Taky se vám líbí, když někdo při úsměvu ukáže zdravé, čisté a bílé zuby? Že se vás to netýká a raději se zuby moc nechlubíte? Základ správné péče o zuby najdete přímo ve své koupelně každý den. Ano, je to jejich správné čištění. Poradíme, naučíme!
Jak si správně čistit zuby
Čištění není věda, přesto při něm můžeme dělat chyby. „Zuby je potřeba si čistit dvakrát denně a zejména večer. Na čištění používejte měkké kartáčky s rovným zástřihem vláken,“ doporučují shodně Lucie Rozsypalová, DiS. a Štěpánka Reslová z ordinace dentální hygieny Zub & Dáseň. Je na vás, zda si vyberete manuální či elektrický kartáček.
A jak na to, abyste zuby opravdu dobře vyčistili a nejen nějak „pošmrdlali“? „V ordinaci učíme dělat kartáčkem spíše krouživé či vibrační pohyby. Dbejte na to, aby byla vyčištěna opravdu celá plocha zubů, optimálně tak, aby hlavice kartáčku při čištění vždy přesahovala až na dáseň,“ popisuje odbornice.
Čistěte si zuby, televize počká
Taky to určitě znáte: sledování televize, příprava věcí na následující den a podobně u čištění zubů. Není to ale zvyk, za který vás zubař nebo dentální hygienistka pochválí. „Některá místa pak při čištění můžete opomenout nebo nevyčistit důkladně. Zánět dásní a kazy vznikají rychle, proto je třeba se na čištění zubů soustředit,“ vysvětluje Lucie Rozsypalová. Když můžeme vědomě a všímavě jíst, spát nebo se procházet po lese, tak zvládneme i vědomé čištění zubů.
A čištění zubů půjde (skoro) samo
Když máte problém…
Děláme při péči o zuby ještě další chybu, která by nás mohla stát jejich zdraví a způsobila depresi při placení u zubaře? „Bohužel se stále setkáváme s názorem, že záněty dásní nebo paradontózu si můžeme doma vyléčit sami pomocí volně prodejných přípravků. To tak opravdu nefunguje,“ vysvětluje dentální hygienistka. Pokud vás trápí krvácení dásní, tvorba zubního kamene, viklavost zubů či zápach z úst, objednejte se do ordinace stomatologa nebo dentální hygienistky. A opravdu hned.
K zubaři zamiřte, pokud jsou zubní krčky obnažené a citlivé. K tomu vede hned několik důvodů, třeba i zánětlivé procesy. Doma situaci vlastními silami nevyřešíte.
Jak vybrat mezizubní kartáček
Další častou chybou bývá, že si člověk sám v dobré víře vybírá velikosti mezizubních kartáčků. „Když si kartáček vyberete sami, nemusí odpovídat realitě, tedy velikosti, kterou potřebujete,“ pokračuje odbornice. „Příliš malý mezizubní kartáček nedokáže mezizubní prostor vyčistit dostatečně, příliš velký zas může poškozovat dáseň nebo sklovinu zubu.“ S výběrem vhodných mezizubních pomůcek by vám opět měla pomoci dentální hygienistka nebo zubní lékař.
„U stěsnaných zubů zejména v předních úsecích chrupu často sáhneme spíše po zubní niti. Naopak u mezizubních kartáčků málokdy stačí jedna velikost a je často nutné vybrat velikostí víc,“ popisuje Štěpánka Reslová. Sama se snaží nevybírat klientovi více než tři velikosti, aby ho od čištění neodradila.
Okouzlete dokonalými zuby a svěžím dechem
Intuitivní čištění
„Věříme, že mezizubní čištění je hodně i intuitivní záležitost, než aby od nás dostávali klienti obrázkové manuály, kde a jakou pomůcku mezizubního čištění použít,“ vypráví odbornice na dentální hygienu. Vždycky se proto snažte při čištění použít takový mezizubní kartáček, abyste cítili, že po jeho zavedení čistíte přilehlé plochy zubů. Pokud ne, tak je kartáček moc malý.
Nejdřív k odborníkovi, pak domácí péče
Rozhodli jste se teď začít používat mezizubní pomůcky opravdu pravidelně, tedy tak, jak si pokaždé slibujete, když odcházíte ze zubní ordinace? Nejdřív se objednejte na dentální hygienu. Efektivní domácí péče totiž může začít až ve chvíli, kdy budou mezizubní prostory zbavené zubního kamene a nánosů, které nejste doma schopni odstranit sami.
Investujte hlavně do kartáčků
Dokonalé vyčištění zubů je podle odbornice vždy o manuální práci, tedy o použití kartáčku a mezizubních pomůcek. Vše ostatní vám může tento proces pouze zpříjemnit. Ústní sprcha tak může být fajn pomocníkem při čištění můstků nebo jako final touch po vyčištění mezizubních prostor. Základní pomůcky pro čištění nenahrazuje.
Ústní voda je zase takový ústní deodorant. „Pomůže vám se cítit příjemně, osvěží dech. V některých případech může zubař doporučit ústní vodu k rychlejšímu hojení, ale samy o sobě nemají tyto pomůcky větší význam. Investujte raději do základních pomůcek čištění, jako jsou kartáčky a mezizubní pomůcky,“ doporučuje Lucie Rozsypalová.
Už víte, jak na správné čištění zubů i mezizubních prostor? Zkuste si to dát za úkol jako součást pravidelné večerní rutiny. Pár minut navíc, a vaše zuby vám poděkují!