Výběr parfémů podle složek
Mnoho žen se u koupě rozhoduje podle toho, jaké ingredience z vůně cítí v okamžiku aplikace. Je ale dobré vědět, že jednotlivé vonné složky se uvolňují postupně. Každý parfém se dělí na svrchní, střední a nízké tóny – hlavu, srdce a základ. Pro celkové vyznění je důležité jejich vzájemné prolínání a harmonie.
- HLAVA parfému (svrchní tóny) určí náš první dojem a upoutá pozornost. Obsahuje rychle těkavé nóty, které vyprchají během 15 minut.
- SRDCE parfému (střední tóny) nastupuje po hlavě a udává tzv. charakter. Vydrží vonět i několik hodin a je pro výběr nejzásadnější.
- ZÁKLAD parfému (nízké tóny) dodává vůni hloubku a výdrž. Přihlásí se zhruba třičtvrtěhodinu po aplikaci a prolíná se se srdcem.
Druhy parfémů a jejich rodiny
Třídění parfémů podle složení sice není všude ve světě jednotné, ale řada výrobců se řídí oficiální francouzskou klasifikací podle Société Française des Parfumeurs. Ta rozeznává sedm hlavních druhů vůní (rodin) s mnoha podkategoriemi.
- Citrusové parfémy: Mají nejvyšší podíl citrusových esencí, které doplňují ovocné nebo květinové tóny, podobně jako u unisex parfému Atelier Cologne Orange Sanguine nebo u Elizabeth Arden White Tea Mandarin Blossom. Nejčastěji jsou to lehčí toaletky nebo kolínské vody, které se dokonale hodí jako svěží letní vůně.
- Květinové parfémy: Rodina květinových parfémů je nejpočetnější, patří totiž k nejžádanějším na trhu. Nejoblíbenější bývají parfémy s růží, jasmínem, levandulí, lilií, kosatcem, magnólií, konvalinkami a tuberózou. Skládají se buď z jediného květinového tónu (soliflor), nebo obsahují sladěnou kompozici několika různých květin. Sladké parfémy pak charakterizují květiny a ovoce, případně dřevité (květinová dřevitá) nebo svěží nóty (květinová citrusová). Květinové parfémy jsou ideální jarní vůně.
- Fougerové vůně: Dominují jim mechy, kapradiny, cypřišky a lišejníky, které extravagantně rozvíjejí květiny nebo koření. Jsou typické spíš pro muže, ale fougerové ingredience najdete také v originálních dámských vůních nebo unisex parfémech.
- Orientální parfémy: Těžším vášnivým vůním, jako je Mugler Alien, kraluje koření. Patří sem například typické vanilkové parfémy, pižmové a pudrové vůně nebo ostře květinové kořeněné (jasmín, frézie, bulharská růže…). Zahřejí vás jako parfémy na zimu nebo při svátečních příležitostech.
- Dřevité vůně: V základu rozvíjejí dřevité nóty – cedru, růžového dřeva, santalu, ebenu a dalších vzácných dřevin. Nejčastěji se mísí s orientálními esencemi, jako je madagaskarská vanilka, a květinovými tóny. Skvělým příkladem takové vůně je Armani My Way, ve které se k esencím jalovce přimíchávají vanilkové tóny a indický jasmín. Oceníte je jako vhodné podzimní vůně.
- Chypre vůně: Byly pojmenovány podle parfému Chypre z roku 1917, kterému dominují větvičník, pižmo, pačuli a bergamot. Takovou vůní je Narciso Rodriguez For Her Pure Musc.
- Kožené parfémy: Kůže v nich bývá doplněna tabákovými, květinovými a ovocnými nótami. Často jsou unisexové.
- V dalších klasifikacích vůní podle skupin se můžete setkat i s pojmy jako gurmánské, aldehydové, vodní, zelené či aromatické vůně. Výrobci jsou v pojmenováních velmi kreativní a často jednotlivé kategorie kombinují.
Složení parfémů podle koncentrace
Výdrž vůně záleží na podílu parfémové kompozice – tedy poměru vody, alkoholu a vonných složek. Čím více vonných esencí parfém obsahuje, tím delší a intenzivnější vůni má.
