Přejít na hlavní obsah

Jak na správné čištění zubů? Zajistěte si dokonalý úsměv!

29. října 2020notino.cz
Čištění zubů je každodenní rutina, kterou se učíme už jako malé děti. Na to, jak si správně čistit zuby, ale spousta z nás přijde až v dospělosti. Technika čištění zubů je totiž nejen důležitá, ale taky ne úplně jednoduchá! Jste si jistí, že děláte všechno správně? My jsme se raději podívali na vhodné pomůcky a techniku krok za krokem.

Jak vybrat zubní kartáček

I když nám určitě udělá radost vybrat si zubní kartáček v oblíbené barvě, soustředit bychom se měli spíš na věci jako je velikost hlavičky, počet štětin a jejich měkkost. Vybírejte kartáček s menší hlavičkou – ta se zvládne lépe přizpůsobit tvaru jednotlivých zubů. Také se musíte zbavit pocitu, že tvrdší kartáček toho určitě víc vyčistí. Štětiny kartáčku by měly být naopak měkké, aby při čištění nepoškozovaly dásně.

Ideální kombinací všech těchto vlastností je kartáček Curaprox Limited Edition Japan – tato limitovaná edice rozhodně oživí každou koupelnovou poličku! Pokud jste si zvykli na elektrický zubní kartáček, doporučujeme Philips Sonicare DiamondClean 9000 White HX9911/27, který funguje na principu sonických vibrací – nejen, že perfektně vyčistí zuby, ale také namasíruje a prokrví dásně.

Méně je někdy více

Jedním kartáčkem to ale zdaleka nekončí! Správnému čištění zubů totiž pomáhá i jednosvazkový nebo mezizubní kartáček. Jednosvazkový TePe Compact Tuft má extra malou hlavičku, a proto se krásně dostane na hůře dostupná místa, například na zadní zuby nebo vnitřní stranu zubů.

Těmi nejmenšími, ale neméně důležitými pomocníky, jsou pak mezizubní kartáčky. Důležité je vybrat správnou velikost a těch často potřebujeme hned několik kvůli rozdílné velikosti zubních prostor. Proto je ideální pořídit si balení s různě velkými kartáčky jako je TePe Extra Soft.

Jak si čistit zuby mezizubním kartáčkem

S těmito kartáčky odstraníte zubní plak z mezizubních prostor jen tehdy, když kartáček opravdu vyplní celý prostor mezi zuby. Můžete mít sklony vybírat si menší kartáčky, než potřebujete, ale čištění mezizubních prostor potom není tak efektivní. Technika je ale docela jednoduchá! Kartáček zasouvejte ve směru od dásně jemně do mezizubního prostoru – stačí jeden tah tam a zpět a opakovat, to je celé.

Samozřejmě nezapomínejte střídat velikosti kartáčků. Pokud jde kartáček do prostoru moc lehce, možná byste potřebovali větší, zároveň byste ho ale neměli strkat mezi zuby silou. S výběrem velikosti, technikou nebo s tím, jak často měnit mezizubní kartáček, se určitě obraťte na dentálního hygienistu.

Čištění zubů se zářivým výsledkem

Přiznejme si, že pro zubní kartáčky jsou pravidla výběru docela přísná, u pasty máme ale daleko víc možností! Sice to nikdy nebude jako nákup oblečení, ale zářivý úsměv je přece hezčí než kdejaké šaty. Jestli máte citlivé zuby, a i přesto hledáte pastu s bělicím efektem, sáhněte po Opalescence Whitening Sensitivity Relief, která je vhodná pro každodenní použití.

Výborný účinek má i bělicí zubní pasta MEDIBLANC Whitening, která navíc posílí odolnost vašich zubů. Díky přírodním ingrediencím nepění, tak se nelekněte, s účinností to nemá nic společného! Trošku návykovou se pak může stát Marvis Cinnamon Mint – nejen díky skvělému bělícímu efektu, ale taky díky její skořicové příchuti.

Jak správně čistit zuby

Tak co, máte všechny pomůcky, které potřebujete? Tím pádem už se můžeme podívat na správnou techniku čištění zubů.

  • Kartáček přiložte jednou půlkou na zub a druhou na dáseň v úhlu 45 stupňů – ano, úhel je opravdu důležitý.
  • Začněte dělat malé a krouživé pohyby – čistíte tak zuby i dásňový žlábek. Kromě těch krouživých provádějte kartáčkem i pohyby zespoda nahoru, kterými dobře odstraníte zubní plak.
  • Kartáček držte opravdu lehce, pokud budete moc tlačit, můžete si poškodit dásně.
  • Tímto způsobem si vyčistěte celou přední část horního i dolního patra, stejnou pozornost a péči věnujte i zadní části všech zubů.
  • Pak postavte kartáček přímo proti plochám stoliček a opět krouživými pohyby vyčistěte.
  • Všechny zuby pak dočistíte jednosvazkovým kartáčkem a mezizubní prostory mezizubními kartáčky.
  • Mezizubní prostory můžete dočistit ještě dentální páskou Oral B Satin Tape.
  • A poslední krok? Zbytků bakterií se zbavte ústní vodou Ecodenta Expert Extraordinary Whitening.

Napadá vás ještě, jak dlouho si čistit zuby? Zapomeňte na pravidlo tří minut. Musíte čistit, dokud nebudete mít všechny kroky hotové! Po vyčištění si zkuste zuby přejet jazykem – pokud budou úplně hladké, jste u cíle. Důležité ale je, že jenom z článků se správnou techniku čištění zubů nenaučíte. Měli byste ji konzultovat se svým dentálním hygienistou a pravidelně ji trénovat. Vaše zuby vám budou opravdu vděčné.

Přečtěte si více