Přejít na hlavní obsah

Jak na podporu imunity?

1. 3. 2022

notino.cz

Čtení na 7 minut

Taky patříte do té skupinky lidí, která to s imunitou úplně nevyhrála a nachladí se hned, když otevře okno? Trápí vás v chladných měsících chřipky, záněty dýchacích cest a podobné nepříjemnosti až moc často? Pak je asi čas zamyslet se nad tím, jestli si imunitu neoslabujete sami. To, jak se k tělu chováme, má totiž na náš imunitní systém zásadní vliv. Já se snažím držet se rutiny, díky které se cítím dobře, a omezovat svoje zlozvyky na minimum. Pojďte do toho se mnou!

Jak se projevuje oslabená imunita? 

Imunitní systém zabraňuje vniknutí škodlivých látek do našeho organismu, a tak nás udržuje naživu. Když mám imunitu oslabenou, moje tělo má nižší schopnost bránit se virům, bakteriím a dalším látkám. 

Měli bychom zpozornět, když trpíme dlouhodobou únavou, máme problémy s trávením nebo se nás až příliš často najde nějaká nemoc. To jsou totiž nejčastější (ne jediné) známky toho, že máme oslabenou imunitu. Co všechno může být naší „red flag“? 

  • Ztráta energie až malátnost, přesto, že máte dostatek spánku,
  • stálý pocit vyčerpání,
  • žaludeční nebo střevní problémy,
  • bolesti břicha, zácpy nebo průjmy,
  • opakující se nachlazení, angíny nebo například chřipky.

Co dělat pro posílení imunity

Jasně, imunita je spojená s naší genetickou výbavou, která její kvalitu ovlivňuje. Ale každý z nás má určitě spoustu špatných návyků, o kterých možná ani neví. Právě ty můžou negativně ovlivňovat imunitní systém. To, jak žijeme, má na imunitu velký vliv. A je taky jen na nás, jestli jsme ochotní přizpůsobit životní styl tomu, abychom byli dlouhodobě spokojení a zdraví. Já věřím, že ano! Takže jak zlepšit svou imunitu? 

Pořádně se vyspěte 

Spánek je podle mě nejlepší věc na světě. Jste v tom se mnou? Spánek má vliv na naši náladu, hladinu stresu, zkrátka na fungování celého našeho těla včetně imunitního systému. Co všechno můžete zkusit, abyste zlepšili jeho kvalitu?

  • Spěte dostatečné množství hodin. Někomu stačí hodin šest, někomu devět, to už je na vašem uvážení.
  • Vstávejte a choďte spát každý den ve stejnou dobu. Ptáte se, co s víkendy? Samozřejmě, že si můžete přispat, ale vstávat v neděli v 10 hodin a v pondělí v 5 hodin neovlivní váš rytmus zrovna pozitivně.
  • Nejezte těsně před spaním a v odpoledních a večerních hodinách už nepijte žádné nápoje s kofeinem.
  • A teď nejtěžší věc pro celou moji online generaci: Zkuste alespoň hodinu před spaním odložit počítač a mobil a nekoukat do obrazovky. Vezměte si radši knížku nebo si poslechněte podcast.

Omezte své neřesti 

Další velká výzva je tady. Ale jak opakuju zas a znovu, stojí to za to! O kouření a jeho dlouhodobých následcích především na dýchací soustavu asi ani nemusím mluvit. Alkohol zase narušuje mikroflóru ve střevech, což ovlivňuje imunitní systém jater. 

Zamyslet bychom se měli i nad tím, kolik vypijeme denně kávy nebo energetických nápojů. Nápoje (případně jiné formy stimulantů) s kofeinem totiž zvyšují množství vyplavovaného stresového hormonu – kortizolu. 

TIP: Zkuste se vyhnout krátkodobým detoxům, po kterých se vrátíte k vaší běžné rutině. Raději se zlozvyku zbavujte postupně a pomaleji. Pro tělo to nebude takový šok a lépe se smíří s tím, že už mu nedodáváte „oblíbené“ látky.

Pracujte se stresem 

Když jsme dlouhodobě ve stresu, zbytečně si zvyšujeme riziko onemocnění. Naše tělo totiž nereaguje tak rychle a výrazně na možnou hrozbu a pustí ji k sobě snadněji. 

