Přejít na hlavní obsah

Nutriční terapeutka: 10 jednoduchých tipů, jak v novém roce zdravě jíst

23. 1. 2023

Tereza Havlínová

Čtení na 4 minuty

Rádi byste s novým rokem upravili své stravovací návyky a možná i dali vale svátečním kilům navíc? Nevíte jak na to a ztrácíte se v nekonečném množství doporučení, která se nyní všude objevují? Tak teď jste na správném místě.

Vsaďte na jednoduché tipy nutriční terapeutky, které opravdu fungují. Chce to trochu pevné vůle, a taky mít tenhle seznam po ruce, když si nebudete vědět rady. 

1. Jídlo rozdělte do 3–5 porcí 

Rádi jíte větší porce a méně často? Nebo jsou svačiny světlým bodem dne? Ideálně rozdělte jídlo do čtyř až pěti porcí denně. Výsledek by měl být totožný po stránce energie i živin. Na načasování jídel příliš nezáleží. Pusťte z hlavy přežitá doporučení, že se „musí“ snídat do třiceti minut po probuzení nebo se „nesmí“ ovoce odpoledne. 

2. Neuzobávejte bokem 

Příjem energie z oříšků, oříškových másel nebo čokolády naskakuje opravdu rychle. Jídlu věnujte pozornost, jezte pomalu, v klidu, a pokud možno se nenechte rušit. Snadněji rozlišíte pocit sytosti.  

3. Snažte se, ať je každé jídlo dne vyvážené 

Co si pod tím představit? Takové jídlo vždy obsahuje bílkoviny, komplexní sacharidy a vhodný tuk. Bílkoviny ze všech tří zmíněných makroživin sytí nejvíc, ale často jich v jídelníčku máme málo. Vsaďte na kvalitní libové maso, ryby, vejce, mléčné výrobky a nezapomínejte ani na luštěniny. Vegani také mohou sáhnout po alternativách masa typu tofu nebo tempeh. Alternativami masa si ale jídelníček může zpestřit kdokoliv z nás. 

4. Použijte pomůcku „zdravého talíře“ 

Talíř si rozdělte na pomyslné čtvrtiny. Polovinu z něj má tvořit zelenina v různých úpravách, čtvrtinu maso, ryby, vejce nebo mléčné výrobky a čtvrtinu vhodné přílohy nebo pečivo.   

Tuk je často je součástí masa a mléčných výrobků, nebo ho používáme pro přípravu jídla. Dalším tukem navíc bychom měli šetřit.

5. Jezte dost zeleniny a ovoce 

V ideálním případě by to mělo být denně čtyři sta gramů zeleniny a dvě stě gramů ovoce. Takové množství vám pomůže s naplněním příjmu vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Že je to hodně? Zelenina nemusí být jen čerstvá. Upečte ji v troubě a přidejte jako přílohu k masu či do salátu nebo schovejte do krémové polévky. To platí zvlášť na podzim a v zimě, kdy je čerstvá zelenina hůře dostupná, drahá a také méně chutná. 

6. Vsaďte na vlákninu, přispívá pocitu sytosti 

Najdete ji ve výše zmíněné zelenině a ovoci, celozrnném pečivu, celozrnných variantách příloh a luštěninách. Ty moc populární nejsou, ale nemusí se jednat jen o čočku jako ze školní jídelny.  
 
Saláty skvěle doplní čočka beluga s lehce oříškovou chutí, voňavé indické kari zase vykouzlíte s čočkou červenou nebo žlutou. Nezapomínejte ani na různé druhy fazolí nebo cizrnu. Ta je populární třeba ve formě hummusu, který snadno připravíte i doma a můžete si vyhrát s jeho různými variacemi. 

7. Pohlídejte příjem „tekuté“ energie 

Alkohol a slazené limonády nám nepřinášejí zdravotní benefity a jsou zbytečným zdrojem přijaté energie navíc. Naopak zkuste zlepšit pitný režim. Často doporučované dva litry neplatí pro všechny bez rozdílu: Denně byste měli vypít 30–45 mililitrů na kilogram své hmotnosti, a to převážně čisté vody. Tu můžete doplnit o neslazené čaje. 

Ptáte se, co káva? Zdravý člověk si bez problému může dopřát 3 až 4 šálky denně, jen pozor na cukr, tučné mléko nebo smetanu navíc. 

Možná vás také překvapí, že i káva se částečně počítá do pitného režimu, pokud to s ní vyloženě nepřeháníte.

8. Čtěte obaly potravin 

Čtěte obaly potravin. Obecně platí, že čím kratší složení, tím lepší. Je výčet surovin přes několik řádků a nerozumíte mu? Takový výrobek nechte tam, kde je: v regálu obchodu. Nenechte se nachytat na názvy „fit“ nebo „protein“, nezaručují kvalitu a vhodnost v našem jídelníčku. 

9. Hýbejte se 

Hýbejte se alespoň třicet minut každý den a hledejte způsoby, jak pohyb do života přirozeně dostat. Může to být cokoliv: svižná procházka, běh nebo lekce jógy. Kombinujte ideálně silový trénink a kardio. Obě složky mají svůj význam i při hubnutí i formování postavy. 

10. Nezapomeňte na psychiku 

Nepodceňujte psychiku, spánek ani odpočinek. Málo a nekvalitně spíte? Nepoděkuje vám zdraví ani postava. Odrazí se to totiž na produkci hormonů, které negativně ovlivní řízení chutí a hladu.

Tak už si všechny tipy ukládáte? Není v nich nic složitého a po pár týdnech uvidíte tu neskutečnou změnu.