Přejít na hlavní obsah

Tajemství odhaleno: Zeptali jsme se vědkyně, jakou roli hrají v našem vzhledu geny

9. 5. 2024

Jana Pilát Krajčová

Čtení na 5 minut

Máme osud své pokožky, vlasů a tělesné kondice ve svých rukou, nebo už jsou karty rozdány a musíme se spoléhat na „dobré geny“? Jestli jste si někdy kladli stejnou otázku, nejste sami. A tak jsme se vydali pro odpovědi za vědkyní Ing. et Ing. Barborou Procházkovou, Ph.D., která se významně podílela na vývoji genetických testů Chromozoom.

V seriálu Přátelé se jedna z hlavních postav, Rachel, bála, že její dcera zdědí její původní nos. Do jaké míry jsou podobné obavy odůvodněné? 

Genetika hraje v určení fyzických charakteristik bezesporu důležitou roli, včetně tvaru nosu. Avšak je důležité si uvědomit, že vzhled je výsledkem kombinace genů obou rodičů a může být ovlivněn mnoha různými geny. Proto je možné, že dítě zdědí některé charakteristiky nosu od matky, ale také může zdědit rysy od otce nebo kombinaci obou, což může vést k úplně odlišnému tvaru nosu. 

Pokud jde o vzhled naší kůže, vlasů nebo celkovou tělesnou kondici, je možné vyjádřit například v procentech, jak velkou roli v jejich stavu hrají geny?  

Je složité vyjádřit přesné procento, protože vzhled je multifaktoriální, tedy ovlivněn mnoha geny, a k tomu i jejich interakcí s vnějším prostředím.  

Nastartujte zdravý životní styl

A dá se říct, do jaké míry jsme schopni ovlivnit právě stav pokožky, vlasů nebo fyzickou kondici sami? 

Životní styl, péče o sebe, výživa a expozice slunci, chemikáliím a toxickým látkám přispívají významnou měrou. To znamená, že i když máme určité genetické predispozice, svými běžnými návyky můžeme ovlivnit, jak se tyto predispozice projeví. Například genetika může určit predispozici k nadváze, ale životní styl a strava jsou klíčové pro její skutečný rozvoj. 

Existuje podle vás nějaká oblast, kde hrají geny větší roli než jinde? 

Geny hrají velkou roli v tom, jaká je naše tělesná stavba, typ pletibarva vlasů a základní rysy obličeje. Nicméně i v těchto oblastech má vnější prostředí včetně životního stylu velký dopad.

Pomozte genům kvalitní anti-age péčí

V souvislosti s geny je předmětem častých debat i téma vrásek. Když se podívám na svou maminku, která má vrásek minimum, jak moc mě to může uklidnit?  

Ne nadarmo se říká, ať se při výběru partnera podíváte na jeho rodiče, ať víte, co vás jednou čeká… Pokud má vaše maminka minimum vrásek, je pravděpodobné, že máte dobré genetické predispozice. Avšak opět zde musím zopakovat, že genetika není jediný faktor ovlivňující vývoj vrásek. I když máte dobré geny, je důležité dbát na preventivní péči. 

Muži zase často řeší brzké vypadávání nebo šedivění vlasů. Jestliže nám geny v tomto ohledu zrovna nehrají do karet, je vůbec možné s nimi bojovat?  

Ano, způsoby, jak bojovat s předčasným šedivěním nebo vypadáváním vlasů, existují, i když jsou tyto problémy částečně geneticky podmíněné. K dispozici jsou léčebné procedury, doplňky stravy, ale i změny v životním stylu a péči o vlasy mohou být dobrou prevencí. Nebo pomohou tyto projevy zpomalit. Rovněž dermatologové a trichologové mohou nabídnout personalizované řešení – a čím dříve začnete problém řešit, ideálně právě ještě před jeho rozvojem, tím lépe. 

Pomocníci proti vypadávání vlasů

Tím se dostáváme k tomu, že své genetické predispozice nemusíme jen věštit z pohledu na své příbuzné, ale pomoci nám může i věda. Jak konkrétně?  

Vědecký pokrok a genetické testování mohou pomoci odhalit predispozice k určitým problémům, což umožňuje udělat preventivní opatření nebo případně začít s včasnou léčbou.  

Neovlivní nás ale tyto informace až příliš v tom, že se budeme strachovat, co nás čeká a nemine? 

Samozřejmě záleží na každém z nás, na naší nátuře a na tom, jak se s takovou informací dokážeme vyrovnat. To je otázka zejména u testování predispozic k onemocněním, která nedokážeme v rámci prevence ovlivnit a případně ani léčit. Tam je podle mě taková informace spíše na škodu a mohla by zásadně narušit naši psychiku.  

Takže opravdu velmi individuální záležitost. Je asi dobré testování dobře promyslet, než se do něj pustíme... 

Někdo chce vědět, kolik „mu zbývá času“ a ten čas poté efektivně využít. Jiný se s takovým vědomím může psychicky zhroutit. Proto bychom toto testování měli opravdu zvážit a nebrat na lehkou váhu, co s námi získané informace mohou udělat. 

Teď už je to jasné – na geny se nemůžeme vymlouvat ani na ně spoléhat, všechno máme (do značné míry) ve svých rukou. Co říkáte, přimělo vás toto zjištění ke změnám v životním stylu nebo každodenní péči o sebe?