Přejít na hlavní obsah

Kam s tím? Poradíme, jak správně třídit obaly od kosmetiky

1. 9. 2023

Jana Pilát Krajčová

Čtení na 4 minuty

Plastová tuba, kovové části aplikátoru, ochranný uzávěr z něčeho, co se podobá alobalu, a k tomu papírová krabička překrytá celofánem. Než budete příště před barevnými kontejnery tak dlouho tápat, až nakonec prázdnou tubu od krému hodíte raději do směsného odpadu, přečtěte si, jak třídit kosmetiku správně.

Co kam patří? 

Třídění odpadu není raketová věda. S mnohým vám pomůžou informace na obalu. Podle trojúhelníku s plnými šipkami poznáte, že obal je možné recyklovat. Připojené číslice nebo písmena vám pak pomohou identifikovat materiál, a tím pádem i správný kontejner. A nebo se řiďte naším průvodcem.  

Tohle vytřídíte jednoduše: 

  • Sprchové gely, šampony, tělová mléka nebo krémy na ruce najdete nejčastěji v plastových obalech, takže víte, co dělat – po vypotřebování je hoďte do žlutého kontejneru na plast. 
  • Parfémy se skleněnými flakonky vyhoďte do skla, s víčkem zacházejte podle jeho materiálu (kov, plast). S dávkovačem a dalšími částmi z jiného materiálu si hlavu lámat nemusíte, o ty se postarají při dotřídění.  
  • Skleněné obaly od krémů nebo make-upů patří do skla. 
  • Deodoranty a antiperspiranty mohou být v plastu nebo ve skle, kde není co řešit. Varianty s kuličkou patří do plastu. Pokud jsou v hliníkovém obalu, letí do kontejneru na kovy, musí však být zcela prázdné! 

S tímhle budete mít trochu práce: 

  • Pudry, tvářenky a bronzery bývají uložené v plastu, ale ne komplet. Chytákem jsou zrcátka, která třídit nelze, ale můžete je šikovně vyloupnout. A to stejné udělejte i s kovovými částmi.  
  • Tuby od zubní pasty mohou být z plastu, nebo kovu, tam je to jasné. Ale některé obaly oba tyto materiály kombinují a patří do směsného odpadu.  
  • Lahvičky od laků na nehty můžete hodit do skla (bez víčka a štětečku), ale jen pokud se vám povede je vyprázdnit.  

Tohle patří do směsného odpadu: 

  • Obaly od řasenek, rtěnek nebo vysouvacích tužek na oči se vám nejspíš nepovede spotřebovat do posledního kousíčku, patří proto do směsného odpadu. Výjimkou mohou být například víčka od rtěnky.  
  • Odličovací tampony a ubrousky se také nedají třídit.  
  • I kosmetické štětce a kartáče patří do směsného odpadu.   
  • Žiletky bývají vyrobené z různých materiálů, a navíc při manipulaci s nimi hrozí poranění, proto třídění možné není. 

Doplňujte znovu a znovu a šetřete přírodu

Až do dna  

Třídit jako profík dá trochu práce. Tou úplně nejčastější chybou je, že v obalech zůstávají zbytky obsahu. „Obecně platí pravidlo, že obaly není třeba vymývat. Stačí je zcela vyprázdnit,” uvádí Radim Dvořáček z online magazínu samosebou.cz a dodává: „Snad jen obaly od krémů je dobré před vytříděním vytřít, třeba papírovým kapesníčkem.”  

V ideálním případě tedy dopotřebujte kosmetiku do poslední kapky. A to klidně i tím způsobem, že plastovou tubu rozstřihnete a všechny zbytečky využijete. Budete překvapeni, kolik toho z pasty na zuby nebo krému na ruce ještě vytáhnete. Pokud jste nestihli spotřebovat produkt včas a mezitím už stihnul změnit konzistenci, zbytky slijte do pytlíku a vyhoďte do směsného odpadu. Pozor si dejte na mastné zbytky, ty vadí.  

Má to cenu? 

Tuhle otázku si možná kladete, když v ruce držíte malý ochranný hliníkový obal z tuby od krému. Jak zní verdikt odborníka? „Třídit obaly má vždy cenu. Zejména pokud jsou materiálově jednodruhové. Hliníkové obaly menších rozměrů je dobré shromažďovat, a když jich máte více, zmačkejte je do větší kuličky o průměru alespoň pět centimetrů a vytřiďte,” vysvětluje Radim Dvořáček. Případem, kdy to opravdu cenu nemá, jsou už zmíněné obaly se zbytky obsahu nebo ty složené z více různých materiálů.    

Buďte eko ještě víc 

Co je lepší než správně třídit odpad? Žádný nevytvářet. A nebo alespoň vybírat produkty v takových obalech, které lze třídit snadno. Zkuste se nad tím zamyslet už při nákupu. Co sprchový gel vyměnit za tuhé mýdlo, které se prodává jen tak, bez plastové tuby? Místo netříditelných jednorázových holítek použijte ta s vyměnitelnými břity, která vám vydrží celý život. Jednou provždy zahoďte odličovací tampony a ubrousky a pořiďte si jejich pratelné alternativy.  

Kosmetika bez obalu pro vás

Snad jsme vám ohledně třídění kosmetiky udělali jasno a společně planetě trochu pomůžeme. Kde začnete vy?