Přejít na hlavní obsah

Kouty a pleš na obzoru? Vypadávání vlasů u mužů je naštěstí problém, který má řešení!

6. 1. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 4 minuty

Dokud je nezačnou ztrácet, nikdy to nepřiznají. Muži jsou na své vlasy pyšní stejně jako my ženy. Jenže pánové jsou také vinou genetiky, hormonů nebo životního stylu mnohem více ohrožení jejich ztrátou. Co dělat, aby se nesnášené kouty nebo postupující pleš staly realitou co nejpozději?

Přirozené ztráty se nepočítají 

Na rovinu, každý den každému z nás – mužům i ženám – vypadají desítky vlasů. Mluví se až o stovce denně. Jsou to vlasy, které prostě jen dokončily svůj životní cyklus a ocitly se v tzv. telogenní neboli klidové fázi, kdy už je po období růstu čeká právě vypadnutí z vlasového váčku (folikulu). Panikařit z pár vlasů v hřebenu nebo ve sprše po mytí tedy není na místě.  

Pozor, nadměrné vypadávání vlasů! 

Jenže: Co když těch vlasů nachází muži prostě moc? Co když už to trvá dlouho a jde evidentně o problém nadměrného vypadávání vlasů? Pak je třeba hledat příčinu. Tedy vydat se za dermatologem, nebo ještě lépe do ordinace tzv. trichologa, odborníka se specializací na problematiku zdravých vlasů a vlasové pokožky.  

Všeho moc škodí 

Na vypadávání vlasů se může podílet také přemíra péče o ně. Neustálý styling. Nevhodná tepelná úprava. Časté nošení čepice nebo helmy a podobně. Zdánlivě banální důvody, které umí vlasům udělat ze života peklo.

Dědičnost? Hormony? Na vině může být oboje! 

Pokud jde o „klasické plešatění“, jde ruku v ruce s věkem (stárnoucí vlasy slábnou a vypadávají snáz) a dědičností. Jenže to není jediný důvod vypadávání vlasů u mužů. Jsou tu také pohlavní hormony. U mužů je za vypadáváním vlasů tzv. androgenní alopecie, která startuje často už po 30. roce (někdy dokonce před 20. narozeninami). Je to především vinou procesu, kdy se z testosteronu stává dihydrotestosteron. Ten oslabuje vlasové folikuly a vlasy vypadávají.  

Existují i jiné druhy alopecie 

Existuje totiž více druhů tohoto onemocnění, jejich příčiny se také liší (hodně se mluví o autoimunitních příčinách) a stejně tak průběh ztráty vlasů. Zatímco androgenní alopecie začíná typickými „kouty“ a ústupem vlasů směrem k temeni, u jiných typů dochází i k tzv. ložiskovým ztrátám vlasů či ochlupení, k nimž dochází po větších plochách hlavy či těla.  

Nezvládáte zdravý životní styl? Pomozte si vitaminy proti vypadávání vlasů

Preventivní opatření pro zdraví vašich vlasů 

  1. Hlídejte si hladinu stresu. Odpočívejte, dobře spěte, a pokud nezvládáte pracovní stres, zkuste navrch třeba koučink.  
  2. Zaměřte se na kvalitní stravu. Vlasy potřebují hořčík, biotin (tedy vitamin H), vitaminy skupin B, zinek, měď, selen, křemík… Vy proto potřebujete na talíři vídat luštěniny, celozrnné obiloviny. Přidejte také omega mastné kyseliny z oříšků a semínek, z mořských ryb, rýže, důležité je i čerstvé ovoce i zelenina. 
  3. Pojistěte si i pitný režim. Bez sladkého pití, zato s dostatkem vody.   

Problematické vlasy potřebují optimální péči 

Nezapomínejte také při mytí a bezprostřední péči o vlasy po umytí cílit na produkty, které jsou speciálně sestavené tak, aby pomáhaly stabilizovat zdraví vlasové pokožky a pomohly s růstem nových zdravých vlasů.  Ideální péče v případě boje proti vypadávání vlasů pak zahrnuje nejen speciální šampony pro podporu růstu vlasů (typicky s obsahem povzbuzujícího kofeinu), ale důležité je i tonikum nebo sérum proti vypadávání vlasů. Fungují i dlouhodobější vlasové kúry.  

Vyzkoušejte kosmetickou péči proti vypadávání vlasů

Víte to, co jste o vypadávání vlasů u mužů (a nejen u nich) chtěli vědět? Skvělé!