Přejít na hlavní obsah

Jaký máte typ pleti? Zjistěte to ve dvou jednoduchých krocích

11. 3. 2023

Iva Davies

Čtení na 3 minuty

Asi není žádnou novinkou, že pleť se dá rozdělit do několika základních typů. Mastná, suchá, normální, smíšená, citlivá a dehydrovaná. Najděte ten svůj a už vždy budete vědět, po jaké péči sáhnout.

A jak to zjistíte? Máme pro vás superrychlý test, díky kterému hned odhalíte, jakou pleť máte a jaké produkty jí sednou přesně na míru. 

Jak zjistit svůj typ pleti ve dvou krocích: 

1. Umyjte si obličej jemným čističem pleti, usušte ho a nechte půl hodiny čistý, nepoužívejte žádné další produkty. 

2. Poté pořádně prozkoumejte svůj obličej. Objevují se na něm suché flíčky, nebo spíše mastná místa? Nebo kombinace obojího? Odhalíme, co byste měli vědět: 

  • Pokud vaše pleť pne, je vám na obličeji „malá“, jsou na ní suché flíčky, hlavně na tvářích, kolem nosu a kolem očí, máte nejspíše pleť suchou
  • Pokud je ihned po sprše pleť krásně nacucaná, září a vrásky se zjemnily, ale za půl hodiny už potřebujete namazat, jedná se o pleť dehydrovanou
  • Pokud je pleť začervenalá, svědí nebo pálí, jedná se pravděpodobně o pleť citlivou. Ale pozor, citlivá pleť může být zároveň suchá nebo mastná či smíšená. 
  • Pokud máte na pleti suchá místa, ale na čele, nose a bradě se lesknete, máte pleť smíšenou
  • Pokud se lesknete úplně všude a potřebovali byste obličej zase vyčistit, máte pleť mastnou
  • A pokud se vaše pleť cítí úplně v pohodě, nic nepálí, extrémně se neleskne, nemáte ani pocit pnutí a sucha, gratulujeme, máte normální pleť. 

Péče o různé typy pleti: 

Suchá pleť 

Zapomeňte na lehké gely a krémy. Suché pleti chybí olej. Potřebujete jí dodat intenzivní hydrataci a kvalitní oleje. Koukněte se po produktech, které obsahují squalane, bambucké máslo nebo ceramidy.  

Suchá pleť si zamiluje

Dehydrovaná pleť 

Jestliže suché pleti chybí olej, tak dehydrovaná vám poděkuje za velkou dávku vody. Proto vypadá skvěle ve vlhkém prostředí, například v tropech nebo v páře. Vybírejte takové produkty, které obsahují složky, jež na sebe vodu navážou a udrží ji v pleti. Skvělá je kyselina hyaluronová nebo glycerin. 

Pro lepší hydrataci

Citlivá pleť 

Citlivá pleť, která rychle reaguje začervenáním, třeba na změnu prostředí nebo krému, potřebuje tu nejjemnější péči. Nové přípravky zařazujte do rutiny velmi opatrně a postupně, ať můžete rychle vypozorovat, co vám nedělá dobře. 

Citlivkám pomůže

Smíšená až normální pleť 

Smíšená pleť je často taková, která si žila úplně normálním životem a úpornou (a nesprávnou) péčí se jí rozhodil balanc. Zkuste ji tedy zbytečně nepřesušovat ani moc nemastit a ona se vám jenom odvděčí. 

Rovnováhu navrátí

Mastná pleť 

Mastná pleť je v mládí otrava, ale stáří si na ni nepřijde. Vypadá mladistvě velmi dlouho a vrásky se jen tak neobjeví. Zapomeňte na bambucké a kakaové máslo a sáhněte po lehoučkých gelech a krémech. Rozhodně se ale mazat musíte. 

Vyzkoušejte pro mastnou pleť

Teď už víte, jaký typ pleti máte a jaký krém by se vám nejvíce hodil. Který si vyberete?