Proč otékají nohy? Kvůli horku i nedostatku pohybu
Otoky nohou si k vám najdou cestu celkem snadno. „Vysoké letní teploty zatěžují žilní systém, zpomaluje se průtok krve v žilách, a to způsobuje pocit tíhy a otoky. Nedostatek pohybu a nedostatečný příjem tekutin zpomaluje lymfatický systém, tekutina neproudí, městná se v tkáních, a to opět vede k otokům končetin, nejen nohou, ale třeba i rukou,“ vysvětluje body terapeutka Denisa Fišerová z pražské kliniky RP Clinic.
Problémy komplikuje také přibývající věk. Podle Denisy Fišerové postupně dochází ke ztrátě elasticity krevních cév, a tím ke snížení efektivity lymfatického systému. „A nesmíme zapomenout ani nadváhu, protože přebytečné tuky v těle mohou zpomalit průtok krve a způsobovat zvýšený tlak na cévy, což může zase vést k otokům,“ dodává.
Jak se zbavit oteklých nohou? Začněte prevencí
Nechcete oteklé nohy? Udržujte si prostě zdravý životní styl. Hlídejte pitný režim. Pokud máte sedavé zaměstnání, protahujte se pravidelně, několikrát do hodiny, i kdybyste si měli jen stoupnout, popojít k oknu a zase zpátky. Hodně tím pomůžete lymfě i cirkulaci krve.
A ve volném čase se hýbejte ve velkém. „Na podporu správné funkce lymfatického systému doporučuji především chůzi, plavání a jógu,“ říká body terapeutka s tím, že zásadní je i strava se spoustou ovoce a zeleniny a s hlídaným množstvím soli. Protože sůl zadržuje vodu v těle, tedy opět přispívá ke vzniku otoků nohou! „Samozřejmě je důležitý pitný režim s dostatkem neperlivé vody během dne, ideálně bez kávy a alkoholu,“ doplňuje ještě odbornice.
8 tipů, jak na oteklé nohy
- U sedavého zaměstnání nebo dlouhé práce vestoje zařazujte krátký pohyb. Potěšíte lymfu i žilní systém.
- Při sebemenším náznaku otoku se jděte ihned napít! A pravidelně zařazujte čaje určené k odvodnění organismu.
- Zkuste na nohy pustit studenou sprchu – a pokud máte, klidně v masážním režimu. Nohy nejen zchladí, ale také pomůže prokrvit.
- Máte-li delší chvilku, připravte si pořádnou relaxační koupel na nohy.
- Sedněte si nebo lehněte na chvíli tak, aby byly nohy výš než hlava.
- Sáhněte po chladivém masážním gelu nebo speciálním krému na unavené nohy. Existuje jich spousta, obsahují často mátu nebo tea tree olej a použít je můžete kdykoliv během dne.
- Pomoci mohou také kompresní punčochy nebo speciální legíny, které pomáhají omezit hromadění tekutin v nohách.
- Zkuste ideálně ruční lymfatickou masáž. Během ní se specifickou technikou podpoří tok lymfy i odvodnění.
Chladivé krémy proti pocitu těžkých nohou
Na bolest si dejte pozor
Zatímco obyčejné otoky nohou jsou spíše nepohodlnou záležitostí, hlídejte si také hranici, kdy se z nepohodlí stane riziko. „Otoky nohou v létě totiž obvykle nejsou vážným zdravotním problémem, ale pokud jsou otoky extrémně bolestivé, vyskytují se dlouhodobě a bez zjevného důvodu, doporučuji neváhat a hledat lékaře. Ideálně například specialistu, jakým je cévní chirurg. Protože bolestivé otoky nohou mohou signalizovat i závažné zdravotní problémy,“ říká závěrem Denisa Fišerová z pražské RP kliniky.
A jak to máte s otoky nohou v létě vy? Dostávají vaše nohy péči, jakou si zaslouží, aby mohly zlehka běhat světem?