Přejít na hlavní obsah

Jak na hladké podpaží bez zarudnutí a zarůstání chloupků? Takhle to zvládnete i vy!

6. 7. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 5 minut

Pokud je pro vás sexy podpaží to oholené, naučte se epilovat nebo depilovat a pečovat o něj tak, aby vám vydrželo dokonale hladké opravdu po celé léto. Do plavek i šatů na ramínka. Na dovolenou i do práce nebo jen tak na terasu!

Holit, nebo neholit? 

Když už se do upravování a odstranění chloupků v podpaží pustíte, udělejte to pořádně a ohleduplně vůči pokožce, která v podpaží během léta dostává zabrat tak jako tak. Natož po holení. Je to totiž místo velkého tření.  

IPL řešení je TOP 

IPL epilace je asi nejjednodušší řešení, pokud se chcete vyhnout podráždění, poranění i riziku zarůstání chloupků. Jedinou nevýhodou je, že po IPL zásahu nesmí kůže na sluníčko, ale to uhlídáte. 

Nejprve chloupky oholte klasickou žiletkou, počkejte 24 hodin a pak si dejte první fázi IPL ošetření. Vzhledem k ploše podpaží je to na pár minut. A v intervalu 2 týdnů ošetření zopakujte. A pak zase. Vždycky ho zakončete porcí hydratačního krému nebo tělového mléka. S antiperspirantem pár hodin počkejte. Pro IPL ošetření si vyberte ideálně večer, ať ráno můžete jen vzít „stick“ a jít.  

Nemáte IPL přístroj? Podíváme se na další možnosti epilace podpaží (to je to, když chloupky vytrhnete či jako u IPL zničíte jinou cestou) nebo depilace podpaží (chloupky odstraňujete na povrchu pokožky). 

Vyberte si svou cestu k odstranění chloupků v podpaží

Jak si oholit podpaží žiletkou? 

Nejrychleji se chloupků zbavíte určitě žiletkou. Holítko musí být ale ostré a čisté a podpaží umyté. Chloupky změkčujte gelem či pěnou na holení. Žiletky pak po kůži kloužou, a riziko tím pádem klesá. A protože gely obsahují hydratační složky, rovnou pomáhají ošetřit holením namáhanou pokožku. 

A až vyjdete ze sprchy, znovu hydratujte. Pokud holení podpaží zařadíte pravidelně několikrát do týdne v rámci rutinní hygieny, udělejte i z natírání podpaží krémem či mlékem stejnou rutinu. S aplikací deodorantu či antiperspirantu zase počkejte.  

Zarůstají vám po holení chloupky v podpaží? 

Zkontrolujte ostrost břitů, vyměňte gel na holení. Hydratační krém zkuste aplikovat na umyté podpaží už před samotným zásahem žiletkou (klidně přes noc, celá oblast se tím krásně vyživí). A do péče o podpaží zařaďte také peeling. Ideálně rovnou během sprchování při peelingu celého těla (zvlášť skvělý a jemný je tzv. enzymatický peeling), ale zkusit můžete i exfoliační rukavice, lufu a podobně. 

Máte zálusk na vosk? Raději cukrovou pastou 

Depilační vosk je tak trochu zaručená cesta, jak jemnou pokožku v podpaží podráždit. Záleží ale samozřejmě na citlivosti vaší kůže. Pokud vás i přesto láká, protože slibuje až šest hladkých týdnů, začněte už den předem peelingem.  

Chloupky zkraťte na půl centimetru (nebo počkejte, až tak dorostou) a vyberte vosk pro citlivé partie nebo přímo depilační pásky na podpaží. Bývají obohacené o aloe vera, heřmánek a jiné zklidňující esence. Hydratace „po“ je samozřejmostí, použití antiperspirantu odložte. A chcete-li stejný výsledek, ale s menším podrážděním, jsme pro cukrovou pastu nebo ještě šetrnější depilační krém.  

Luxusní péče o podpaží

Epilace podpaží 

A ještě tu máme klasické epilátory, které chloupky jeden po druhém vytrhávají. Ano, i s těmi můžete do podpaží. Ale nejlépe až v okamžiku, kdy už to s nimi umíte a bolest, kterou s sebou přináší, snášíte dobře na méně citlivých částech těla (třeba lýtkách).  

I tady pak platí peeling 24 hodin před, epilovat zásadně suché podpaží (mokré chloupky vyklouznou ze sevření pinzet epilátoru) a po ošetření natřít pečujícím krémem, mlékem nebo třeba kokosovým olejem. Když funguje na opruzeniny, proč ne na podrážděné podpaží? A ideální je na noc. 

Co když podpaží svědí?  

Příčin může být několik. Postup je ale jednoduchý: omyjte jej čistou vodou a nechte dýchat. Prohlédněte ho, a pokud vidíte souvislá zarudlá místa, chovejte se k nim jako k opruzeninám u miminek: natřete je ošetřujícím krémem. Do veder volte co nejvzdušnější outfity, žádné umělé látky. A zkuste hlídat, jestli kůže nereaguje na některé složky (jako je alkohol) v antiperspirantu. Možná je čas na změnu značky. 

Podráždění se po vytrhávání nevyhnete, ale peeling s hydratací eliminují opět riziko zarůstání chloupků nebo vznik poranění. A pokud trváte na strojku, podívejte se nejen na epilátory, ale i depilátory, které chloupky jen rovnoměrně a šetrně „sejmou“ hned u pokožky.  

Máme hotovo a hladké podpaží v létě udržíte bez potíží.