Přejít na hlavní obsah

Víme, co pomáhá na oteklé nohy v létě a kdy už navštívit lékaře

12. 7. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 4 minuty

Lýtka těžknou, kotníky už pomalu ani nejsou vidět? Do lodiček na jehlách ani sandálků se nevejdete, zato žabky nosíte ke všemu? Pokud vás v horkých měsících trápí otékání nohou, je to příjemné asi jako prst ve svěráku. Pořád cítíte nějaký tlak. Proč k otokům dochází? Co s tím můžete dělat doma a kdy je čas vydat se třeba za cévním chirurgem, protože jde v případě otoků nohou „do tuhého“?

Proč otékají nohy? Kvůli horku i nedostatku pohybu  

Otoky nohou si k vám najdou cestu celkem snadno. „Vysoké letní teploty zatěžují žilní systém, zpomaluje se průtok krve v žilách, a to způsobuje pocit tíhy a otoky. Nedostatek pohybu a nedostatečný příjem tekutin zpomaluje lymfatický systém, tekutina neproudí, městná se v tkáních, a to opět vede k otokům končetin, nejen nohou, ale třeba i rukou,“ vysvětluje body terapeutka Denisa Fišerová z pražské kliniky RP Clinic. 

Problémy komplikuje také přibývající věk. Podle Denisy Fišerové postupně dochází ke ztrátě elasticity krevních cév, a tím ke snížení efektivity lymfatického systému. „A nesmíme zapomenout ani nadváhu, protože přebytečné tuky v těle mohou zpomalit průtok krve a způsobovat zvýšený tlak na cévy, což může zase vést k otokům,“ dodává.  

Co pomáhá na otoky nohou

Jak se zbavit oteklých nohou? Začněte prevencí 

Nechcete oteklé nohy? Udržujte si prostě zdravý životní styl. Hlídejte pitný režim. Pokud máte sedavé zaměstnání, protahujte se pravidelně, několikrát do hodiny, i kdybyste si měli jen stoupnout, popojít k oknu a zase zpátky. Hodně tím pomůžete lymfě i cirkulaci krve.  

A ve volném čase se hýbejte ve velkém. „Na podporu správné funkce lymfatického systému doporučuji především chůzi, plavání a jógu, říká body terapeutka s tím, že zásadní je i strava se spoustou ovoce a zeleniny a s hlídaným množstvím soli. Protože sůl zadržuje vodu v těle, tedy opět přispívá ke vzniku otoků nohou! „Samozřejmě je důležitý pitný režim s dostatkem neperlivé vody během dne, ideálně bez kávy a alkoholu,“ doplňuje ještě odbornice.  

8 tipů, jak na oteklé nohy 

  1. U sedavého zaměstnání nebo dlouhé práce vestoje zařazujte krátký pohyb. Potěšíte lymfu i žilní systém.  
  2. Při sebemenším náznaku otoku se jděte ihned napít! A pravidelně zařazujte čaje určené k odvodnění organismu.  
  3. Zkuste na nohy pustit studenou sprchu – a pokud máte, klidně v masážním režimu. Nohy nejen zchladí, ale také pomůže prokrvit.  
  4. Máte-li delší chvilku, připravte si pořádnou relaxační koupel na nohy
  5. Sedněte si nebo lehněte na chvíli tak, aby byly nohy výš než hlava.  
  6. Sáhněte po chladivém masážním gelu nebo speciálním krému na unavené nohy. Existuje jich spousta, obsahují často mátu nebo tea tree olej a použít je můžete kdykoliv během dne.  
  7. Pomoci mohou také kompresní punčochy nebo speciální legíny, které pomáhají omezit hromadění tekutin v nohách. 
  8. Zkuste ideálně ruční lymfatickou masáž. Během ní se specifickou technikou podpoří tok lymfy i odvodnění. 

Chladivé krémy proti pocitu těžkých nohou

Na bolest si dejte pozor 

Zatímco obyčejné otoky nohou jsou spíše nepohodlnou záležitostí, hlídejte si také hranici, kdy se z nepohodlí stane riziko. „Otoky nohou v létě totiž obvykle nejsou vážným zdravotním problémem, ale pokud jsou otoky extrémně bolestivé, vyskytují se dlouhodobě a bez zjevného důvodu, doporučuji neváhat a hledat lékaře. Ideálně například specialistu, jakým je cévní chirurg. Protože bolestivé otoky nohou mohou signalizovat i závažné zdravotní problémy,“ říká závěrem Denisa Fišerová z pražské RP kliniky.  

A jak to máte s otoky nohou v létě vy? Dostávají vaše nohy péči, jakou si zaslouží, aby mohly zlehka běhat světem?