- EdF (Eau Fraîche): Lehoučká EdF obsahuje přibližně 1–3 % vonných látek a hodí se na teplé měsíce roku. Je nevtíravá, rychle vyprchává a vydrží déle na oblečení než přímo na kůži. Nezřídka to bývá odlehčená letní varianta známé vůně.
- EdC (Eau de Cologne): Kolínskávoda má méně než 5 % parfémového dílu v 70 % lihu, slouží proto spíš k osvěžení.
- EdT (Eau de Toilette): Toaletní voda má 4 až 8 % parfémové kompozice v 80 % lihu. Její výdrž je delší, přesto je lepší aplikaci v průběhu dne opakovat.
- EdP (Eau de Parfum): Parfémované vody mají až dvojnásobek vonného podílu – 8–15 % v 85–90 % lihu. Intenzivně voní a z jejich výdrže se můžete těšit po celý den a někdy i déle.
- P/E (Parfum/Extrait): Parfém obsahuje 15 až 30 % parfémového podílu v koncentrovaném lihu. Je samozřejmě nejdražší, ale jeho spotřeba je opravdu malá – na oblečení vydrží i několik dní.
4 EXTRA TIPY: Jak vybrat parfém jako dárek?
1. Podle příležitosti
Různé druhy parfémů lze volit i podle situace. Nevšední slavnostní okamžiky zkrášlí orientální, dřevité a kořeněné fougerové vůně, které se naopak nehodí třeba do práce. Tam byste měla vynést spíš vůni lehkou a svěží, jakou mají citrusové toaletky nebo květinové a květinově ovocné parfémy. Smyslnost vhodnou na romantická setkání zase podtrhnou kořeněné vůně s pižmem (mošus parfémy), které působí na feromony. Bezstarostně se ve volných dnech budete cítit se svěžími zelenými (chypre, dřevité) a modrými vůněmi (s vodními akordy).
2. Podle osobnosti nositelky
Určité typy osobností si vybírají stále stejné kompozice vůní. Proto sebevědomé ženy preferují přímočaré květinové vůně, zatímco romantičky květinové ovocné, jako je Calvin Klein Eternity Eau Fresh. Vášnivé femme fatale zase sahají po orientálních a kořeněných parfémech, aktivní ženy si libují v lehounkých citrusech nebo svěžích mořských a zelených akordech. Pohodářku nikdy neurazíte unisexovým parfémem podobným Tiziana Terenzi Gold Kirke či smyslnými esencemi dřev, pepřovými nótami nebo tabákem.
3. Podle barvy
Určitě vám na toaletce převládá jedna barva flakónků, která obvykle prozradí typ oblíbené vůně. Jemně žluté či čiré sklo často ukrývá svěží nóty citrusových plodů. Zelené flakóny rezonují svěží vůní trávy a dřeva, zatímco v modrých pění vůně mořské vody jako v Novellista Summer Flare. Přechody mezi fialovou a růžovou odkazují ke sladkým tónům ovoce s květinovými nótami.
Červené lahvičky zase ukrývají bohatě vrstvené orientální přísady a hnědé, okrové nebo zlaté obsypalo koření. A protože černá je barva noci, hledejte v ní extravagantní a smyslné ingredience, jako káva či růžový pepř, které si podmanily například parfém Yves Saint Laurent Black Opium.
Jak se ovšem říká, důvěřuj, ale prověřuj: flakónek by vždy měl sloužit jen jako vodítko, tohle „poznávací znamení“ není stoprocentní.
4. Podle ročního období
Výběr můžete přizpůsobit také počasí. Jaro dává prostor romantickým květinovým vůním či povzbuzujícím květinově citrusovým kompozicím. V létě dokonale vyzní citrusové parfémy, šťavnaté ovocné nebo bohatě vrstvené květinové. Se slunnými dny si rozumí i lehounké a svěží lesní a mořské akordy. Podzim zase provoňte těžšími, kořeněnými vůněmi se sladším základem a na zimu vybírejte delikátní vůně gurmánské a orientální.
O vůních jsme vám snad prozradili téměř vše, co by vám při výběru parfému mohlo pomoci. Teď už vám jen budeme držet palce, abyste našla