Jak se ale stresu zbavit? V tomhle případě je pro mě až skoro nemožné poradit obecně, každý z nás má jinou hladinu stresu a úplně jiné faktory, co stres ovlivňují. Pokud jste ale ve stresu dlouhodobém, zkuste si pojmenovat právě to, co ho způsobuje. Je to práce, nebo třeba nějaký vztah? Až pak můžeme na omezení stresu pracovat. 

Když přijde naopak nějaký krátkodobý stres, vyzkoušejte například dýchací techniky, které vám pomůžou se uklidnit, nebo jakoukoli formu vědomé relaxace, která vám dělá radost. 

Hýbejte se

Cvičení je lék! Nepomáhá nám totiž jen po fyzické stránce, ale i po té psychické. Nejen, že zlepšujete výkonnost našich orgánů, ale při cvičení taky vyplavujeme endorfiny, tedy hormony štěstí. Fyzická námaha prostě zlepšuje náladu a pomáhá nám zůstat fit! To vše má na naši imunitu vliv. 

A když nejste z žádného sportu úplně odvázaní? Tak si vyjděte každý den alespoň na procházku na čerstvém vzduchu. 

Jezte zdravě 

Pro to, aby nám imunitní systém šlapal jako hodinky, musíme dbát taky na jídelníček, hlavně na dostatečný příjem sacharidů, tuků a bílkovin, které najdete v živočišné i rostlinné stravě. Další na řadě je samozřejmě ovoce a zelenina pro dostatečný příjem vitamínů a minerálů. 

Obranyschopnost našeho organismu zvyšují taky probiotika. Takže přivítejte v lednici kvašené ovoce nebo zeleninu, kefíry a další mléčné výrobky. 

Vyhýbejte se naopak jednoduchým cukrům a ztuženým tukům, které imunitu negativně ovlivňují. Je tedy na čase vyklidit „schovku“ s se sušenkami a tyčinkami. Určitě ale najdete dobrou alternativu s lepším složením, která bude chutnat stejně skvěle! 

Produkty

Doplňte vitamíny a minerály 

Jestli máte opravdu pestrou stravu, tělu prospěšné látky přijímáte na denní bázi. Pokud ale chcete posílit oslabenou imunitu, vezměte si na pomoc doplňky stravy. 

Chcete dopřát vašemu tělu dostatek vitamínu C? Pak zkuste 100% přírodní, tepelně nezpracované kapsle Vitamin Code RAW Vitamin C. Nejen, že přispívají k normální funkci imunitního systému, ale zmírňují únavu a vyčerpání, zlepšují vstřebávání železa a tím seznam jejich benefitů nekončí. 

Důležitým vitamínem na podporu imunity je i vitamín D3, který najdete v rybách, mléčných výrobcích nebo třeba hovězích játrech. Jestli jíte méně potravin s jeho obsahem, doplníte ho díky kapslím Vitamín D3

Imunitní systém udrží v dobré kondici například tobolky IMUNIT Hlíva ústřičná s rakytníkem a echinaceou. Plody rakytníku totiž obsahují vysoké množství vitamínu C a hlíva ústřičná pomáhá fungování střevní mikroflóry. Stačí jedna tobolka ráno a druhá večer! 

Rakytník a echinaceu najdete i v bylinném čaji HERBEX Rakytník a třapatka čaj porcovaný. Můžete tak podporovat imunitu a zahřát se v chladném počasí. 

Ale pozor, mám pro vás i tip na rakytník v bio kvalitě, který najdete v prášku DoktorBio Sea Buckthorn powder with strawberry & ginseng. Díky super složení se tak vydáte na cestu k lepší odolnosti, vitalitě, spánku a celkovému zklidnění.

TIP: Máte rádi bonbony? I takhle můžete posilovat imunitu! Dejte si HIMALYO Yetti Rakytník Gummies, které jsou dokonce z rostlinné želatiny a jsou tak vhodné i pro vegany!  

Tak co, vybrali jste alespoň jeden tip, jak posílit imunitu, na kterém chcete zapracovat? Nezapomeňte, že to děláme jen pro sebe a naše zdraví. Držím vám palce! 

A co zuby?

Sataráte se o ně?