Přejít na hlavní obsah

Jak si vybrat ten správný parfém?

4. 5. 2022

Míša S.

Čtení na 5 minut

Na trhu existuje obrovské množství parfémů mnoha značek, proto zorientovat se ve světě vůní může být obtížné. Jak vybrat vůni, kterou si zamilujete a dokonale vystihne váš styl? Inspirujte se mým článkem, ve kterém vám představím ikonické vůně podle složek, které obsahují.

Parfémy v nejobecnější rovině můžeme dělit na „lehčí a těžší vůně“. Ty lehké jsou zejména svěží, více ovocné, či květinové, naopak ve vůních těžších jsou znatelné tóny pižma, koření, kůže, dřeva... Ovšem to, jak intenzivně daný parfém voní, ovlivňuje také procento obsažených vonných esencí.

Kompozice parfému

Každý parfém, respektive vůně, kterou cítíme, se skládá ze tří základních částí, jedná se o tzv. kompozici parfému. To, co je nejvíce znatelné v první moment po přivonění, je „hlava parfému“. Je to velmi intenzivní vonná složka, podle které takovou vůni řadíme dál. Snadno určíme, zda se jedná o vůni květinovou, ovocnou, dřevitou... Toto následující rozlišení je již snadnější a zvládneme ho hravě všichni, když se řídíme čichem. Po odeznění hlavní složky vyniká další část zmiňované kompozice, „srdce parfému“. Tato složka se plně rozvíjí až po několika minutách, kdy parfém nastříkáme na oblečení či pokožku. Hlava parfému voní intenzivně, po dobu i mnoha hodin.

Poslední částí kompozice parfému je jeho „základ“. Jsou to vonné esence znatelné nejdéle. V případě vůní s označením „parfum“ je základ parfému znatelný klidně i mnoho dní. Zajímavé je, že základ parfému voní u každého člověka lehce jinak, kdy dojde k propojení s vlastní vůní, pižmem dané osoby.

Květinové vůně

V květinových vůních jsou nejvíce znatelné tóny výrazně vonných květin, mezi které patří růže, lilie, jasmín, fialka, šeřík... Jistě si hned všichni vybavíte, jak omamně a krásně právě tyto květiny voní! Například zmiňovaný jasmín a fialku ve svém srdci obsahuje ikonická vůně Flower by Kenzo. Základ této vůně tvoří mimo jiné i kadidlo, které dává této květinové vůni i lehce orientální nádech.

Velmi oblíbenou květinovou vůní je i Armani My Way. Základem této vůně je cedrové dřevo a bílé pižmo, které sladce rozvíjí opojné květiny, sladký jasmín a tuberóza.

Vyberte si květinovou vůni:

Ovocné vůně

Ovocné vůně obsahují často intenzivní citrusové tóny, pomeranč, mandarinku, citrón... Právě obsažené citrusové vonné látky dávají těmto vůním zcela typický, kyselý charakter. Oblíbené jsou pak i parfémy, které obsahují vůně jablek, hrušek, nebo broskví. Určitě všichni dobře znáte úžasnou vůni Dolce & Gabbana Light Blue. Hlavní složkou je cedr, v úvodu vůně jsou znatelné tóny právě jablek a citronového dřeva. Jedná se o výjimečný parfém, který si získal mimořádnou oblibu.

Další skvělou unisex vůní je Atelier Cologne Orange Sanguine. Jak sám název napovídá, jedná se o citrusový parfém, kterému dominují tóny z pomeranče. Mimochodem, jde o skvělou vůni na léto.

Tip pro vás:

Vůně dřevité 

Ve vůních dřevitých se často setkáváme s tóny santalového dřeva, cedrem, pryskyřicí... Čistě dřevité vůně působí více hřejivým a těžším dojmem než vůně ovocné a květinové. Ovšem, dřevité tóny se často v ovocných i květinových vůních také vyskytují. Jedním z bestsellerů je Chloé Nomade Absolu de Parfum. Základ parfému tvoří bohaté aroma mechového dubu, který se rozvíjí do tónů mirabelky a vzácné rostliny jménem davana.

Božským dřevitým pánským parfémem je Versace Eros Flame, jedná se o výraznou vůni pro sebevědomé muže. Parfém obsahuje řadu jedinečných vonných složek – za zmínku stojí pepřové dřevo, geránium, černý pepř, ale i italské ovoce, mandarinka, citron a pomeranč.

Vyberte si dřevitou vůni:

Kořenité vůně

Orientální, kořeněné vůně bývají těžké, působí luxusně a exoticky. Právě tyto vůně jsou ideální i pro výjimečné příležitosti, na plesy, večírky... Orientální a kořeněné vůně obsahují tóny santalu, cedru, ale i koření, mezi které patří muškát, skořice, hřebíček, vanilka. Pokud orientální vůně vyhledáváte, určitě bych vám doporučila Narciso Rodriguez Narciso Ambrée. Jedná se o exotický parfém, jehož výjimečnost udávají tóny cedrového dřeva, pižma a květů ylang - ylangu.

Pro pány je nádhernou kořeněnou vůní Giorgio Armani Code Profumo, je to velmi smyslný a sexy parfém. Hlavu parfému tvoří výrazný kardamon, mandarinka a jablko, základ parfému udává vůně muškátového oříšku a levandule. Tuto vůni si jednoznačně oblíbí nejen páni, ale i dámy.

Tip pro vás:

Najděte si takový parfém, který si zamilujete od prvního přivonění, takový, který vystihne výjimečnost vašeho vlastního stylu. Věřím, že vám můj článek výběr usnadní.

Potřebujete pomoc s výběrem té pravé vůně? Vyzkoušejte náš Notino Fragrance Finder, který vám nebo vašim blízkým zvolí parfém přímo na míru!