Teď už jsem moudřejší, takže vím, jak se opálit rychle a bezpečně i co dělat, aby mi bronzová pokožka dlouho vydržela. A to bez ohledu na metodu. Dopřávám si totiž slunění venku i v soláriu, ale nepohrdnu ani samoopalovacím krémem nebo sprejovým opálením ze salonu.
Jak se připravit na opalování venku a v soláriu
Opalování tělo celkově dost vysušuje, takže je určitě fajn organismus dlouhodobě hydratovat. Nejen dobře nastaveným pitným režimem, ale taky pravidelnou aplikací hloubkově hydratačního tělového mléka. Jednak bude díky této péči výsledné opálení rovnoměrné a intenzivnější, a navíc se zamezí předčasné tvorbě vrásek.
Pak je tu ovšem ještě několik dalších věcí, na které si před začátkem léta a během něj (anebo když se chystám do solárka) dávám pozor. Patří mezi ně hlavně:
- Víc karotenu a lykopenu v jídelníčku. Proč? Protože karoten podporuje opálení a lykopen posiluje kožní bariéru, čímž zvyšuje i její ochranu před UV zářením. Co se týče zdrojů lykopenu, jsem doslova posedlá vodním melounem a miluju taky guavu, papáju a rajčata. Jestli vám ani jedna z těchto potravin nelahodí, dejte si grep nebo červenou papriku. No a když přijde řeč na karoten, zaručeně nemusím připomínat mrkev, sladké brambory nebo máslovou dýni. Překvapivě ho ale najdete i ve špenátu, meruňkách, brokolici nebo hrášku.
- Peeling bez olejů. Skvělou podporou opálení, kterou si dopřávám den před samotným opalováním, je exfoliace obličeje a celého těla (u citlivé pokožky maximálně 1× týdně, u ostatních typů pokožky 2× týdně). Je to totiž parádní způsob, jak pokožku vyhladit, zbavit odumřelých kožních buněk a zajistit si tak dokonale rovnoměrné opálení. Vždycky si vybírám peeling, který neobsahuje oleje, protože samozřejmě chci, aby se do pokožky dobře vstřebal aktivátor opálení, kterým se namažu následující den.
- Urychlení opálení. Když jsem si na přípravách dala tolik záležet, v den D už stačí jen nanést krém na podporu opálení a po něm opalovák. Z aktivátorů si nemůžu vynachválit Institut Esthederm Sun Sublime Ultra-Nourishing Beauty Enhancer Care. Do kůže se rychle vpíjí, nelepí a během opalování o ni pečuje. Jako super bonus vidím to, že bronz viditelně zintenzivňuje a prodlužuje jeho výdrž. Ráda sáhnu i po spreji Ziaja Cocoa Butter s pečujícím kakaovým máslem.
- Širokospektrální UV filtr. Jakmile se aktivátor vstřebá, namažu se opalovacím krémem. Jsem světlejší typ, takže když se chci rychleji opálit, namísto svého běžného ochranného faktoru 50+ volím krémy s SPF 30.
Jak se rychle opálit na sluníčku
Dřív jsem si myslela, že top opálení dosáhnu, když se budu „opékat“ co nejdelší dobu a ideálně ještě v době, kdy je sluneční svit nejintenzivnější. Velká chyba! Melanin (který je zodpovědný za hnědnutí pleti) si totiž tělo vytváří asi jen 2 až 3 hodiny pobytu na slunci. Pak už opalování nemá smysl, protože si člověk jen zadělává na nepříjemnosti spojené s nadměrným sluněním, od dehydratace po úžeh.
- Méně, ale častěji. Vůbec nejlepší taktika, jak rychle zhnědnout, je trávit na slunci méně času, ale zato denně nebo obden. Já to dělám tak, že napoprvé na slunci strávím 15 minut a každý další den čas slunění o něco navyšuju, až dosáhnu svého maxima 30 minut. U solária zpravidla začínám na 2 minutách a při každé následující návštěvě k tomu přičtu minutu. Tmavší typy si pochopitelně mohou dovolit víc. Hlavní je, aby se člověk nespálil, protože pak musí řadu dní čekat, než se dá pokožka do kupy.
- Rovnoměrnost je základ. Abych se na slunci „nepřichytla“, v pravidelných intervalech se otáčím. A to nejen na břicho a záda, ale taky na boky, se zdviženýma rukama. V tomhle ohledu je vlastně nejlepší, když se můžu opalovat v rouše Evině, ale pokud to není možné, alespoň shodím ramínka plavek.
- Při sportu a u vody. Pak jsou tu ale dny, kdy se na slunci nechci jen několik minut „plácat“, ale chci se taky vykoupat, anebo si s přáteli zahrát plážový volejbal, u kterého se všichni pořádně zapotíme. To si pak dávám pozor na jednu zásadní věc: abych se opalovacím krémem namazala každých 30 minut a také vždy, když vylezu z vody.
- Péče po. Když jsem se sluněním hotová, zalezu si do koupelny, smyju ze sebe opalovák a namažu se pečujícím krémem na prodloužení opálení, který pěkně podpoří efekt předem naneseného aktivátoru. Skvěle se mi osvědčil hydratační krém pro prodloužení opálení Lancaster Tan Maximizer Soothing Moisturizer. Musím ale uznat, že ani balzám po opalování Clarins After Sun Soothing After Sun Balm nebo tělové máslo Tannymaxx Coco Me! Coconut nejsou špatná volba.
Jak se nejlépe opálit bez slunce
Když se chci opálit opravdu rychle bez ohledu na roční dobu, pohraju si se samoopalovacím krémem, anebo si skočím na nástřik do salonu. Tam totiž bezpečně vědí, jaký odstín opálení mi bude slušet nejvíc. Co se týče příprav a následné péče, podstatná je hlavně hydratace pokožky a peeling. Produkt totiž na hydratovanou a hladkou kůži přilne mnohem lépe, takže nemusím řešit případné fleky.
Takové opálení mi vydrží asi 9 dní. Po nich si dám opět peeling a dopřeju si další samoopalovací session, takže si nádherně opálenou kůži můžu dopřávat celoročně a bez obav, že se náhodou „připeču“. Abych dosáhla opravdu přirozeného vzhledu, samoopalovací krém nanáším aplikační rukavicí.