Přejít na hlavní obsah

Jak uspat miminko? Zeptali jsme se expertky na dětský spánek

6. 5. 2022

notino.cz

Čtení na 10 minut

Neklidný spánek miminka je tématem mnoha rodičů. Hlavou se jim často honí otázky typu: „Jak správně uspat miminko? Proč naše novorozeně spí jen 45 minut? Spí dostatečně? Je možné spaní miminka nějak natrénovat?” Najít jednoznačnou odpověď se zdá být komplikované. Každá kniha, blog nebo YouTube video o spánku má pro vás jiné řešení, a to může být pro novopečené rodiče opravdu matoucí.

Proto jsem se rozhodla zajít pro odpovědi k opravdové expertce. Marijke den Baas žije v Praze a je certifikovanou spánkovou konzultantkou, věnující se trénování dětského spánku.

A: Proč nám spánek našich dětí dělá takové starosti?

M: Spánek je velmi důležitý pro vývoj dítěte i pro rodiče, protože jeho nedostatek ztěžuje každodenní život. Zároveň to bývá velmi ožehavé téma a jedna z prvních věcí, na kterou se vaši známí ptají, jakmile na svět přivedete potomka. „Jak vaše maličké spí? Vydrží spát celou noc?” Taková nevinná otázka pro vás může být velmi nepříjemná a skličující, pokud jste právě probděli pátou noc za sebou s uplakaným a velmi nespícím miminkem. 

A: Je skutečně dětský spánek palčivým problémem tolika rodičů?

M: Všechny rodiče, kteří mají potíže s uspáním svého miminka, mohu ujistit, že v tom rozhodně nejsou sami. Přibližně 40 % dětí ve věku od 4 do 12 měsíců potřebuje s usínáním a udržením spánku méně či více pomoci. Chci podotknout, že za aplikování spánkového tréninku není na místě se stydět a že ho lze provádět s velkou láskou a péčí.

Většina dětí se díky tomu naučí pravidelně usínat a spát během pouhých 2 týdnů. Tím, že své dítě budete vést k pravidelnému spaní, mu dáte skvělou, celoživotní dovednost. A samozřejmě: čím lépe bude spát vaše dítě, tím kvalitněji se vyspíte i vy!

Vyberte nejlepší dudlík

A: Rad a tipů na klidný spánek miminka je (nejen) na internetu obrovské množství. Jak tedy poznat, která rada je ta pravá?

M: Rada číslo jedna je uklidnit se hned na začátku vědomím, že opravdu každé miminko, batole nebo malé dítě se může naučit pravidelně usínat a spát (celou noc). Stejně tak, jako se naučí chodit nebo jíst pevnou stravu. Důvodem, proč existuje tolik různých názorů a metod, je prostý - každé miminko a jeho potřeby jsou jiné. Proto musíte najít tu správnou techniku, která odpovídá povaze vašeho dítěte a vašemu vlastnímu stylu výchovy.

A: Jak vůbec poznat, že má moje dítě problémy s usínáním a spánkem?

M: Co je nutné zmínit: jakákoli spánková situace se stává problémem pouze tehdy, když začne být nepříjemná dítěti nebo zbytku rodiny. Pokud máte pocit, že vše je tak, jak má, nic neměňte. Ať už vám ostatní říkají cokoli! Nicméně, pokud se právě nacházíte ve fázi, kdy má vaše dítě potíže usnout bez vaší pomoci, je to pravděpodobně způsobeno nesprávnou spánkovou asociací, která se u miminka vyvinula. Jedná se o návyk nebo situaci, kterou vaše miminko vyžaduje k usnutí. 

Možná vaše dítě usíná vždy během houpání, nebo má spánek spojený s nakrmením. Některá miminka nemohou usnout, aniž by ležela na hrudi matky nebo byla houpána v kočárku. To jsou u miminek velmi časté jevy, které mohou v konečném důsledku vytvářet stresující situace pro celou rodinu. 

Co pomůže miminku usnout

A: Od kdy je vlastně miminko schopné pochytit a naučit se spánkové návyky?  

