Co kam patří?
Třídění odpadu není raketová věda. S mnohým vám pomůžou informace na obalu. Podle trojúhelníku s plnými šipkami poznáte, že obal je možné recyklovat. Připojené číslice nebo písmena vám pak pomohou identifikovat materiál, a tím pádem i správný kontejner. A nebo se řiďte naším průvodcem.
Tohle vytřídíte jednoduše:
- Sprchové gely, šampony, tělová mléka nebo krémy na ruce najdete nejčastěji v plastových obalech, takže víte, co dělat – po vypotřebování je hoďte do žlutého kontejneru na plast.
- Parfémy se skleněnými flakonky vyhoďte do skla, s víčkem zacházejte podle jeho materiálu (kov, plast). S dávkovačem a dalšími částmi z jiného materiálu si hlavu lámat nemusíte, o ty se postarají při dotřídění.
- Skleněné obaly od krémů nebo make-upů patří do skla.
- Deodoranty a antiperspiranty mohou být v plastu nebo ve skle, kde není co řešit. Varianty s kuličkou patří do plastu. Pokud jsou v hliníkovém obalu, letí do kontejneru na kovy, musí však být zcela prázdné!
S tímhle budete mít trochu práce:
- Pudry, tvářenky a bronzery bývají uložené v plastu, ale ne komplet. Chytákem jsou zrcátka, která třídit nelze, ale můžete je šikovně vyloupnout. A to stejné udělejte i s kovovými částmi.
- Tuby od zubní pasty mohou být z plastu, nebo kovu, tam je to jasné. Ale některé obaly oba tyto materiály kombinují a patří do směsného odpadu.
- Lahvičky od laků na nehty můžete hodit do skla (bez víčka a štětečku), ale jen pokud se vám povede je vyprázdnit.
Tohle patří do směsného odpadu:
- Obaly od řasenek, rtěnek nebo vysouvacích tužek na oči se vám nejspíš nepovede spotřebovat do posledního kousíčku, patří proto do směsného odpadu. Výjimkou mohou být například víčka od rtěnky.
- Odličovací tampony a ubrousky se také nedají třídit.
- I kosmetické štětce a kartáče patří do směsného odpadu.
- Žiletky bývají vyrobené z různých materiálů, a navíc při manipulaci s nimi hrozí poranění, proto třídění možné není.