Přejít na hlavní obsah

Jak na rozšířené póry? 10 nejúčinnějších triků

12. 2. 2020

notino.cz

Čtení na 5 minut

Pórů se nikdy nezbavíte, jsou totiž přirozenou součástí pokožky. Neznamená to ale, že nelze dosáhnout toho, aby byly čisté a téměř neviditelné! Poradíme vám deset účinných triků, jak póry stáhnout a dosáhnout tak hladké, hebké a matné pokožky.

Naše kůže skrze póry dýchá a vylučuje kožní maz i škodliviny. Pokud jsou hormony v rovnováze, maz projde pórem bez problémů ven a takřka neznatelně se rozprostře po celém obličeji, aniž by páchal škody. Problémy však vznikají, když kožní žlázy produkují kožního mazu příliš. Jeho nadbytky se pak mísí s odumřelými buňkami kůže i vnějšími nečistotami, čímž se pór ucpe a dojde k jeho rozšíření. Černou barvu má pak kvůli oxidaci na vzduchu.

S kým máte tu čest

Neblaze proslulé černé tečky, komedony, se nejčastěji objevují na smíšené až mastné pleti a boj s nimi je většinou k uzoufání dlouhý. V Americe existuje dokonce už i termín pro nadměrný stres z rozšířených pórů. Říká se mu porexia. My v Čechách je zas tak moc neřešíme, přesto se ale objevují lidé, kteří si až posedle drhnou tvář ve snaze se černých teček zbavit.

Proč to nejde?

I když se zdá, že obyčejné mytí může pomáhat, pouhé oplachování vodou nic neřeší. Nakonec skončí vysycháním kůže, což mozek chápe jako nový impulz pro zvýšení tvorby kožního mazu, takže začarovaný kruh jede od začátku. Existuje nicméně hned několik prověřených tipů, jak póry na obličeji vyčistit a těšit se z krásné pleti.

Top 10 triků, jak na stažení pórů

Čištění je základ

Ať už se líčíte, nebo ne, nikdy nezapomínejte večer a ráno pleť čistit. Ačkoliv uléháte dobře odlíčená, přes noc se vaše pokožka detoxikuje, takže potřebuje péči i po probuzení. Aby zůstala svěží po celý den, dopřejte jí čas od času spršku heřmánku a niacinamidu (forma vitaminu B3) z čisticího pleťového spreje Revolution Skincare Niacinamide. Tyto látky pomohou regulovat maz v pokožce a podpoří stažení pórů.

Produkty s niacinamidem

Účinní pomocníci

Často stačí téměř neviditelná šupinka staré kůže, aby se pór ucpal. S mastnou nebo smíšenou pletí je tedy třeba se věnovat pravidelně peelingu. Tvář nemusíte obrušovat jen abrazivními čisticími přípravky, dobře poslouží i jemné mechanické nebo elektrické kartáčky na obličej, které pomáhají rozšířené póry hloubkově čistit a prokrvovat pokožku. Bonus je, že se s jejich pomocí dá nanášet i kosmetika na rozšířené póry.

Opatrně s doteky

I když dbáte na hygienu, ruce se jen hemží bakteriemi. Pokud si neustále saháte do obličeje, zvyšujete pravděpodobnost zanášení pórů.

Zinek pomáhá

Kosmetická přísada v podobě oxidu zinečnatého – mikropigmentu minerálního původu – má antiseptické a póry stahující vlastnosti, kterými aktivuje obranné mechanismy a hojivé procesy pleti. Co třeba vyzkoušet lehký hydratační krém na póry a proti lesknutí pleti Bioderma Sébium Mat Control ?

Dočasné řešení

Jestliže chcete rozšířené póry na nose nebo tvářích dostat rychle pod kontrolu, pomůže jednorázová čisticí náplast, například Holika Holika Pig Nose Bleack Head. Nalepíte ji a po seschnutí jednoduše strhnete. Ještě efektivnější bude, když před touto procedurou tvář napaříte přiložením nahřátého vlhkého ručníku, díky kterému se póry otevřou a nečistoty lépe na náplast přilnou.

Masky proti černým tečkám

Maskujte se. 

Pleťové masky zbavují povrch kůže přebytečné mastnoty, ale také zrohovatělých odumřelých kožních buněk. Pro tento účel jsou vhodné slupovací gelové masky na rozšířené póry, jako třeba Revolution Skincare Pore Refining Peel, asijské černé masky na póry s aktivním uhlím a přípravky s obsahem léčivých jílů.

Dejte si záležet na výběru textury
Pleť se sklony k rozšířeným pórům má postupem času mnohem hrubější povrch než normální pokožka. Jenže hutné výživné a mastné krémy problém ještě zhorší. Paradoxně pomáhají lehounké emulze, vyhlazující séra na rozšířené póry, jako je Lancôme Visionnaire a svěží gelové textury, kterou má například korekční péče Vichy Normaderm Phytosolution. Nemastné složení na bázi vody totiž neucpává póry a snižuje jejich viditelnost.

Častěji perte 

Každou noc je vaše tvář ve styku s polštářem. Věnujte tedy pozornost i povlečení a měňte ho pravidelněji. O nutnosti mít v koupelně zvláštní obličejový ručník snad není ani třeba mluvit. 

Buďte ve skluzu 

Rozšířené póry na tvářích a nose se dají řešit i „přírodně“, například když přes postižená místa přejíždíte kostkou ledu. Kůže se téměř okamžitě stane pružnější, zmizí nadbytečný maz a póry se stáhnou. 

Na konec a konečně! 

Věnujte pozornost svému životnímu stylu i tomu, co jíte. Nezdravá strava, málo vitaminů stejně jako přemíra alkoholu, kouření nebo nadměrný stres se vám do obličeje vepíšou mnohem hlouběji než odžité roky. 

Čisticí kartáčky na pleť