Nejčastěji se zmiňují Kegelovy cviky na pánevní dno čili stahování svalů jako při močení… Je to tak?
Osobně používám termín „vtáhnout a stisknout“ svaly pánevního dna. Funguje dobře také představa „zavíjení květiny do poupěte“. Obecně by mělo dojít k liftu, mírnému zvednutí svalů směrem do břicha, a jemnému sevření konečníku a močové trubice. Pohyb si můžeme ověřit pohmatem, například při otírání toaletním papírem. S nácvikem Kegelových cviků začínáme zprvu v lehčích pozicích, třeba vleže.
Kegelovy cviky lze provádět prý i během dne, kdykoliv… Kolikrát je potřeba je opakovat?
Ano, například vestoje při čekání ve frontě, vsedě v práci a podobně. V tomto případě stačí například 1−3x denně, tři až pět „vtažení a stištění“. Pokud má někdo problémy s oslabením svalů, pak lze počet opakování postupně navyšovat na 30−80 stisků za den s respektováním únavy a důrazem na dostatečnou relaxaci mezi jednotlivými stisky.
Co rada, která říká „přerušujte močení“?
Nikdy! Tento manévr může v důsledku zvýšit riziko infekce močových cest.
Skvělé jsou k posilování pánevního dna i Venušiny kuličky. Je to kouzlo snahy „udržet je v sobě“?
Přesně tak, při snaze udržet kuličky se svaly aktivují samy.
A když nevím, jak používat Venušiny kuličky? Čím začnu?
Obvykle je stačí vložit do pochvy a postavit se, zkusit například zvednout jednu nohu, lehce s nimi podřepnout či poskočit, případně pár minut například uklízet, aniž by vypadly. Osobně pacientkám raději doporučuji různá vaginální závaží, která mají širší spektrum hmotností a velikostí. Ženy si tak mohou vybrat pomůcku, která odráží aktuální sílu svalů a zátěž postupně zvyšovat.