Důležité je vědět, jaké má růst zoubků projevy, protože právě ty jsou mezi maminkami hodně třaskavým tématem. A první zuby se klubou dlouho (klidně už od 4. měsíce) a často se s tím pojí komplikace. Vidíte zarudnutí na dásni, někdy i tváři. Děti mnohdy bojují s teplotami, rýmou, kašlem – takže vám nemusí zpočátku dojít, že se chystají první zuby. Ústní a nosní dutiny jsou ale natolik propojené, že i jediný zoubek může vyvolat příznaky připomínající nachlazení. Což vám potvrdí i pediatr.
Jak pečovat o první zoubky?
Pro usnadnění prořezávání dětských zoubků kupte miminku určitě kousátka. Využijte přirozenou potřebu dětí všechno strkat do pusinky a nechte jej okusovat masážní hračky, „kartáčky“ nebo kousátka připomínající dudlík. Vy si pak můžete pořídit tzv. prstový kartáček, což je silikonový návlek na ukazováček s jemnými masážními hrbolky, jakýsi úplně první kartáček. A jím pravidelně, klidně už od 4. měsíce, masírujte dásně a později přejíždějte i první zoubky, ať miminko zvykáte na ústní hygienu.
Doporučujeme při péči o dětské zoubky:
Revoluci představuje FOREO Issa™ Mikro, dětský sonický kartáček z přirozeně antiseptického silikonu, kterým můžete masírovat právě dásně při prořezávání zoubků a pak jej používat až do 4 let věku dítěte k samotnému čištění prvních zoubků jako elektrický zubní kartáček pro děti (respektive sonický kartáček pro děti).
Aby růst zoubků nebolel…
Ulevit při růstu zoubků mohou anestetické gely z lékárny, ale začněte klidně od bylinek. Saloos První zoubek představuje kompozici éterických přírodních olejů z levandule, heřmánku a rozmarýnu a je vhodný už od 9. týdne věku miminka. Na účincích přírody stojí i Kojenecký olej na zoubky Nobilis Tilia nebo zklidňující Curasept Primidenti Gel. Pomáhá také chlazení postižených dásní (tedy dejte oblíbené kousátko na chvíli do mrazáku).
Jak na čištění prvních zoubků?
Zpočátku i u prořezaných zoubků pokračujte prsťáčkem, několikrát denně. A až bude čas na dětský zubní kartáček, ten skutečný, držte se u výběru zásad: měkké nebo ultra měkké štětiny, ideálně hustě osázené a rovně zastřižené tak, abyste měli jistotu, že při stírání plaku ze zoubků setřete opravdu celou plochu zoubku a že kvůli „ozdobám“ a „vlnkám“ v hlavici kartáčku nic nevynecháte. Provádějte malé krouživé pohyby, na kartáček netlačte. A vždy ho nasaďte způsobem „půl na zub a půl na dáseň“ zhruba pod úhlem pětačtyřiceti stupňů.
Zkusíte dětský elektrický kartáček?
Ve světě dospělého čištění vedou trendy k elektrickým, potažmo sonickým zubním kartáčkům. A najdete je i v dětských variantách. Ani u klasického kartáčku ani u dětského sonického kartáčku nenechávejte čištění prvních zoubků na dětech. I po nástupu do školy platí, že rodiče alespoň dočišťují, protože děti šidí, co mohou a samy ještě čištění s dobrým výsledkem nezvládnou. Ideálně kontrolujte a dočišťujte do deseti let věku – hlavně při večerním čištění.
Pokud se zoubky důkladně nevyčistí, zůstává na nich plak, a to i v mezizubních prostorách a stoupá riziko, že se perličky mléčných zubů promění ve zkažené dětské zuby. Elektrický dětský kartáček bývá vybavený zábavnými aplikacemi – a už to zvyšuje šanci na správné čištění dětských zoubků. Jen se při výběru dívejte na doporučení podle věku dítěte.
Až dítě přejde na klasický jídelníček, hlídejte obsah cukru v jídle. Držte ho dál od džusů, sladkých limonád, perlivých nápojů a samozřejmě sladkostí typu sušenky nebo bonbony. Právě sladké pití a jídlo podněcují procesy podobné kvašení, které v ústní dutině podporují množení nežádoucích typů bakterií a vedou k narušování zubní skloviny – tedy k vyšší kazivosti dětských zoubků.
Elektrické kartáčky i ústní voda v dětských variantách:
NOTINO TIP: Aby děti čištění zubů nešidily, pořiďte jim pomocníka na měření času. MEDIBLANC KIDS Hourglass jsou malé přesýpací hodiny, které je budou bavit!
Dentální hygiena i pro děti
Čištění dětských zoubků můžete zakončit i dětskou ústní vodou. Je potřeba ale děti hlídat, je tu riziko, že by ji polkly. Proplachovat by měly alespoň dvacet vteřin. Nejdůležitější je ale pořád technika čištění. Proto se ‒ nejpozději, až bude venku všech dvacet mléčných zubů – objednejte s dítětem také na dentální hygienu. Dentální hygienistka zkontroluje kvalitu kartáčků, vhodnou pastu, ukáže techniku čištění dětských zubů. Pokud má vaše dítě zoubky rostlé blízko u sebe, může už v předškolním věku přidat také čištění mezizubních prostor. Probrat s ní můžete pak právě i volbu vhodné ústní vody a i to, kdy ji začít používat. Obvykle to dítě zvládne samo až od nástupu do školy.
Tak už máte všechny základní informace o tom, co obnáší růst dětských zoubků i postupy, jak o dětské zoubky pečovat. Teď už to chce jen důslednost a trpělivost, samozřejmě dvakrát denně.