budou ho mít v porodnici). A buďte i nadále v kontaktu se svou porodní asistentkou, pomůže vám s poporodním „dojezdem“. 

Hýčkejte svá prsa (a podpořte kojení)

Co oceníte na první dny miminka? 

I když se těšíte na krásné oblečky, sáhněte první dny po těch porodnicových. Než se zbaví miminko nevypratelné smolky, bude to určitě lepší. Co upotřebíte na přebalování? Vlhčené ubrousky a nějaké plenky dostanete, ale jinak stačí asi pět kusů na den – a počítejte s třídenním pobytem,“ propočítává porodní asistentka Markéta Zemanová. Chystáte-li se látkovat, počkejte raději domů. Bude to jednodušší zase hlavně pro vás.  

A dětská kosmetika? Při nácviku koupání dostanete vše v porodnici. „Navíc miminko nemusíte koupat ani mýt, stačí akcentovat hygienu v oblasti jeho genitálu. Pokud si ještě – třeba kvůli slabosti – netroufnete omývat ho pod tekoucí vodou, berte čistou žínku nebo můžete vyzkoušet mycí oleje, které pomáhají očistit i chrání pokožku. A když vám nesednou, vyberte po omytí klasickou mast proti vzniku opruzenin,“ doporučuje Markéta Zemanová.   

Základní výbava pro miminko

Hlavní je se první dny s miminkem sžívat, tulit a mazlit. Přidat můžete jemnou masáž. Čím víc skin to skin, tím lépe pro vás – kvůli produkci hormonů, dobrému startu kojení, ale také miminku, které se adaptuje. Na sebe buďte hodná, říkejte si o pomoc, dobře jezte, spěte, kdykoliv to půjde. Pokud vám nechutná jídlo v porodnici, klidně si nechte vozit nebo objednejte.  

A my držíme palce, ať první dny s miminem v porodnici zvládnete v pohodě. Našli jste v našem článku, co jste potřebovali?