Přejít na hlavní obsah

Co mít doma připravené po návratu z porodnice?

11. 5. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 5 minut

Okamžik, kdy kolem vás přestane poletovat zdravotnický personál a vy i s miminkem opustíte brány porodnice, někdo vnímá jako úlevu a někdo se trochu bojí, jak to dá bez profi podpory v zádech. Spolu s Markétou Zemanovou z Centra porodní asistence při FN Brno jsme dali dohromady základy péče o vás i novorozence po příchodu domů.

Nespěchejte, poznávejte se 

Minimálně do konce šestinedělí dělejte jen to, na co se cítíte. Když jste fit a žene vás to na procházky, choďte. Je-li vám slabo, není vám dobře psychicky, věnujte se jen odpočinku. Vaší nejdůležitější prací je teď zamilovávat se. Mateřská láska totiž nemusí přijít automaticky hned po porodu – ale klidně postupně. A vy musíte vědět, že i to je v pořádku. 

Čas investujte i do nastavování nového rodinného uspořádání, mluvte s partnerem a dopřávejte i jemu čas na postupné sžívání s miminkem. Vám tak automaticky vznikne prostor pro sebe.  

Jestliže zažíváte citelné propady nálad, plačtivost nebere konce, nebo máte dokonce hluboce depresivní stavy, svěřte se a požádejte o odbornou pomoc. 

Dotáhněte péči o poporodní poranění 

„Jestliže jste si z porodu odnesla poranění, pokračujte v péči, kterou jste nastartovala v porodnici. Nechte si i prodyšné síťované kalhotky a poporodní vložky. Obyčejné menstruační jsou často napuštěné spoustou chemie, která by vám, zvlášť s poraněním, nemusela prospět. A normální kalhotky by mohly vést k zapaření intimních partií a brzdit hojení,“ říká porodní asistentka Markéta Zemanová.  

Akcentujte intimní hygienu po porodu. „Choďte co nejčastěji do sprchy, nebojte se tam první dny i vykonávat malou potřebu, a začněte používat intimní mycí gel, který podpoří udržení optimálního poševního prostředí,“ doporučuje dál. Minimálně do doby vstřebání stehů používejte gel na hojení. 

Jste-li po císařském řezu, nezapomínejte na pravidelnou a láskyplnou péči dvojnásob. Měsíčková mast nebo šípkový olej či opět speciální gely urychlují hojení a po vyndání stehů masáž zintenzivněte. „V Centru porodní asistence máme také fyzioterapeutickou péči zaměřenou na jizvu po císařském řezu. Podobné služby určitě využijte nebo se po nich sama podívejte!“ vzkazuje porodní asistentka.  

Zkuste i homeopatika. Arnica montana je skvělá na únavu, kojení podporuje ricinus communis, spánkovou deprivaci lépe zvládnete s coculus indicus 15CH, apis mellifica pomáhá ulevit od otoků a paragrippe od bolesti při zánětu prsu.  

To nejlepší pro hygienu i péči o jizvy

Podporujte zavinování dělohy, pracujte na kojení 

Pořád ještě probíhá zavinování dělohy (možná cítíte jemné stahy v oblasti bříška). A vy jej můžete podpořit. Leháním na břicho, pokračováním v používání šátku rebozo, pokud ho máte (dá se i půjčit). „A máte-li ráda vonné oleje, je čas na geránium,“ doporučuje porodní asistentka Markéta Zemanová.  

Jestli si nevíte rady s kojením, podívejte se do našeho rozhovoru s laktační poradkyní! Ale hlavně se nebojte říct si o pomoct té, která za vámi bude moct dorazit domů. „Nebo se obraťte pro pomoc přímo do porodnice, kde jste rodila. V Centru porodní asistence totiž automaticky nabízíme i péči o ženy v šestinedělí,“ říká porodní asistentka s tím, že vám takové návštěvy pomohou „doprožít“ porod a vyrovnat se s tím, kde cítíte, že si nejste v něčem jistá.   

V rámci péče hrazené zdravotní pojišťovnou máte během šestinedělí nárok také na tři bezplatné návštěvy porodní asistentky u vás doma. Musíte jen požádat svého gynekologa nebo praktického lékaře o doporučení. 

Péče o novorozence na jedničku 

Doma naplno začíná i péče o miminko. Mezi dětskou kosmetikou nesmí chybět vlhčené ubrousky, krém proti opruzeninám, na které mimochodem skvěle funguje obyčejný 100% čistý kokosový olej (můžete ho použít i na hojení bradavek či promazávání jizvy po císaři). 

A fandíte-li eko udržitelnosti, pusťte se odvážně do látkování, na přebalování pořiďte domů pratelnou podložku, místo jednorázových ubrousků vždycky navlhčete jemnou žínku.  

Nezbytnosti na přebalování

Koupání a sprchování pro nejmenší 

„Nachystejte si koupelové přísady nebo tělové oleje a mléka pro hydrataci dětské pokožky. Volte jemné parfemace, co nejšetrnější složení,“ říká porodní asistentka. A k nezbytnostem připisuje teploměr do vaničky a jemnou dezinfekci Octanisept na pupík, který co nejvíce větrejte (na líh zapomeňte).  

„Při mytí se zaměřte na intimní hygienu miminka. Přímo na genitál u holčiček, pokud během dne můžete, vynechávejte vlhčené ubrousky. Voda a omývání budou vždycky lepší. A věnujte pozornost oblasti pysků a jejich promývání jako prevenci před srůstáním,“ vzkazuje Markéta Zemanová, podle níž to samé platí o chlapečcích a jejich předkožce. 

TOP koupací výbava

A zbývá už jen pár maličkostí… jako třeba nůžky na nehtíky (ty se stříhají, když miminko spí) nebo jemný kartáček na vlasy (pokožka hlavy miminek po narození často šupinatí nebo trpí přímo seboreou). Teď už to s miminkem dáte fakt na jedničku. 

Ještě pár kousků do výbavy

Od nás už víte všechno, péči o novorozence i o sebe po příchodu z porodnice zvládnete s naším návodem hravě! A kdyby ne, ptejte se kamarádek, maminek, nebo volejte porodní asistentku.