Výrazné černé linky pěkně protažené až ke spánkům, uhlí na řasy, dotek karmínových brouků a vosku na rty a jde se! Přesně takhle vypadala beauty rutina Egypťanů za dob Kleopatry, a to včetně mužů a někdy i dětí. Věřili totiž, že je barvy na obličeji nejen zkrášlí, ale také ochrání před sluncem.
Je libo pijavici?
Ve starověkém Řecku a Římě zavládla móda bělostné pleti, která se v Evropě udržela až do novověku. Jenže to nebylo tak snadné. K aristokraticky bledé pokožce napomáhaly pijavice, pudry z křídy či bílé mouky i vaječné bílky. Když pak viktoriánská doba rozhodla, že líčení je jen pro kurtizány, sáhly důvtipné ženy alespoň po šťávě z červené řepy pro osvěžení tváří a rtů.
Řasenka z uhlí
A pak se v polovině 19. století zrodila řasenka! Parfumář královny Viktorie, Eugène Rimmel, ji namíchal z vazelíny a uhelného prachu. Ženy z ní byly nadšené. Stejně jako z rtěnky, která se na scéně objevila v roce 1884. Pravá revoluce v líčení se ale teprve blížila.
Přinesl ji okouzlující Hollywood, zrod filmového průmyslu a hlavně Maksymilian Faktorowicz, který věřil, že kouzlo make-upu by mělo být dostupné všem ženám. V roce 1916 začal prodávat oční stíny a tužky na obočí. Společnost Max Factor tak odstartovala beauty byznys nevídaných rozměrů.
Make-up jako kamufláž
Dnes make-up alespoň občas používá až osmdesát procent žen a za celý život prý strávíme líčením rok a čtyři měsíce. Američtí vědci, bez kterých se neobejde žádný článek, tvrdí, že pro to máme dva hlavní důvody: chceme být krásnější a/nebo používáme make-up tak trochu jako masku. Samozřejmě, že se malujeme hlavně kvůli sobě: ať už se líčidly snažíme zakrýt nedostatky, vyzdvihnout přednosti, nebo přivolat sebevědomí.
Když to přeženeme – možná jsou malovátka na našem obličeji něco jako barvy na tvářích domorodých národů, kterým malování dodává odvahu čelit nástrahám při jejich výpravách. Je to taková naše kamufláž. Jak to máte vy?
Líčením k povýšení?
Podle jedné teorie to mají atraktivní lidé jednodušší – vydělávají víc peněz, častěji dosahují povýšení a snadněji si nacházejí partnera. Šedivá je teorie, zelený strom života. Pokud si myslíte, že vám výrazné stíny, linky a rtěnka tohle všechno přivolají, asi vás zklameme. Ani s make-upem se to totiž nesmí přehánět.
Další výzkumy tvrdí, že ženy s make-upem jsou vnímány jako dominantnější. Zároveň ale také promiskuitnější, a to tím víc, čím výraznější líčení je. Tady už narážíme na poněkud sexistickou teorii, že ženy se malují proto, aby přilákaly samce. Ale do téhle debaty se pouštět asi nebudeme. Buďme korektní, že?
Jak se maluje vaše kámoška
Ženy prý také rychleji navazují pouto s těmi dámami, které mají podobný make-up. Logicky nás totiž přitahují lidé, kteří nám jsou podobní. A zrovna make-up toho o nás dost prozradí: jak vnímáme sami sebe, jak zásadní je pro nás krása a zda toužíme po pozornosti. Máte pocit, že to tak funguje? Schválně se na to zaměřte a posuďte sami.
Muži chtějí přirozenost. No jasně
Zatímco muži tvrdí, že je přitahuje přirozený vzhled, otázkou je, jestli jemný make-up vůbec poznají. Jedna Američanka otestovala reakce mužů na Tinderu, kam si dala tři fotky: jednu bez make-upu, druhou s jemným líčením, třetí s výrazným. Zprávy od nápadníků se lišily: u fotek, kde nebyla namalovaná, jí psali jako kamarádce, u fotek s normálním make-upem ji čekalo pár flirtů a pozvání na rande a u výrazného make-upu se to flitry – tedy flirty – jen hemžilo. Hm?
Na co se při líčení zaměřit
I když se make-up mění (nebo by se měl měnit) s věkem, nejdůležitější pravidla zůstávají. Základem je zdravá, sjednocená pleť. Tvářenka dodá svěžest, a pokud ji správně nanesete, omlazuje. Korektor a tónovací krémy nebo klasický make-up jsou podle příležitosti must have!
Oči zvýrazní řasenky, s citem použité oční stíny, popřípadě linka. Rtěnky zajistí kontrast ke světlé pleti, který je už po tisíciletí známkou atraktivity a plodnosti. Atraktivní je i symetrie, které docílíte konturováním (ale jemným – nejdeme na karneval, i když je čas masopustů).
Ono je vlastně jedno, kvůli komu se malujete. Ideální je přirozený make-up, který zdůrazňuje vaši originální krásu, baví vás a je součástí zkrášlovacího rituálu. Okamžiku, kdy se věnujeme jen samy sobě.