M: ​​Dříve, než by si někdo mohl myslet. Každé dítě si spánkové cykly osvojuje přirozeně už během svého vývoje v děloze. Tehdy se formují různé typy spánku (hluboký a lehký), které nás provází po celý náš život. Vývoj těchto cyklů se plně dokončí až kolem 3. až 4. měsíce věku, kdy si dítě začne svůj spánkový režim upravovat samo. A to bývá také často moment, kdy si rodiče poprvé začnou všímat vážnějších spánkových problémů svého miminka.

Tento jev se nazývá spánková regrese. Proto se může váš doposud klidný, malý spáč změnit během jednoho týdne v nočního křiklouna. Je to ale zároveň vhodná příležitost, kdy ho naučit první spánkové návyky.

A: Co tedy mohu začít jako rodič pro své dítě dělat, aby se vyspalo lépe? 

M: Jedním z prvních kroků je vytvořit si pravidelný zklidňovací rituál, který bude šitý na míru vám a vašemu miminku. Měl by obsahovat uklidňující aktivity, jako třeba čtení z knížky nebo zpívání ukolébavky. Pokud budete rituál opakovat každý den, vaše dítě se rychle naučí tyto činnosti rozeznávat a pozná, že se blíží čas spánku. Takový rituál se samozřejmě netýká pouze malých miminek. Můžete ho obměňovat a aplikovat po mnoho dalších let.

A: Je možné si své dítě nějakým způsobem rozmazlit a vytvořit u něj přemíru závislosti na rodiči? 

M: Novopečení rodiče se nemusí bát, že by své dítě rozmazlili svou přílišnou pozorností. V prvních měsících života je nemožné, aby se na vás vaše dítě stalo jakkoli nezdravě závislé. Jak ukázaly mnohé studie, rychlá reakce rodiče dělá plačící dítě prokazatelně klidnější a šťastnější. Pohotovým konejšením se tvoří pouto plné důvěry. Takže se rozhodně nebojte být miminku vždy nablízku a dát mu tolik pomazlení, kolik potřebuje.

Pomocníci na hlídání

A: Jak uspat novorozence? Lze pro to využít nějaké pomůcky?

M: Spánkový trénink není pro novorozence potřeba, protože jejich tělo a spánkové návyky nejsou ještě plně vyvinuty. S učením prvních spánkových návyků je skvělé začít až ve 12. týdnu věku. 

Můžeme však využít toho, že většina novorozeňat má přirozeně silný sací reflex, který má, kromě zřejmých důvodů, také relaxační efekt. K uklidnění dítěte mohou být proto skvělým nástrojem dudlíky. Nezapomeňte ale, že každé dítě má jedinečnou anatomii a své vlastní preference. Proto je vždy dobré vyzkoušet různé tvary a druhy dudlíků a zjistit, který se vašemu malému líbí nejvíce. 

A: S dudlíky jsou často spojené různé obavy a špatné zkušenosti rodičů. Existují situace, kdy je lepší se jim vyhnout?

M: Jak jsem zmínila, dudlíky mají uklidňující účinky zejména na spánek novorozence. Jakmile však dítě dosáhne přibližně 3 měsíců věku, mohou být dudlíky spíše na obtíž. Pokud vaše dítě dudlík během spánku ztratí, pravděpodobně se probudí a bude plakat, dokud ho nedostane zpět. Proto je po 3. měsíci lepší zavést jiné konejšivé techniky.

A: S jakými uklidňujícími pomůckami je tedy dobré pokračovat v dalších měsících?

M: Pokud je dítěti 6 a více měsíců, usínáček (také zvaný muchláček) může být přesně tím pravým společníkem do postýlky. Jedná se o hračku v podobě králíčka nebo třeba medvídka, kterého má vaše dítě opravdu rádo a díky kterému se při spánku cítí bezpečněji. 

Většina dětí si oblíbí jednoho konkrétního plyšáka nebo hračku. Nabídněte jim tedy, aby si ji vzaly s sebou do postýlky. Jako komfortní hračka může fungovat také usínací dečka. Zároveň ale dejte pozor na to, aby miminko nemělo v postýlce příliš mnoho hraček. Ty mohou působit rušivě. Upoutávají pozornost a zabraňují tak dítěti usnout.

