Přejít na hlavní obsah

Jak vyčistit štětce na make-up? Známe všechny fígle!

18. 5. 2021

notino.cz

Čtení na 5 minut

Jsou při nanášení make-upu, korektoru a očních stínů vašimi stálými parťáky kosmetické štětce? Pak určitě víte, že je musíte pravidelně čistit. Pokud nemáte jasno v tom, jak často a za pomoci kterých produktů své oblíbené pomocníky omýt a dezinfikovat, čtěte dál – nedostatečné čištění kosmetických štětců totiž mimo jiné stojí za nejedním pupínkem nebo černou tečkou...

Proč je mytí štětců na make-up důležité

Když své kosmetické štětce pravidelně nečistíte, na jejich štětiny se nabaluje neustále větší množství líčidel, nečistot a odumřelých kožních buněk, o bakteriích ani nemluvě. Při práci se štětcem si tohle všechno vtíráte do pleti a zaděláváte si na akné a další nedokonalosti, které se vás v minulosti vůbec nemusely týkat. Jste přesvědčená, že štětec stačí opláchnout jednou měsíčně? Děláte velkou chybu!

  • Čištění štětců nasucho byste se měla věnovat během zkrášlování obličeje nebo bezprostředně po něm. A tím nemyslíme neefektivní utírání štětce do suchého ubrousku nebo kapesníčku, ale použití podložky na čištění štětců – třeba BrushArt Professional zbaví štětiny pigmentu práškových produktů a dá se snadno vymývat.
  • Minimálně jednou týdně vyčistěte kosmetické štětce, které používáte k líčení tváře. Ty na oční stíny stačí obstarat dvakrát do měsíce. Nadešel čas koupele vašich štětců, ale vy jaksi nestíháte? Rychlým řešením je čistič štětců ve spreji. Clinique Makeup Brush Cleanser stačí nastříkat na štětiny a utřít je pak do hadříku. Stejně dobře se vám bude pracovat také s dezinfekcí na štětce MAC Cosmetics Brush Cleanser.

Jak čistit kosmetické štětce v 10 snadných krocích

Pokud cítíte, že už byste svým štětcům měla dopřát pořádnou očistu, máme pro vás jednoduchý návod, jak na to. Nejen že vám poděkuje vaše pleť, ale hlavně samotné štětce. Pravidelným a správným čištěním totiž zásadně prodloužíte jejich životnost.

  • Namočit. Nejdřív štětinky navlhčete pod proudem vlažné tekoucí vody, ale dejte si pozor, aby se nedostala do míst, kde jsou připojené k rukojeti. Mohlo by dojít k narušení struktury lepidla, kterým jsou k ní přichyceny, a váš štětec by potom putoval rovnou do koše. Na to si koneckonců dávejte pozor po celou dobu mytí.
  • Připravit. Do dlaně si vytlačte kapku čističe na štětce o velikosti hrášku. Skvělých výsledků dosáhnete s dezinfekčním šamponem na štětce Sigma Beauty SigMagic™ i s gelem Real Techniques Original Collection. Jistě však znáte lidi, kteří namísto speciálních čističů používají mýdlo na štětce nebo obyčejný přípravek na nádobí. Pokud do toho chcete jít, můžete. Jen si ověřte, že daný produkt vaši pleť nijak nepodráždí.
  • Masírovat. Štětcem začněte krouživými pohyby jezdit po dlani, do níž jste vymáčkla čistič štětců na make-up. Jakmile se začne tvořit pěna, která postupně získává barvu pigmentů „nalepených“ na štětci, ještě chvíli v očistě štětinek pokračujte.
  • Já si ale nechci špinit ruce! Je vám představa dlaně pokryté starými líčidly nepříjemná? Namísto dlaně aplikujte čistič štětců na silikonovou podložku a dál postupujte stejně jako u předchozího kroku. BrushArt Cartoon Collection se nasazuje na dva prsty, Sigma Beauty PALMAT® skvěle padne do dlaně a Sigma Beauty SigMagic Scrub se přidělává přímo na umyvadlo.
  • Opakovat. Teď štětec opláchněte a celý proces opakujte, dokud pěna nezůstane čistá.
  • Opláchnout. Jste přesvědčená, že je váš štětec jako nový? Čisticí produkt z něj opravdu poctivě vymyjte a vrhněte se na další krok.
  • Osušit. Vezměte si kapesníček nebo ručník a štětiny zbavte přebytečné vody podobně, jako si po umytí sušíte vlasy.
  • Vytvarovat. Prsty štětinám navraťte jejich původní tvar.
  • Finální schnutí. Štětec položte na parapet, polici nebo jiné místo tak, aby jeho štětiny zůstaly ve vzduchu a mohly volně schnout. Nikdy ho ale nenechávejte schnout nastojato – voda by stekla k místu, kde jsou štětiny přilepené k rukojeti, a vy víte, co by pak následovalo… Lepidlo prostě namočit nechcete.
  • A je to! Počítejte s tím, že dostatečně suchý bude štětec nejdříve tři čtyři hodiny po očistě. Protože ale záleží na mnoha faktorech, od jeho velikosti a materiálu až po teplotu v místnosti, ideální je nechat ho odpočívat alespoň přes noc.

Kdy už čištění štětců na make-up nepomůže?

Ani ten nejopečovávanější štětec nevydrží donekonečna. Jakmile si začnete všímat, že se štětinky třepí, pří líčení vám ulpívají na obličeji, vypadávají anebo nedrží původní tvar, přišel čas se rozloučit a pořídit zbrusu nový kousek.

Jste v čištění štětců odbornice na slovo vzatá? Jestli máte vlastní zaručené postupy, jak na to, nebo nedáte dopustit na nějaký konkrétní čistič štětců, podělte se s námi o svoje tipy!

Nejlepší produkty na čištění štětců