V otevřených botách sice chodidla lépe dýchají, jsou ale také zbytečně namáhána nevhodnou obuví a vystavována např. prachu z ulice nebo slunečnímu záření. Kůže tak trpí zvýšenou dehydratací, a pokud se o ni nepečuje, časem se objeví pnutí, zarudnutí, šupinatění a ztvrdlé paty, které mohou nepříjemně praskat, a navíc se podílet na nepříjemném zápachu nohou. Přitom mít chodidla pěkně pěstěná a hebká na dotek je snadné.
Top 10 triků, jak na ztvrdlou kůži na chodidlech
1. Obrušování je základ
Prvním krokem na cestě za měkkým nášlapem je pravidelné odstraňování zrohovatělé vrstvy kůže pemzou a pilníkem na chodidla. Ideální je nechat ztvrdlou kůži na nohou chvíli změknout při sprchování a poté ji (i několikrát týdně) obrušovat například elektrickým pilníkem na chodidla Scholl Velvet Smooth. Abyste kůži nezranili, rotační hlavice bude automaticky kontrolovat tlak a vypne se při příliš silném broušení. Voděodolnou variantu elektrického pilníku na paty můžete navíc pohodlně použít i ve vaně.
Díky specializovaným pemzám na nohy, jako je například sopečná pemza Magnum Natural, se můžete ve sprše postarat i o hrubší otlaky. Tvrdou kůži na patách a v oblasti bříšek masírujte kruhovými pohyby, dokud se hrubé místo nevyhladí. Abyste docílili sametově jemného povrchu, plosky pak ještě přebruste jemnější pemzou na paty, ručním pilníkem na chodidla nebo vyhlazovací hlavicí elektrického pilníku na nohy.
2. Sametový dotek
S perfektním vyhlazením chodidel pomůže i jemný mechanický peeling chodidel, kterým se můžete postarat také o odstranění odumřelých buněk kůže na nártech a kotnících. Podobného efektu dosáhnete procházkou naboso v písku, ale pozor – příliš horký povrch může plosky nohou spálit a vysušit.
3. Udržujte vlhkost
Aby zůstala kůže pružná, je třeba ji často promazávat specializovanou kosmetikou s hygroskopickými složkami, které na sebe vážou vlhkost – například krém na popraskané paty Scholl Cracked Heel. Stejně tak krém La Roche-Posay Lipikar Podologics viditelně redukuje mozoly, urychluje obnovu popraskané kůže na nohou a zjemňuje ji.
4. Extra porce hydratace
Suchým chodidlům a tvrdé kůži na patách můžete čas od času dopřát také solnou koupel nohou. Sůl pomůže dopravit vodu i do hlubších vrstev, kde ji uzamkne. Obdobnou službu odvedou také některé oleje, které se přidávají do vody, například mandlový, meruňkový, arganový či olivový. Lázeň by měla být příjemně teplá, příliš horká voda hydrolipidický film pokožky naopak naruší a vysuší ji.
5. Expresní záchrana
Potřebují-li vaše nohy velkou dávku okamžité hydratace, řešením jsou speciální ponožkové masky s vyživujícím účinkem. Stačí je pouze natáhnout na chodidla na určitou dobu (do 20 minut) a zábal se postará o hloubkovou hydrataci a vyhlazení kůže pat i chodidel.
Masky na nohy KORIKA SciBeauty, Scholl Expert Care nebo Neutrogena Norwegian Formula® CICA Repair obsahují důležité výtažky k bleskové obnově suché pokožky a zlepšení stavu ztvrdlých pat, jako jsou vitaminy A a E, urea, bambucké máslo, glycerin anebo oleje bohaté na omega 6 mastné kyseliny. Stačí pár minut relaxu, aby byly nohy zase jako v bavlnce.
6. Sloupněte to
Už jste slyšeli něco o exfoliačních ponožkách? Inovativní exfoliační masky na nohy k odstranění ztvrdlé kůže jsou napuštěné aktivními složkami – nejčastěji na bázi aktivních kyselin, které dokážou nohy zbavit odumřelých buněk a odstraní i značně ztvrdlou či hrubou kůži. Maska se nechá působit cca 90–120 minut a poté se nohy opláchnou vodou a osuší. Na první pohled jsou chodidla mnohem hebčí, ale „zázraky“ se dějí přibližně až po pěti či více dnech.
Stará pokožka se za čas totiž začne z plosek nohou postupně odlupovat. Délka celého procesu odlupování vrchní vrstvy odumřelých buněk (exfoliace) závisí na stavu chodidel před aplikací masky. Pozor, raději nic sami ručně neodstraňujte, nedoporučuje se ani broušení pemzami nebo elektrickými pilníky na paty. Olupující se místa se po čase sama odrolí. Protože může exfoliace trvat několik dní, naplánujte si ji dopředu.
7. Pod nebem bez mráčku
V otevřených botách se mohou spálit vaše nárty i strany chodidel. Pokud vás tedy čeká delší pobyt venku, nepodceňte namazání sluneční kosmetikou. Večer si pak plosky ošetřete krémem na nohy a kůži nártů i zbytku těla natřete například tělovým balzámem pro suchou pokožku Biotherm Oil Therapy Baume Corps, který hloubkově hydratuje a díky meruňkovému oleji napomáhá obnovovat strukturu suché pleti.
8. Dopování vitaminy
Věděli jste, že nedostatek vitaminu A může být nejen příčinou zhoršení zraku, ale také suché kůže a ztvrdlých pat? Nadměrné vysychání pokožky je jedním z mnoha příznaků jeho deficitu v těle. Bez vitaminu C zase kůže výrazně hrubne, „éčko“ se pak stará o její ochranu před volnými radikály.
9. Zasloužený relax
Dopřávejte chodidlům častější odpočinek ve zvýšené poloze. Čím déle stojíte na nohou, tím se koncové části hůře prokrvují a mohou trpět. V létě navíc končetiny otékají z tepla, proto je kůže napjatější a může mít tendenci více praskat.
10. Správné obutí
Za ztvrdlou kůží na chodidlech někdy stojí i nevhodný výběr obuvi. Abyste předešli nepříjemným mykózám, zapařování a hrubnutí pat, vyhněte se obloukem veškeré obuvi ze syntetických materiálů. Pocení plosek totiž může rohovatění kůže zhoršovat.