Nemůžeme vám sice slíbit, že po přečtení tohoto článku budete během svojí menstruace radostně běhat po světě v bílých kalhotách a ze všeho nejraději surfovat nebo jezdit na koni jako ženy v reklamách z devadesátek. Ale můžeme vám slíbit, že budete umět udělat pro svoje tělo i psychiku maximum.
Menstruační bolest. To je asi největší strašák, který s sebou menstruace přináší. „Mezi ženami se zažil názor, že je normální, když menstruace bolí a užívají se při ní analgetika,“ říká Renáta Davidová, certifikovaný praktik funkční výživy z Institutu funkční medicíny a výživy. Opak je ale pravdou – menstruace by neměla bolet. Můžeme při ní cítit lehký diskomfort, ale neměla by vás omezovat v běžném životě, včetně běžného pohybu, na který jste zvyklá.
Je moje bolest ještě normální?
V normě je cyklus dlouhý 21 až 35 dní, délka menstruace se může pohybovat v rozmezí 2 až 8 dnů. „Menzes by neměla být extra silná – normální ztráta krve je 50 až 80 ml. Pokud jsou vaše bolesti silné, omezují kvalitu vašeho života, vyžadují pravidelné užívání analgetik, nebo dokonce pracovní neschopnost, je potřeba určitě vyhledat odborníka,“ radí Renáta Davidová. Částečně si ovšem můžete pomoci i sama.
Co pomáhá na menstruační bolesti
„Při menstruační bolesti je osvědčeným pomocníkem trojice magnézium, rybí tuk a zinek. Doporučuji mít po ruce kvalitní suplementy. Pokud jde o bylinky, můžeme vyzkoušet čaje z následujících bylin a jejich kombinací – heřmánkový květ, mateřídouška, máta, meduňka, kokošková a kontryhelová nať,“ radí odbornice.
Zachumlat se do tepla
Na menstruační potíže je výborné také teplo – ať už zvolíte horkou sprchu, nahřátý polštářek naplněný obilím, případně infrasaunu. Účinkuje i cvičení na uvolnění pánevního dna a beder. „Vyzkoušejte například pět nádechů a výdechů v následujících pozicích z jógy – pozice dítěte, pozice žáby, protažení kyčlí v pozici na zádech,“ doporučuje odbornice.
S menzes se často pojí i problémy s trávením. Důvodů je hned několik. Progesteron produkovaný od poloviny cyklu do menstruace ovlivňuje peristaltiku střev. Tyto změny mohou způsobovat nadýmání, plynatost, zácpu nebo průjem. „Roli můžou hrát i změny v jídelníčku způsobené zvýšenou chutí na sladké nebo slané a psychická nestabilita. Svůj díl má i tendence k zadržování vody v organismu a děložní stahy během menstruace,“ vysvětluje Renáta Davidová.
Zdravý jídelníček, co vám chutná
Pijte proto dostatek čisté vody, dbejte na obsah vlákniny v jídelníčku (zelenina, ovoce, ořechy, celozrnné obiloviny) a denně jezte probiotické potraviny. Je dobré vyhnout se dlouhodobému sezení. „Podpořit správné trávení můžeme sklenkou vlažné vody s trochou jablečného nebo vinného octa před jídlem. Můžeme přidat k jídlu zelenou listovou zeleninu s hořčinami a používat vhodné koření jako saturejka, oregano, fenykl, anýz, kmín, zázvor a kurkuma. Pomoci s trávením může i fenyklový čaj,“ doporučuje Renáta Davidová.
Před menstruací se zkuste vyhnout příliš slaným potravinám, cukru, bílé mouce a alkoholu – podporují totiž zadržování vody v organismu. Naopak tělu dopřejte potraviny bohaté na draslík (batáty, avokádo či bílé fazole) a hořčík (ořechy, špenát a banán) a potraviny či byliny navozující zvýšené vylučování vody z těla (meloun, okurka, listová zelenina, kopřiva, pampeliška, přeslička a řebříček).
Co vám pomůže v klidu zvládnout menstruaci?
Jak na akné při menstruaci
Na pleti se většinou vyřádí už PMS, ale ani v průběhu menstruace to nebývá snadné. „Mění se totiž hladina progesteronu, který má stimulující účinek na tvorbu mazu i akné. Další podíl na tvorbu mazu má v době menstruace i testosteron,“ říká kosmetička Lenka Rodingerová. V tomto období tak naše pokožka dostává nejvíc zabrat. Vyšší produkce kožního mazu může vést k ucpávání mazových žláz a následnému zánětu.
„Je tedy potřeba pokožku velmi důkladně čistit od nečistot, kožního mazu i make-upu, věnovat se její regeneraci a přidat do péče kromě hydratačních krémů i šetrný peeling,“ doporučuje kosmetička. Nezapomínejte ani na důkladnou hydrataci zevnitř a zdravé tuky v jídelníčku, které zajistí čistí a zářivou pleť.
Poslouchejte svoje tělo
Během menstruace jsme celkově v útlumu, pociťujeme únavu, nedostatek energie a nejsme tak komunikativní. Je proto potřeba dobře spát, dopřát si více klidu a relaxačních aktivit, vyhýbat se stresu a fyzickému přetěžování. „Následujte tělo, důvěřujte jeho moudrosti, dělejte, co chce dělat. Dopřávejte si cokoliv, co vám pomůže se příjemně naladit,“ radí Veronika Fraitová, která se zabývá celostním poradenstvím. Můžete zkusit hormonální jógu, dechové cvičení, meditaci…
„Většinou se nám nic nechce a tělo nás vede spíš k odpočinku, když zkuste jít aspoň na pomalou procházku do přírody. Uvolníte tak a rozhýbete svaly, které umožní nahromaděné krvi lépe odtékat,“ doporučuje Veronika Fraitová. Podstatné je podle ní přijmout menzes, vidět v ní dary, které nám přináší. Menstruační bolesti i nepohoda se pak snáší trochu líp.