Přejít na hlavní obsah

Jak se zbavit nachlazení? Zavrtejte se do postele, dejte si vývar a vyspěte se do růžova

7. 1. 2023

Jana Uhlířová

Čtení na 5 minut

Nachlazení, zamilovanost a bohatství se prý před ostatními utajit nedají. S láskou a penězi vám teď neporadíme, ale pro boj s ucpaným nosem, bolestí hlavy a vlezlou únavou máme pár účinných triků a pomocníků, kteří váš organismus zase vrátí k plnému zdraví.

Dát si čaj se slivovicí a pořádně se přes noc vypotit? Napustit si plnou vanu horké vody a dýchat vůni eukalyptu? Nebo se zavrtat do peřiny s kuřecím vývarem? Rad na boj s nachlazením jsou mraky a každá rodina má pravděpodobně ten svůj osvědčený recept. Pojďme se tedy podívat, co a proč skutečně zabírá a jak nejlíp vybrat přípravky k léčbě nachlazení

Myjte si ruce a vyhýbejte se davům 

Jaká je úplně nejlepší léčba nachlazení na světě? No přece žádné viry vůbec nechytit! Proto si pravidelně a často myjte/dezinfikujte ruce a předměty, které používáte každý den – třeba mobil nebo klávesnici na počítači. Vyhýbejte se nemocným lidem (pokud to jde), případně noste roušku nebo respirátor tam, kde hrozí vyšší riziko výskytu onemocnění respiračních cest.

Klasicky to bývá MHD nebo pracovní kolektiv. Celý rok posilujte svou imunitu: Otužujte se, dostatečně spěte, zdravě jezte, užívejte vitamíny, omezte alkohol, nekuřte, hýbejte se a nestresujte. Však to znáte. A ruku na srdce, dodržujete to? Jestli ne, máme pro vás první pomoc!  

Příznaky nachlazení asi už důvěrně znáte také: Nejdřív vám je jen trochu „divně“ a jste unavení víc než jindy. Pak se obvykle přidá pálení očí, rýma, bolesti v krku a hlavy anebo i mírně zvýšená teplota. Nachlazení se objevuje většinou v rozmezí jednoho až tří dnů poté, co jste byli v kontaktu s virem.

Srazí zvýšenou teplotu a horečku

Víte, co pomáhá na nachlazení? 

Nachlazení vás přes všechno posilování imunity dostihlo? Práce a povinnosti velí rychle tělo něčím zaléčit, povzbudit a pokračovat ve zběsilém tempu. Neposlouchejte volání světa, ale svůj organismus. Pokud můžete, dopřejte si pár dní, kdy budete opravdu ležet v teple, odpočívat, pít hodně vody a bylinkových čajů. Dáte tak svému tělu šanci, aby se z nachlazení samo vzpamatovalo bez toho, aniž byste ho trápili přecházením nemoci. 

Psychosomaticky prý naše tělo nachlazením volá po odpočinku. Možná v běžném životě dostatečně nerelaxujete, neprojevujete emoce nebo si nestanovujete hranice. Rýma a kašel můžou také znamenat potlačený smutek nebo vztek.

Hodně spěte, dopřejte si zdravé, lehce stravitelné, ale výživné jídlo. Nejlepší je samozřejmě klasická slepičí polévka a kuřecí nebo jiné vývary. Naopak se zkuste vyhnout kořeněným, tučným a příliš sladkým pokrmům, vaše trávení by jen zbytečně zatížily. Ve zvýšené míře si dávkujte vitamín C a E, zinek, hořčík a echinaceu (podpoří imunitu). Pokud se zhoršuje kašel nebo máte horečku déle než tři dny, není od věci zajít k lékaři.  

Jak se rychle zbavit nachlazení? 

Co zabírá na rýmu 

I když se říká, že neléčená rýma trvá týden, zatímco léčená se u vás zabydlí na sedm dní, přesto existuje pár tipů, jak tělu ulevit a třeba se i nadechnout. Pozorujete první příznaky nachlazení? Pořiďte si Sinupret Forte – obsahuje 5 rostlinných extraktů k léčbě rýmy a tvorbě obranných látek. Sprej Otrivin zase uvolní ucpaný nos a uleví dýchání, jeho výhodou je, že jej můžou používat i lidé s citlivou nosní sliznicí.  

Nosní spreje vám umožní zase dýchat

Zklidní bolavý krk 

Na bolesti v krku se osvědčily Müllerovy pastilky s islandským lišejníkem bez cukru anebo  Müllerův sirup s vitamínem C a mateřídouškou, který zklidní hlasivky i hltan. Vyzkoušet můžete i unikátní kombinaci více než dvaceti extraktů z léčivých bylin, medu a vitamínu C v Dr.Weiss HerbalMed pastilky.

Devatero bylin proti nachlazení 

  • černý bez: stimuluje pocení, uvolňuje dýchací cesty
  • zázvor: pomáhá proti zánětům dýchacích cest
  • levandule: ulevuje při bronchitidě i astma
  • rýmovník: působí proti rýmě a ucpanému nosu
  • řepík: bojuje proti zánětům a odstraňuje chrapot
  • šalvěj: uvolňuje hleny a dezinfikuje
  • rakytník: povzbuzuje činnost plic a dodává vitamín C
  • heřmánek: má protizánětlivé účinky a pomáhá při kašli
  • tymián: působí proti zánětům a mírní kašel

Obnoví dýchání při nachlazení 

Dýchacím cestám uleví osvědčené přípravky s medem, břečťanem, jitrocelem nebo kalobou. Třeba ERDOHerbal medový sirup pomáhá díky extraktu z proskurníku a tymiánu, zatímco obsažený propolis a niacin zklidní sliznice. Bylinný sirup Galmed Jitrocelový extrakt podpoří vykašlávání a díky vitamínu C také imunitu a Kaloba 20mg zase účinně „zasáhne“, když už by se nachlazení blížilo zánětu průdušek. 

Bylinkové čaje pomáhají při nachlazení

Jak se zbavit nachlazení přes noc? 

Možná vám nemůžeme slíbit vyléčení úplně přes noc, ale rychle a efektivně většinou působí perorální roztoky s účinnými látkami. Jakmile pocítíte první příznaky nachlazení, zamiřte tedy do tepla, vypoťte se, pijte hodně bylinkových čajů a vody, nadopujte se vývarem, medem, křenem a česnekem. Zkuste inhalovat páru. Někomu pomáhá i ten zmiňovaný čaj se slivovicí. Dýchací cesty uvolní také tea tree olej, máta nebo eucalyptus. 

Dostihlo vás nachlazení v radostném očekávání a říkáte si, co můžete užívat na nachlazení v těhotenství? Zkuste se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem – sázkou na jistotu bývá heřmánkový čaj, Vincentka, nosní kapky anebo cucavé pastilky na bolesti v krku vhodné pro těhotné.  

Poradili jsme vám, jak se zbavit nachlazení? Tak hlavně, ať je brzy zase dobře!