Jak zakrýt akné pomocí make-upu

1. října 2020notino.cz
V boji proti akné je třeba se obrnit trpělivostí, protože léčba bývá často běh na delší trať. Díky šikovným pomocníkům ale můžete nedostatky pěkně zakrýt a pleť sjednotit. Poradíme vám, jak zamaskovat akné, a doporučíme ty nejlepší produkty i triky pro jejich nanášení. Než se akné nadobro zbavíte, tak se ho naučíte hezky zakamuflovat.

Péče je základ

Přemýšlejte nad pletí jako nad plátnem. Pokud chcete bezchybné výsledky, plátno musí být dokonale čisté. A pro pleť se sklonem k akné to platí dvojnásob. Předtím, než začnete s nanášením make-upu, proto důkladně vyčistěte pleť a dopřejte jí pořádnou dávku hydratace. Ano, slyšíte správně. Aknózní pleť totiž často trpí dehydratací.

Produkty z řad péče o problematickou pleť mají za úkol mastící se pleť vysušit. Při jejich dlouhodobém používání se pak vysušují i ta zdravá místa na tváři. Proto byste přípravky na léčbu akné měli používat spíše lokálně. A naopak pleť hydratovat. Volte krémy, séra a fluidy, které mají lehčí vodovou texturu a vyhněte se komedogenním olejům a vazelínám, jež mohou póry ucpávat a zhoršovat stav akné.

Dejte zelenou barevným korektorům

Korekce akné pomocí barevných korektorů? Je to jednoduché, na červené flíčky od akné vám skvěle poslouží zelený korektor. Zelená barva totiž neutralizuje červenou. Pokud tedy vaši pleť trápí nevzhledné červené nerovnosti, vyzkoušejte lokálně aplikovat menší množství zeleného korektoru na akné. Tónovací krém Bioderma Sébium Global Cover bojuje proti tvorbě akné, vaši pleť sjednotí a v jeho praktickém balení se ukrývá právě zelený korektor k lokálnímu ošetření problematické pleti.

Nejlepší make-up na akné

I s aknózní pletí můžete docílit krásného make-upu a sjednocené pleti. Naprostou ikonou je Estée Lauder Double Wear Stay-in-Place, který je voděodolný a na pleti neoxiduje, tedy nemění barvu. Navíc neobsahuje olejové složky a neotírá se do oblečení. Co víc si přát? Za zmínku stojí také známý nekomedogenní make-up pro problematickou pleť Vichy Dermablend, který skvěle kryje, dobře se nanáší a má SPF 35. Vybírat můžete ze třinácti odstínů. Z toho nejtmavšího si vytvořte hezky krycí konturovací bázi. Tu pak šikovně rozpracujte štětcem.

Pokud chcete mít míru krytí ve svých rukou, zkuste NYX Professional Makeup Total Control Drop Foundation. Díky praktickému kapátku si přesně zvolíte množství make-upu, které chcete použít, a dosáhnout tak lehčího i plného krytí. Matný finiš se pak postará o to, že se nebudete lesknout.

Tip: Obecné pravidlo pro nanášení make-upu je, že více krycí make-up se o mnoho lépe aplikuje štětcem nebo houbičkou. Tyto make-upy mají tendenci rychleji na pleti schnout, protože obsahují malé množství hydratačních složek. Někdy jsou kompletně bezolejové. Proto se nanášení prsty nedoporučuje. Výsledek je opravdu viditelný.

Korektor na akné: ten správný pomocník

Korektory aplikujte vždy lokálně a rozpracujte do ztracena, aby nebyly viditelné žádné přechody. Nejlépe zakryjete akné tak, že korektor nanesete lokálně na vyčištěnou pleť. Můžete ho aplikovat i prstem. Pak naneste na pleť make-up a ještě jednou zopakujte lokální kamuflování korektorem, pokud si to některá místa vyžadují.

Tip: Čím preciznější v líčení a korekci budete, tím krásnější make-up vykouzlíte. Nanášejte vždy malé množství a vklepávejte do pleti. Netahejte štětcem jenom sem a tam.

Jak zafixovat make-up na problematickou pleť

Předtím, než pustíte své kosmetické zrcátko z ruky, nezapomeňte na fixaci make-upu a zmatnění. Se zmatněním pleti to nepřehánějte, zaměřte se především na tzv. T-zónu, tedy čelo, bradu, nos a jeho okolí. Kompaktní matující pudr Clinique Stay Matte můžete vzít s sebou do kabelky a kdykoliv během dne pleť znovu přepudrovat.

Boj proti akné nevzdávejte

I když se to tak možná nezdá, vždy se najde cesta, jak proti nedokonalostem pleti bojovat. Nebojte se vyhledat odborníka, tedy kosmetičku nebo dermatologa. Neexperimentujte přespříliš s produkty a značkami, mohli byste vaší pleti uškodit. Buďte naopak minimalističtí. Obrňte se trpělivostí, protože výsledky se neobjeví hned.

Tip: Když produkty a péče nepomůžou, zaměřte se na stravu. Divili byste se, kolik živin pleti nesvědčí. Zkuste například vynechat cukr.

Máte svůj osvědčený tip, jak nejlépe zakrýt akné? Napište nám do komentářů a podělte se o něj s námi.

Přečtěte si více