Přejít na hlavní obsah

Jak si vybrat štětku na holení?

6. 1. 2022

Rosario G.

Čtení na 3 minuty

Za svůj život jsem zatím vypozoroval, že existují dvě skupiny mužů – tedy, co se holení týče. Jsou tu ti, kteří se ráno přejedou elektrickým holicím strojkem a spokojeně vytančí z koupelny asi za 3 minuty. Pak jsme tu my, kteří berou holení jako rituál, chodíme k barberovi a pořizujeme holicí výbavu domů. Právě druhá skupina by teď měla zpozornět! Stejně jako výběr kvalitní břitvy byste totiž neměli zapomenout ani na výběr kvalitní štětky na holení. Poradím vám, jak si vybrat tu správnou.

Proč si pořídit štětku na holení? 

Jak už jsem zmínil na začátku, břitva a štětka na holení jsou nerozlučné duo asi jako Romeo & Julie, Ross & Rachel nebo třeba Tom & Jerry. Jedno se zkrátka neobejde bez druhého. 

V momentě, kdy jsem se rozhodl pro holení břitvou, výběr štětky s tím šel ruku v ruce. Štětka totiž dokáže pořádně našlehat mýdlo či holicí pěnu. Vytvoří tak ideální konzistenci, která po nanesení na tvář zaručí, že bude pleť méně podrážděná a hezky vláčná. 

Mýdlo nebo pěnu navíc pomocí štětky zvládnu nanést na tvář rovnoměrně, nadzvednu tím vousy a břitva tak hezky klouže po kůži. 

Jak vybrat kvalitní štětku na holení? 

Štětiny

Troufnu si říct, že materiál štětin je alfou a omegou kvalitní štětky. Vybírat můžete mezi štětinami syntetickými, ale i koňskými, kančími nebo jezevčími. 

Každý barber by vám určitě doporučil pravé štětiny, se kterými se pracuje prostě líp! O tom vás přesvědčí například štětka Proraso Professionale. Na těch kvalitnějších štětkách, jako je třeba Golddachs Pure Badger, pak najdete jezevčí štětiny. 

Díky kvalitním štětinám dokáže štětka proniknout do každého vousu a všechny je hezky změkčí. A bonus? Když zvládne štětka proniknout všemi vousy, popere se i s odumřelými kožními buňkami.

Produkty

Drsnost a tuhost

Tady je to jednoduché – čím větší množství štětin, tím tužší štětka bude. Čím víc tuhá štětka je, tím je i drsnější. Výběr je samozřejmě na vás, ale právě štětky s větším počtem štětin proniknou snadněji mezi vousy a odstraní odumřelé kožní buňky z tváře. 

TIP: Jestli se ještě pořád divíte, proč tak „tlačím“ na odstranění odumřelých kožních buněk, hned vysvětlím. Díky tomu, že se štětka postará i o pleť pod vousy, nemusím řešit suché kousky kůže, které odpadávají z tváře a na tričku mají stejný efekt jako lupy. 

Tvar

Výběr tvaru je hodně individuální. Záleží zkrátka na tom, aby vám vyhovovala rukojeť i tvar svazku. Čím větší svazek si vyberete, tím víc holicí pěny zvládnete nanést najednou – štětka prostě pokryje větší plochu. Takovým rozumným kompromisem ve velikosti je podle mě například Wilkinson Sword Premium Collection – není ani malá, ani velká, zkrátka tak akorát!

TIP: Jestli už máte výběr své první štětky dávno za sebou a teď si chcete spíš udělat radost, určitě najdete i takové s rukojetí z prémiových materiálů jako vzácné dřevo nebo rohovina. 

 

Co takhle shrnutí na závěr? Jestli jste začátečník, měl byste si vystačit se syntetikou nebo kančími štětinami. Pro ostřílené „barbery“ doporučuju modely z jezevčí srsti! Ale především je výběr štětky na holení jen na vás a závisí na vašich potřebách.