Přejít na hlavní obsah

Fyzioterapeutka radí: Proč a jak správně posilovat svaly pánevního dna

16. 7. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 6 minut

Svaly pánevního dna potřebují být v kondici, aby vás bavil sex, nebolela záda a inkontinence se vám vyhnula obloukem. A taky, aby se vám dobře dýchalo nebo chodilo. Víte ale, jak mají cviky na posílení pánevního dna správně vypadat? Více v rozhovoru s fyzioterapeutkou Michaelou Havlíčkovou z pražské Fakultní nemocnice Motol.

Než si budeme povídat, jak posílit pánevní dno, pojďme připomenout, co všechno tyto svaly ovlivňují…  

Pánevní dno má ve skutečnosti řadu funkcí. Kromě svěračové, která má vliv na udržení moči a stolice, podepírá orgány jako například močový měchýř nebo dělohu, aby se udržely ve správné pozici. Svaly pánevního dna spolu s břišními, zádovými svaly a bránicí také napomáhají správnému držení těla a asistují u dýchání. A u žen nesmíme zapomínat na to, že pánevní dno je též porodním kanálem. 

Povolené svaly pánevního dna pociťujeme my ženy především po porodu a bez ohledu na pohlaví všichni vlivem přibývajícího věku v kombinaci se sedavým způsobem života. Jako důsledek pak cítíme bolesti zad ve spodní části, vnímáme inkontinenci – hlavně tu stresovou, kdy neudržíme moč například během kýchnutí nebo zakašlání. Přichází špatné držení těla během stání i sezení, s tím související zhoršující se brániční dýchání. Výsledkem je i ztráta libida a u mužů, jichž se ochabování svalů pánevního dna také týká, i poruchy erekce.  

Kdybychom chtěli pánevní dno trénovat preventivně, aby k povolení nedošlo, v jakém věku začít? 

Svaly pánevního dna zčásti patří mezi tzv. posturální svaly a aktivují se tak v podstatě automaticky při každém pohybu nebo většině běžných denních činností. Proto jim nesvědčí sedavý způsob života a také nadváha. Neprospívá jim ani těhotenství či porod, stres a svaly negativně ovlivňují také některá onemocnění a hormonální výchylky. V součtu v ordinacích vídáme čím dál mladší ročníky. Preventivně je tedy vhodné zkusit svaly pánevního dna aktivovat několikrát za den v jakémkoliv věku.  

Venušiny kuličky pro posilování svalů pánevního dna

Nejčastěji se zmiňují Kegelovy cviky na pánevní dno čili stahování svalů jako při močení… Je to tak?  

Osobně používám termín „vtáhnout a stisknout“ svaly pánevního dna. Funguje dobře také představa „zavíjení květiny do poupěte“. Obecně by mělo dojít k liftu, mírnému zvednutí svalů směrem do břicha, a jemnému sevření konečníku a močové trubice. Pohyb si můžeme ověřit pohmatem, například při otírání toaletním papírem. S nácvikem Kegelových cviků začínáme zprvu v lehčích pozicích, třeba vleže. 

Kegelovy cviky lze provádět prý i během dne, kdykoliv… Kolikrát je potřeba je opakovat? 

Ano, například vestoje při čekání ve frontě, vsedě v práci a podobně. V tomto případě stačí například 1−3x denně, tři až pět „vtažení a stištění“. Pokud má někdo problémy s oslabením svalů, pak lze počet opakování postupně navyšovat na 30−80 stisků za den s respektováním únavy a důrazem na dostatečnou relaxaci mezi jednotlivými stisky. 

Co rada, která říká „přerušujte močení“? 

Nikdy! Tento manévr může v důsledku zvýšit riziko infekce močových cest. 

Skvělé jsou k posilování pánevního dna i Venušiny kuličky. Je to kouzlo snahy „udržet je v sobě“? 

Přesně tak, při snaze udržet kuličky se svaly aktivují samy.  

A když nevím, jak používat Venušiny kuličky? Čím začnu? 

Obvykle je stačí vložit do pochvy a postavit se, zkusit například zvednout jednu nohu, lehce s nimi podřepnout či poskočit, případně pár minut například uklízet, aniž by vypadly. Osobně pacientkám raději doporučuji různá vaginální závaží, která mají širší spektrum hmotností a velikostí. Ženy si tak mohou vybrat pomůcku, která odráží aktuální sílu svalů a zátěž postupně zvyšovat. 

Pokud se rozhodnete zkusit Venušiny kuličky, dobře vybírejte. Lehké, ale rozměrnější na začátek, menší, těžší, až budete mít nějaké zkušenosti. K dostání jsou Venušiny kuličky po jedné, ale také dvě nebo tři spojené do „zástupu“. I ty jsou ale spíše pro pokročilé. Stejně jako jejich varianta, vibrační kuličky nebo vibrační vajíčka. Na rozdíl od tzv. Kegelových kuliček (vaginálních závaží) v sobě ty Venušiny mají ještě jednu těžší kuličku uvnitř. A právě její pohyb dělá udržení vaginálních kuliček uvnitř celý proces náročnější. 

Posilování pánevního dna pro náročné

Také je důležité naučit se správně stát. My u toho ale mylně zatahujeme břicho a zatínáme pozadí… Co je ve skutečnosti potřeba udělat?  

Ano, správné držení těla je pro pánevní dno důležité. V optimálním případě se postavíme na levou a pravou nohu rovnoměrně, prsty jemně roztáhneme, váha je na patách i špičkách stejná, stejně jako na vnější i vnitřní straně chodidel. Kostrč jemně protáhneme směrem k patám, čímž se spona stydká lehce přitáhne vzhůru k pupíku, aniž bychom zatnuly hýždě, stehna či břišní svaly. 

Hrudník je opět přímo nad pánví a zátylek jemně vytažen vzhůru. Při pohledu z boku je tak ušní bubínek, rameno, hrudník, kyčelní kloub a kotník zhruba v jedné linii, ačkoliv svaly jsou uvolněné, bez nadměrného zatnutí. 

Posílení pánevního dna docílíte i obyčejnou chůzí. Nejlepší je na boso a v místech, kde se mění povrch, aby plosky nohou musely na jeho změnu reagovat. Každou takovou změnou dochází k přirozené aktivaci svalů pánevního dna. Můžete také zkusit speciální jóga cviky na posílení pánevního dna. Na internetu najdete spoustu jednoduché inspirace.

Hlavně neotálejte a začněte s cviky na pánevní dno hned. Pro tělo má každá minuta posilování blahodárné účinky. 

Vyberte si pomůcky pro posílení pánevního dna