Jak se zbavit lupů jednou provždy

22. ledna 2021notino.cz
Objevují se, aniž by o ně někdo stál, a často na sebe bohužel strhnou pozornost. Ano, řeč je právě o lupech. Dobrá zpráva je, že se lupů ve vlasech určitě dokážete zbavit. Musíte ale najít správnou příčinu jejich tvoření a tím pádem i to správné řešení. Zásadní je používat vhodnou kosmetiku a upravit některé návyky. Co jsou tedy tito nezvaní hosté zač a jak se jich nadobro zbavit?

Co jsou lupy?

Abyste mohli nad lupy zvítězit, musíte se nejdřív s nepřítelem co nejlépe seznámit. To, co vidíte ve vlasech, je odumřelá pokožka hlavy. Pomocí těchto malých šupinek vám pokožka dává najevo, že ji něco trápí. Lupy ve vlasech se totiž nikdy neobjeví jen tak a bývají projevem špatné péče nebo životosprávy.

Důležité je taky zjistit, jestli máte co do činění s mastnými nebo suchými lupy. Ty suché se objevují v podobě malých bílých šupinek a odlupují se od kůže i vlasů. Mastné lupy bývají větší, mají spíše nažloutlou barvu a drží se u pokožky hlavy. Jsou většinou spojené s rychle se mastícími vlasy a nadměrnou tvorbou mazu obecně.

Jak lupy vznikají

Příčinou lupů je přemnožení kvasinek vyskytujících se v pokožce. Kůže na to reaguje přílišným odlupováním a najednou se musíte potýkat s lupy. Přemnožení kvasinek může zapříčinit taky nadměrná produkce kožního mazu, ale existuje spousta dalších faktorů, na které je třeba se soustředit. Vaším úkolem je tedy zjistit, co tento řetězec odstartovalo a co způsobuje lupy právě ve vašem případě.

Jaké jsou ty nejčastější příčiny?

  • Nevhodná vlasová kosmetika
  • Přehnaná péče o vlasy – časté česání nebo používání příliš velkého množství vlasových přípravků
  • Špatná strava – převaha tučných, mastných a sladkých jídel, nedostatek vitaminů a minerálů
  • Časté fénování vlasů horkým vzduchem

Lupy a zvýšená produkce kožního mazu mohou ale také souviset s kožním onemocněním zvaným seboroická dermatitida. Projevy této nemoci často nejsou vidět jen na pokožce hlavy, ale i na obličeji. V případě, že máte důvod domnívat se, že jde o toto onemocnění, navštivte dermatologa.

TOP přípravky proti lupům

Ani tuto otázku není tak lehké zodpovědět. Stejně jako příčiny můžou být různá řešení. Taky se připravte na to, že problém nezmizí po jednom umytí vlasů. Ale vhodná kosmetika je rozhodně jedním z důležitých kroků a základem je najít nejlepší šampon proti lupům.

S mastnými lupy zatočí speciální šampon proti mastným lupům Vichy Dercos Anti-Dandruff – reguluje jejich tvorbu, zanechá vlasy lesklé a hebké, a navíc pomáhá proti nepříjemnému svědění.

Pokud hledáte šampon proti suchým lupům, vyzkoušejte Goldwell Dualsenses Scalp Specialist, jehož účinek posílíte i dalšími produkty ze stejné řady.

Šampon Alpecin Hair Energizer Aktiv Shampoo A3 bude bojovat nejen proti lupům, postará se taky o posílení vlasových kořínků a tím pádem o růst nových zdravých vlasů.

Není to ale rozhodně jediný způsob, jak se zbavit lupů. Šampony proti lupům můžete doplnit ještě o další vychytávky, které by vám mohly cestu k znovu krásným vlasům usnadnit.

Co na lupy kromě šamponu?

I když zbavení se nevzhledných šupinek je krásná představa, dali byste cokoli za to, aby vás pokožka přestala svědit? Vezměte si na pomoc kondicionér Bioderma Nodé K – pomůže šamponu odstranit lupy a vaši citlivou pokožku dokáže rychle zklidnit.

Jednou až dvakrát týdně můžete do péče zařadit i masku proti lupům Maria Nila Head and Hair Heal, která se vyplatí dvojnásob! Nejen, že posílí účinky dalších přípravků proti lupům, ale je speciálně určená i pro každého, koho trápí vypadávání vlasů.

Jestli nechcete nic podcenit, dejte šanci vlasovému toniku Eucerin DermoCapillaire nebo vlasovému peelingu Kérastase Fusio Apaisant, který odstraní odumřelou kůži i nahromaděné stylingové přípravky.

Suché i mastné lupy účinně zkrotí intenzivní 4týdenní kúra Kérastase Specifique, a navíc díky speciálnímu složení obnoví zdraví i pružnost vlasové pokožky.

Další možnosti, jak na lupy

Jak už jsme si řekli, proti lupům toho musíte dělat více než jen vyměnit produkty. Vezměte tento úkol zodpovědně a komplexně a věřte, že tím dříve budou vaše vlasy zase zářit a nebudete se bát vzít si černé tričko.

Co proti lupům pomáhá?

  • Snažte se umývat si vlasy méně často.
  • Pokožku hlavy při mytí zbytečně nedrážděte, spíš ji jemně masírujte.
  • Poctivě opláchněte všechny přípravky, ideálně vlažnou až studenou vodou.
  • Snažte se vlasy foukat co nejméně a vyvarujte se příliš horkého vzduchu.
  • Dbejte na pestrou a vyváženou stravu s dostatkem vitaminů a minerálů.
  • Zkoušejte se vyhýbat příliš tučným, mastným a sladkým pokrmům – taková jídla by neměla být pravidelnou součástí jídelníčku.

A teď už stačí jen začít! Doufáme, že jsme vám dodali dobré tipy, a hlavně kuráž boj s lupy nevzdat.

Přečtěte si více