Přejít na hlavní obsah

Jak se správně oholit bez podráždění a pupínků: Pomůže IPL, urea i zatínání svalů

3. 6. 2023

Jana Uhlířová

Čtení na 3 minuty

Krásná, hebká a hladká pokožka bez chloupků? Ano, prosím, po té toužíme snad všichni! A pupínky po holení nejsou žádná příjemná záležitost. Probrala jsem s dermatoložkou, jak tyhle minizáněty vlastně vznikají, jak jim předcházet i jak je léčit.

Jak dochází k zarůstání chloupků?   

„Mohou vznikat buď při holení, nebo i přirozeně – při náhodném zatočení rostoucího chloupku pod kůží,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Nina Koutná z Kliniky GHC Praha. Zánět ve folikulech a pupínky po holení může podporovat i přírodní depilace cukrovou pastou, častěji může vznikat i při větším pocení v těsném elastickém oděvu, třeba při sportu, nebo dlouhém sezení.   

Zmírní problémy se zarůstáním chloupků

Jak předejít pupínkům po holení?  

Celkový stav organismu (jako vrozené dispozice, hormony či psychika) má vliv na sílu chloupků a rychlost jejich růstu, ale i na potivost, kožní mikrobiom a imunitu. „V rámci prevence doporučuji přístrojovou depilaci – lasery nebo IPL –, protože při těchto moderních způsobech dochází k zarůstání chloupků po depilaci méně často než u holení, trhání chloupků či depilaci cukrovou pastou,“ vysvětluje dermatoložka.    

Jak je to možné? Jak u depilace, tak u světelných přístrojů dochází postupně ke ztenčení chloupků, zároveň se redukuje jejich růst a četnost. Pomoci mohou i zpomalovače růstu chloupků.  

Používejte sprchové gely s ureou, která kůži hydratuje a omezuje vznik keratinových zátek v ústích folikulů. Na trhu jsou i tělová mléka s ureou. Obvyklé bývá i zarůstání chloupků v intimních partiích. Tady mohou preventivně pomoci i mycí gely s probiotiky.

- Nina Koutná, dermatoložka 

Prevence proti pupínkům po holení

Jak léčit zarůstající chloupky?  

Drobný zánět vzniká v místě zarůstajícího chloupku okamžitě, i když ho nemusíte vidět. Když chloupek stále nemůže prorazit ven, zánět může pobolívat. „Pokud v této chvíli drobnou vyvýšeninku otevřete sterilní jehlou či natrhnete povrch pinzetou a místo vydezinfikujete, obvykle to ke zhojení stačí,“ popisuje dermatoložka.  

Pomoci může i aplikace roztoků s antibiotikem, pokud některý z těchto léků máte doma například na akné. Vhodnou dezinfekcí je i pasta Silvertan na noc, kterou stačí jemně vetřít, na den použijte jakoukoliv dezinfekci v roztoku či spreji bez jodu.  

Nešetrné mačkání pupínku jen na povrchu a příliš blízko ložiska může vést k rozšíření zánětu do okolí. „Opatrní buďte u zánětlivých ložisek v obličeji. Při nevhodném mačkání může kožní zánět přejít do hlubších cév.

- Nina Koutná, dermatoložka 

Zánět správně ošetřete  

Je zánět výraznější, místo červené a bolí? Aplikujte na noc „černou mast“ (Ichtoxyl®) a zalepte. „Mast vytáhne zánět, a pokud ráno bude v místě hnisavá čepička, můžete ji na povrchu otevřít sterilní jehlou či pinzetou, hnis jemně vymačkat tlakem z hloubky, nikoliv jen na povrchu, asi tři centimetry od projevu,“ radí dermatoložka. Místo vydezinfikujte a případně opět zalepte a ošetřete mastí.   

Jak na zarůstající chloupky

Pomoci může – podle místa zánětu – i zatínání svalů (kontrakce) dané partie. „Třeba svaly na stehnech či hýždích zkuste zatnout alespoň pětkrát, toto lze provádět několikrát během dne, jde jen o to vzpomenout si,“ říká Nina Koutná. Kontrakce zlepší metabolismus a prokrvení v daném místě a přispívají k hojení.  

Už víte, jak zabránit zarůstání chloupků? Dejte sbohem pupínkům po holení. Teď můžete do jarních a letních měsíců vtančit s krásnou, hladkou a hlavně zdravou pokožkou.