Přejít na hlavní obsah

Jak upravit krátké vlasy? Známe důvody, proč si zamilovat stylingové pasty

9. 10. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 4 minuty

Úprava krátkých vlasů je výzva. Aby držely, ale vypadaly přirozeně. Aby neztratily nic ze svého lesku, a přitom nepůsobily mastně. Řešení? Jednoznačně stylingové neboli tvarovací pasty na vlasy, které už dávno nepatří jen mužům, ale jsou dokonalou odpovědí na otázku „Jak si upravit krátké vlasy?“ i pro holky!

Stylingové pasty na vlasy pro všechny 

Krátké vlasy umí zlákat vidinou snadné údržby, ale upravovat je zvládá ve skutečnosti málokdo. Hodně dobře to umí Emma Watson. V jejím období „mulet křížený s pixie“, se kterým natočila kampaň pro parfémy Gucci, to šlo i Miley Cyrus. Se stylingem krátkých vlasů válí Zoe Kravitz, Michelle Williams. A když se podíváte na insta profilovku Chrise Hemswortha, uvidíte, jak vypadá perfektní „napastovaný“ pánský účes. 

Jenže vypadat božsky znamená vládnout vedle péče o krátké vlasy právě správnému stylingu – a tady už nějakou dobu kralují stylingové pasty! Nejdřív představovaly skvělou cestu, jak vyřešit hlavně styling pro muže. Ale teď už si nikdo na gender nehraje. Pokud máte krátké vlasy (maximálně do pixie nebo kratšího ležérního bobu), pak si pasty na vlasy najdou určitě místo i u vás. Proč? 

Která bude nejlepší pasta na vlasy právě pro vás

7 důvodů, proč si pasty do vlasů zamilujete: 

 1. Hodí se pro všechny typy vlasů, i pro ty nejjemnější. Fungují totiž na vodní bázi, jednotlivé prameny nezatěžují (vlasy neplihnou).
 2. Protože modelovací pasty vznikají na vodní bázi, skvěle se také vymývají.
 3. Rovné vlasy udrží na místě, aniž by vznikal dojem „helma“ nebo byla pod rukama na dotek cítit krusta, jako když to přeženete s lakem na vlasy. Vlnám dodají stylingové pasty texturu a taky je přirozeně usměrní.
 4. Kromě středně silné fixace (dané například přírodním včelím voskem, obilnými či třeba bambusovými proteiny) přinášejí i objem.
 5. Obsah malého množství olejů vlasy zase vyživí.
 6. Na povrchu vlasů po jejich aplikaci nevzniká žádný „nádech“, stylingové pasty neberou barvu ani nepřidávají „šeď“, kterou můžete znát z nekvalitních suchých šamponů.
 7. Můžete si vybrat ty, které nechávají přirozený lesk vlasů bez zbytečně „mastného“ vzhledu, nebo rovnou matnou pastu na vlasy, která vytváří dojem až sametově hebkého povrchu vlasů.

Co je to modelovací hlína / jíl do vlasů? 

Kromě stylingové pasty se pro úpravu krátkých vlasů používá také stylingová hlína / stylingový jíl. Základem je právě jíl, který vlasům přináší navíc minerální látky. Jsou čistě přírodního původu, a navíc mají oproti pastě silnější schopnost fixace! 

Hravost jako přednost 

To, co vám stylingové pasty přinesou, je hravost. Měnit s nimi můžete účes během dne. Kdykoliv. Protože aplikace je prostě jednoduchá. 

Jak upravit krátké vlasy pomocí stylingové pasty 

 • Potřebujete mít ideálně suché vlasy.  
 • Otevřete krabičku s pastou a pro začátek jen na špičku ukazováčku naberte množství pasty tak o velikosti mandle nebo půlky vlašského ořechu. Pokud si vyberete formu ve spreji, začněte jedním pořádným zmáčknutím dávkovače. Čím víc pasty, tím víc fixace, ale cílem je obvykle uchovat určitou vzdušnost účesu. Hlavně u jemných vlasů tak začínejte s menším množstvím a případně přidávejte. 
 • Modelovací pasta nemusí být, ale často bývá spíše tuhá. Pomalu si ji proto rozetřete po jedné dlani, pak ruce spojte, a jako když se potřebujete zahřát, je třete o sebe. Pastu, která s teplem měkne, tak budete mít po obou dlaních rovnoměrně.  
 • Celými dlaněmi pak zajeďte do vlasů, pastou je „protáhněte“ od kořínků po konečky a při tom, jak prsty projíždíte mezi vlasy, je rovnou tvarujte do požadovaného tvaru. Jakmile pasta ztratí teplo dané vašimi dlaněmi, zase ztuhne – čímž přirozeně zafixuje objem i tvar vlasů.  

Už pomalu vybíráte? Sledujte u toho samozřejmě, jaké má vámi vytipovaná pasta na vlasy recenze. Není nad reálné zkušenosti ostatních uživatelů! Ale na rovinu, nemůžete takřka sáhnout vedle. Co se stylingu týče, je pasta na vlasy asi nejuniverzálnější pomocník!