Jak často koupat novorozence
Ze všeho nejdřív jsem se doktorky ptala, jak často miminko koupat. Vysvětlila mi, že stačí 2x až 3x za týden – kojenci se moc neumažou. :-) Je samozřejmě zapotřebí i několikrát denně oplachovat obličej a ručičky a zvlášť pečlivě se starat o čistotu pod plenkami. V tomhle ohledu nedám dopustit na čisticí oleje. Uriage Bébé 1st nebo CeraVe Cleansers na vlhké žínce umí s nečistotami z plenek divy!
Můj tip: Jedním stlačením si pumpnu olej do vlhké dlaně, jemně vmasíruju a opláchnu zadeček pod tekoucí vodou v umyvadle. Raz, dva, tři a je hotovo!
Nejlepší doba, kdy miminko koupat, je podle odborníků před večerním jídlem. Cachtání těsně po něm totiž může způsobit neklid a „ublinkávání“.
DŮLEŽITÉ! Než začnu, nikdy nezapomínám kontrolovat, jestli mám po ruce osušku pro miminko. Běhání po bytě s mokrým „klouzajícím“ capartem není žádný med... (Vyzkoušeno za vás.) Hodně se mi osvědčily kojenecké osušky s kapucí, jako je Canpol Babies Bunny Robe. Z dítěte nesjíždějí a krásně ho zabalí.
Osuška, žínka pro miminko, a co dál?
Ke slovu přichází teploměr do vaničky. Na koupání stačí 5 centimetrů vody teplé maximálně 32 °C. Vždycky jsem používala dětský teploměr do vody, abych to nepřešvihla. (Canpol Babies Fish Green Bath je roztomilost sama!) A taky protiskluzovou podložku, na kterou si děťátko položíte. Pak už zbývá jen pevně ho přidržovat pod hlavičkou okolo ramínek.
Můj tip: Super věc je, když miminku dáte na bříško žínku nebo ručník pro miminko namočený v teplé vodě. Dítě to fantasticky zklidní.
Jak koupat miminko
V mém případě není cachtání nijak dlouhé nebo složité. Při mytí věnuju zvláštní pozornost hlavně partiím genitálií, ručkám a nožkám, včetně prostoru mezi prsty, obličeji a vláskům. Lékařka mi poradila nezapomínat na místa, kde se drží například chloupky z dupaček: záhyby v podkolení, na krku, na stehnech a v podpaží. Tam nejčastěji vznikají opruzeniny. Na co nedám dopustit, jsou mycí gely, šampony a pěny do koupele pro děti s pumpičkovým dávkovačem. Snadno je totiž obsloužíte jednoruč.
V čem koupat miminko: moje top šestka
Onclé Baby, Klorane Bébé Calendula a Johnson's Top-to-Toe jsou ideální do koupele hned po narození – všechny jsou určené pro citlivou až alergickou pokožku a skvěle zklidňují podráždění.
Hipp Babysanft s dávkovačem ve tvaru hlavy kačera se mi osvědčil, když byla dcerka extrémně nevrlá. „Divadýlko“ s kachnou pokaždé zabralo. :-) )
Šampon a sprchový gel pro děti Weleda Baby and Child jsem si nakonec oblíbila asi nejvíc. Má naprosto božskou měsíčkovou vůni a díky olejům (mandlový, sezamový) vytvoří na kůži mimča takový ten příjemný dlouhotrvající film.
Šampon a kondicionér pro děti Hipp Babysanft jsem začala používat až kolem desátého měsíce, kdy už dcerka dokázala ve vaně sedět sama a já měla obě ruce volné na manipulaci s lahvičkou. I tady mě baví jeho lehounká nevtíravá vůně.
Péče po koupání: žádná věda
Hydratace po koupeli je důležitá. Osobně hlasuju za tělové mléko pro děti Mustela Bébé Hydra Bébé, má jemnou vůni a díky bambuckému máslu dětskou kůži krásně zvláční. Než nandám plenky, ještě dcerce namažu intimní partie krémem proti opruzeninám (může se přidat prolink) a šup do pyžamka.
Celý rituál končíme pročesáním vlásků měkkým kartáčem ze sady Canpol Babies Beige Newborn Baby a samozřejmě pomazlením.
Miminka vypadají křehce, ale žádné obavy, zvládnete to s přehledem. Pokud máte nějaké další tipy, jak koupat novorozence, sem s nimi. Víc hlav víc ví!