Aby bylo děťátko v suchu

A: Jaké ideální prostředí v pokoji vytvořit, aby podporovalo klidný spánek miminka?

M: Tento fakt není příliš známý, ale věděla jste, že děti nerady spí v naprostém tichu? Jsou natolik zvyklé na zvuky z matčina těla, že dávají přednost různým „zvukovým kulisám”. Během denního i nočního spánku můžete tedy dítěti „pomoci spát” třeba tím, že v pokoji pustíte tzv. bílý šum. Poslouží vám k tomu aplikace v telefonu, speciální přístroj na bílý šum nebo, jako alternativa, přednastavené zvuky ve vaší chůvičce. 

Použití zatemňovacích závěsů je další skvělý způsob, jak prodloužit spánek miminka. Světlo stimuluje produkci hormonu serotoninu, který probouzí tělo a aktivuje svaly. Pokud tedy nechceme, aby se naše dítě budilo s prvními paprsky slunce, je dobré udržet pokoj, ve kterém spí, co nejtmavší až do doby, kdy si přejeme, aby se miminko probudilo. V neposlední řadě myslete také na používání kvalitních plenek, které zajistí miminku pohodlí po celou noc.

Nemožnost vyspat se není nikdy příjemná (ani pro dítě, ani pro rodiče) a vy můžete mít v určitém okamžiku pocit, že se z toho musíte zákonitě zbláznit. Naštěstí existují řešení. I ti nejnáročnější spáči se mohou naučit usínat a spát (celou noc!) bez rodičů. Ať už najdete dobrou radu v knize nebo požádáte o pomoc spánkového kouče, trénink spánku vašeho dítěte je zaručený způsob, jak znovu nastolit rovnováhu v životě všech členů vaší rodiny. 

Pro další tipy na klidný spánek miminek sledujte Marijke na jejím webu nebo Instagramu:

Pokud potřebujete odpověď na konkrétní otázku, neváhejte se na Marijke obrátit na její emailové adrese: 

5 ZÁKLADNÍCH TIPŮ PRO KLIDNÝ SPÁNEK MIMINKA

1. Dopřejte dítěti klidný prostor na spaní

Minimalizujte v pokoji, kde miminko spí, rušivé elementy, jako je např. velký počet hraček v postýlce nebo na zemi v pokoji. Zajistěte, aby do pokoje prostupovalo co nejméně světla a aby vašemu miminku nebylo příliš teplo nebo chladno. Ideální také je, aby dítě usnulo na stejném místě, kde se i probudí, tedy v prostředí, které si pamatuje těsně před usnutím.

2. Vytvořte si rutiny

Děti, stejně jako dospělí, mají rády zažité rutiny, protože vědí, co od nich očekávat. Dodržujte časová okna věnovaná jídlu, aktivitám i spánku. Vaše miminko si je rychle osvojí a jeho tělo se podvědomě naučí, kdy je čas jít spát a usne tak lépe. To také může zabránit tomu, aby bylo vaše miminko přetažené.

3. Buďte konzistentní

Stejně, jako při učení jakékoli dovednosti, klíčem k úspěchu je trpělivost a pravidelnost. Pro vaše děti a jejich spánkové návyky to platí stejně. Proto opakujte vybrané techniky spánkového tréninku, které se vám osvědčí, a uvidíte, že uspávání se tak stane snadnější.

4. Naslouchejte potřebám svého dítěte

Neexistuje jeden univerzální návod na to, jak uspat dítěza 40 vteřin. Vnímejte své miminko, jeho nálady, množství energie a další potřeby a těšte se z každého malého spánkového pokroku, kterého spolu dosáhnete.

5. Naslouchejte sami sobě

Nenechte se rozhodit reakcemi nebo pochybnostmi okolí. Vždy se rozhodujte podle svého vlastního instiktu a úsudku, ať už při trénování spánku nebo jiných výchovných metodách.