Přejít na hlavní obsah

Udělejte si náskok před Vánoci! Víte, jak uklidit a k tomu vyčarovat útulnou podzimní atmosféru?

26. 9. 2022

Jana Uhlířová

Čtení na 5 minut

Doma teď trávíme čím dál víc času, proto je fajn vytvořit si prostor, kde nám bude hezky a příjemně. Poradíme vám, jak se nenechat zahltit věcmi a vyčarovat si doma kouzelnou atmosféru, aniž by to vyčerpalo vás nebo vaši peněženku. A jak efektivně uklidit byt nebo dům.

Jak se doma cítíte? Užíváte si prostor kolem sebe a slouží vám? Nebo jste zahlcení věcmi? Pokud jste ještě nepropadli zázračnému úklidu podle Marie Kondo, tedy třídění a vyhazování věcí a následné organizaci, pak je možná ten pravý čas se na domov zaměřit teď. Podzimní úklid je totiž stejně důležitý jako ten jarní a pomáhá nám připravit naše hnízdo na příchod zimy. Navíc si vytvoříte skvělý náskok před Vánoci. A to není k zahození. Narozdíl od spousty věcí doma.  

„Domov na podzim je jiný než v létě, možná v něm trávíme více času, ale ruku v ruce s tím jde i více činností a často i více nepořádku a věcí. Proto je fajn na se na podzim pustit do většího třídění, hlavně oblečení, aby se našemu domovu odlehčilo ještě před tím, než do něj přidáme zimní bundy a boty,“ doporučují Markéta Popovičová a Míša Kramolišová z projektu mamami.cz. A třeba na chodbě nechte jen to, co v daném ročním období skutečně používáte.  

Slouží vám pokoje, nebo vy jim? 

Podle Markéty a Míši se teď můžete zaměřit kromě ložnice a obýváku i na koupelnu, komoru nebo kuchyň a zjistit, zda některých věcí nemáte moc a zda je vůbec chcete mít. „Můžete udělat malou revizi vašeho příbytku, a uvědomit si, jak v něm skutečně trávíte čas,“ říká Markéta. Slouží vám místnosti a pokoje opravdu k tomu, co v nich děláte? Takové zamyšlení poslouží jako hezká možnost užít si „návrat domů“, podívat se po letním cestování na domov z nadhledu a pustit se s podzimem do změn.  

Delší večery, brzká tma a dýňové latté…. je jasné, že právě s přicházejícím ročním obdobím přijde i větší touha po útulnosti. Sledujeme trendy a sociální sítě a pokukujeme po hebkých dekách, plápolajících krbech a vonných svíčkách. „My moc rády domov spojujeme s našimi smysly, ta útulnost se s nimi krásně propojuje,“ potvrzuje i Míša.  

Pryč s nesmysly, zaměřte se na smysly 

Zkuste si tedy teď představit pět základních smyslů, a uvědomit si, který je pro vás tím hlavním. Je to vůně, chuť, hmat, pohled nebo sluch? Tím začněte a věci, které baví vaše smysly, vneste do vašeho domova. Pak je na vás, jestli se zaměříte více na polštářky a deky nebo vůni jídla či vonné oleje a svíčky. „Pro někoho je příjemné dívat se na podzimní fotky věnce na dveřích, pro jiného bude důležité zabalit se do příjemné deky. A pokud podzim milujete, tak si ho můžeme vychutnat opravdu všemi smysly,“ doporučují Míša s Markétou.  

Magická svíčková 

Víte, že každá barva svíčky něco vyjadřuje? Bílá čistí prostor a přináší nové začátky, zelená naláká štěstí a prosperitu, červená vykouzlí sílu a vášeň, růžová prospívá sebelásce a odpuštění a žlutá přináší radost a pomáhá učení. 

Jak uklidit doma na podzim? 

Využijte posledních teplých dnů a sluníčka k důkladnému vyčištění záclon, závěsů, pohovek nebo koberců. Vyperte i deky, ložní povlečení a přehozy na postel. Umyjte okna. Zorganizujte si kuchyň tak, aby se vám v ní příjemně vařilo, a zbavte se všeho nepotřebného – náčiní, jídel z mrazáku (podivuhodné sáčky, kde obsah jen odhadujeme) a ze spíže. Že je ten seznam úkolů nějaký nekonečný?  

To je ale i úklid domova – je jako živý organismus. Jak se vyrovnat s tím, že vlastně nikdy není hotovo? „Domov je soustavná a nikdy nekončící práce, kterou můžeme milovat, ale taky docela dobře nenávidět,“ potvrzují Markéta s Míšou. A rozdíl mezi těmito dvěma extrémními póly dělá podle ní jedno malé a nenápadné slůvko PROČ.  

Pokud je pro vás domov jen domácnost, kterou je potřeba pořád uklízet, pak cesta k vyrovnanosti bude znamenat mávnutí rukou a prohlášení ve smyslu, že na světě jsou důležitější věci. Pokud se ovšem na domov začnete dívat jako na jedinečný prostor, který odráží vás a životní styl a začnete o něj pečovat proto, že se chcete cítit dobře, pak i úklid nebo uspořádání věcí dostane nový rozměr. „Ve chvíli, kdy znáte své PROČ, snadněji a s radostí můžete hledat cesty k tomu JAK,“ doporučují odbornice  

Malé tipy s velkým účinkem

  • kapky, skvrny a drobky ukliďte nebo setřete hned 
  • ustelte si v okamžiku, kdy vstanete 
  • uklízejte už během vaření 
  • umyjte dřez každý večer 
  • dejte věci na jejich místo, když odcházíte z pokoje 
  • večer po použití koupelny umyjte umyvadlo i zrcadlo 

Z domu vykouzlete domov 

Tvořte tedy domov tak, aby to bylo místo, kde se budete cítit dobře, kde můžete relaxovat po celém dni, místo, které vás dělá šťastné i přes jeho nedostatky, a kde dobijete baterky jak emoční, tak fyzické i sociální. „Náš domov totiž není jen byt nebo dům, ale odráží náš stav, to, kde právě jsme, do čeho investujeme, na čem nám záleží,“ říkají Markéta s Míšou.   

Tvořit domov, který si zamilujete, totiž není o neustálém uklízení, ale spíš o tom, jak chcete prožít každý den a okamžik, jak se cítíte a co vám dělá radost. Ať už jsou okna umytá, anebo zrovna ne.  

Jaké vůně vám pomůžou zútulnit váš domov?